Link - www.linia.pl Link - Banner - ReklamaLogo serwisu Medycyna
Strona główna
Medycyna i żywienie
          Spis tematów
Choroby: diagnostyka i profilaktyka
          Spis tematów
Metody leczenia
          Spis tematów
Cuda natury
          Spis tematów
Zdrowie i uroda
          Spis tematów
Słowniczek
Przyjazne linki
Mapa serwisu
O nas
Napisz

Słownik

ACHIOTE (Bixa orellana L.)

    Jest obficie owocującym krzewem lub niewielkim drzewem (do 10 metrów wysokości) o gęstym listowiu, ciemnoszaropopielatej korze, jasnozielonych, jajowatego kształtu liściach i białych lub różowych kwiatach. W okresie owocowania na końcach pędów pojawiają się owoce w postaci kolczastych, czerwonopomarańczowych strąków, z których każdy zawiera do 50 nasion. Z jednego drzewa średniej wielkości można uzyskać nawet do 270 kg nasion. Każde z nich pokryte jest czerwonawą osnówką, stanowiącą cenne źródło pomarańczowożółtego barwnika - biksyny - wykorzystywanego powszechnie w przemyśle spożywczym do barwienia margaryny czy choćby popcornu. Drzewo rośnie w Peru, Brazylii, Meksyku, Kolumbii, Trynidadzie i na Hawajach na wysokości do 1200 m n.p.m. Jest również w tych rejonach uprawiane.
    Odwar z liści, kory i nasion oraz napar z korzenia stosowany jest zewnętrznie w celu przyspieszenia gojenia się ran i oparzeń oraz w zapaleniu spojówek. Uważa się, że obecna w roślinie biksyna wykazuje właściwości fotoprotekcyjne, chroni więc skórę przed skutkami promieniowania UV. Ta cenna właściwość wykorzystywana jest w kosmetyce, w produkcji kremów. Niektóre składniki aktywne surowca - najprawdopodobniej olejki eteryczne - odgrywają rolę naturalnego repelentu i mogą być używane do produkcji preparatów kosmetycznych przeznaczonych do odstraszania owadów. Odwar z surowca podawany doustnie wykorzystywany jest jako specyfik uspokajający, nasercowy, wykrztuśny, pobudzający trawienie i działający antyoksydacyjnie (patrz.: ANTYOKSYDANTY), a przez to oczyszczający i regulujący przemiany metaboliczne w schorzeniach wątroby i obniżający poziom cholesterolu. Decyduje o tym obecność flawonoidów przeciwdziałających wolnym rodnikom: glukozydu oraz disiarczanu apigeniny i luteoliny. Surowiec używany jest w dietach odchudzających. W medycynie tradycyjnej uważany jest za afrodyzjak. Stosuje się go również w zapaleniu prostaty oraz w schorzeniach układu moczowego.
    Nasiona rośliny są jadane w stanie świeżym ze względu na cenne wartości odżywcze. Bixa orellana cieszy się również dużym powodzeniem jako surowiec użytkowy. Plemiona amazońskie używają jego drewna do produkcji strzał, a także w rzemiośle artystycznym i stolarstwie.

Materiał zamieściliśmy dzięki uprzejmości Tower Press - wydawcy miesięcznika "Vilcacora. Żyj długo"

Słowniczek Słowniczek Tradycyjna medycyna w nowoczesnej
technologii KOMUNIKATY
Zapraszamy do odwiedzenia pozostałych serwisów w portalu linia.pl Twoja linia.pl
 
Serwisy linia

Kliknij tu,

aby przejść do innych serwisówPolecamy katalogi: Wibe, Profit, Prosty, Pogodny, Powietrzny, DobreMiejsce
Polecamy serwisy: Linia, Foto, Kobiety, MedycynaPowrót na górę   © 2001 Usługi Komputerowe s.c. & Małgorzata Dudzińska-Malicka
Prawa zastrzeżone | All rights reserved
Poland tel. (022) 828 40 37, fax: (022) 828 40 34