Link - www.linia.pl Link - Banner - ReklamaLogo serwisu Medycyna
Strona główna
Medycyna i żywienie
          Spis tematów
Choroby: diagnostyka i profilaktyka
          Spis tematów
Metody leczenia
          Spis tematów
Cuda natury
          Spis tematów
Zdrowie i uroda
          Spis tematów
Słowniczek
Przyjazne linki
Mapa serwisu
O nas
Napisz

Słownik

ALKALOIDY OKSOINDOLOWE

    Alkaloidy oksoindolowe dzielą się na:
    tetracykliczne alkaloidy oksoindolowe (rynchofilina, izorynchofilina),
    pentacykliczne alkaloidy oksoindolowe (izomitrafilina, izopteropodyna, mitrafilina, pteropodyna, speciofilina, unkaryna C, unkaryna E, unkaryna F).
    Tetracykliczne alkaloidy oksoindolowe oddziałują głównie na układ nerwowy, ośrodkowy i obwodowy, a oddziaływanie ich może być częściowo antagonistyczne w stosunku do alkaloidów pentacyklicznych.
    Pentacykliczne alkaloidy oksoindolowe oddziałują głównie na komórki układu immunologicznego, szczególnie odpowiedzialne za odporność nieswoistą i komórkową, zarówno bezpośrednio jak i pośrednio. Izomitrafilina, izopteropodyna i pteropodyna wykazują się właściwościami wzmagającymi aktywność fagocytarną w testach in vitro i in vivo.
    Pentacykliczne alkaloidy oksoindolowe stymulują komórki śródbłonka naczyniowego do produkcji nieznanych na razie czynników stymulujących i regulujących proliferację prawidłowych ludzkich nieaktywnych limfocytów B i T prowadzących do normalizacji zawartości procentowej frakcji limfocytarnych bez istotnych zmian ogólnej liczby limfocytów w jednostce objętości. Pentacykliczne alkaloidy oksoindolowe hamują proliferację (podziały, mnożenie się) prawidłowych ludzkich limfoblastów i ludzkich nowotworowych linii limfoblastoidalnych B i T, bez powodowania efektu cytotoksycznego.
    Wszystkie pentacykliczne alkaloidy oksoindolowe zawarte w Uncaria tomentosa oprócz mitrafiliny o właściwościach diuretycznych, mają właściwości antyproliferacyjne w stosunku do białaczkowych linii komórkowych HL60 i U-937, nie hamując przy tym wzrostu prawidłowych ludzkich komórek progenitorowych krwi, przy czym największą aktywnością wykazuje się unkaryna F z IC50 = 21,7-29 mikromol/l. Mechanizmem tego działania może być hamowanie aktywności polimerazy DNA, co udowodniono w badaniach in vitro ekstraktu Uncaria tomentosa. Alkaloidy oksoindolowe w niskich stężeniach nie mają silnych właściwości cytotoksycznych w stosunku do innych komórek nowotworowych.

Słowniczek Słowniczek Tajemnicza para uzdrowicieli: aloes
i vilcacora KOMUNIKATY
Zapraszamy do odwiedzenia pozostałych serwisów w portalu linia.pl Twoja linia.pl
 
Serwisy linia

Kliknij tu,

aby przejść do innych serwisówPolecamy katalogi: Wibe, Profit, Prosty, Pogodny, Powietrzny, DobreMiejsce
Polecamy serwisy: Linia, Foto, Kobiety, MedycynaPowrót na górę   © 2001 Usługi Komputerowe s.c. & Małgorzata Dudzińska-Malicka
Prawa zastrzeżone | All rights reserved
Poland tel. (022) 828 40 37, fax: (022) 828 40 34