Link - www.linia.pl Link - Banner - ReklamaLogo serwisu Medycyna
Strona główna
Medycyna i żywienie
          Spis tematów
Choroby: diagnostyka i profilaktyka
          Spis tematów
Metody leczenia
          Spis tematów
Cuda natury
          Spis tematów
Zdrowie i uroda
          Spis tematów
Słowniczek
Przyjazne linki
Mapa serwisu
O nas
Napisz

Słownik

ANTYBIOTYKI

    Leki o silnym działaniu bakteriobójczym lub bakteriostatycznym, niszczące drobnoustroje chorobotwórcze lub niszczące ich rozwój. Wytwarzane są z substancji powstałych w przebiegu procesów życiowych niektórych mikroorganizmów, lub za pomocą syntezy.
    Nazwa wprowadzona przez S. A. Waksmana w 1945r. dla wytwarzanych przez mikroorganizmy związków, które nawet w bardzo dużym rozcieńczeniu hamują reprodukcję lub powodują zniszczenie innych mikroorganizmów.
    Najczęściej do otrzymywania antybiotyków na skalę przemysłową wykorzystuje się pleśnie i grzyby, niektóre antybiotyki otrzymuje się chemicznie.
    Era antybiotyków zaczęła się w 1929r., gdy A. Fleming zaobserwował hamujący wpływ grzyba Penicillium notatum na wzrost hodowli bakterii Staphylococcus. W 1942r. wyizolowana została z Penicillium penicylina, a z bakterii Bacillus brevis tyrotrycyna. W latach 1940-52 wyizolowano m.in. gramicydynę, streptomycynę, chloromycetynę, erytromycynę. Obecnie w lecznictwie ma zastosowanie ok. 100 antybiotyków. Antybiotyki wykazują selektywność toksyczną, co oznacza, że uszkadzają komórki bakteryjne, a nie wpływają w ten sposób na komórki gospodarza, np. ludzkie. W przeciwieństwie do powszechnie stosowanych środków antyseptycznych, które zabijają większość mikroorganizmów, antybiotyki wykazują wybiórczość w kierunku określonych bakterii: np. penicylina działa głównie na bakterie gram dodatnie, streptomycyna - na bakterie gram ujemne, a tetracykliny czy chloramfenikol na gram ujemne i gram dodatnie (szeroki zakres działania).
    Rodzaje antybiotyków:
    penicyliny doustne, działające na gronkowce, oporne na penicylinazę: Oksacylina, Dikloksacyna, Flukloksacylina,
    ampicilina i jej analogi - aminopenicyliny: Amoksycylina, Ampicylina, Bakampicilina, Piwampicylina,
    acylaminopenicyliny - ureidopenicyliny: Apalcylina, Azlocylina, Mezlocylina, Piperacyna,
    cefalosporyny: Cefalotyna, Cefazolina, Cefaleksyna, Cefaklor, Cefadroksyl, Cefuroksym, Cefotium, Cefuroksymaksytyl, Cefamandol, Cefoksytyna, Cefotaksym, Cefmenoksym, Ceftriakson, Ceftyzoksym, Ceftazydym, Latamoksef, Cefsulodyna, Cefoperazon,
    dalsze antybiotyki beta-laktamowe: Imipenem/Cilastatyna, Aztreonam,
    tetracykliny: Chlortetracyklina, Tetracyklina, Oksytetracyklina, Doksycyklina, Minocyklina,
    aminoglikozydy: Gentamycyna, Amikacyna, Spektynomycyna, Tobramycyna,
    antybiotyki makrolidowe/linkozamidy: Erytromycyna, Linkomycyna, Klindamycyna,
    inhibitory gyrazy - przeciwwskazane u dzieci chinolony: Norfloksacyna, Enoksacyna, Pefloksacyna, Ofloksacyna, Cyprofloksacyna,
    antybiotyki glikopeptydowe: Wankomycyna, Telkoplanina,
    inne antybiotyki/chemioterapeutyki: Chloramfenikol, Kwas fusydowy, Fosfomycyna, Kotrimoksazol, Polimyksyna B, Metronidazol, Ornidazol, Tynidazol,
    leki przeciwwirusowe: Acyklowir, Amantadyna, Azydotymidyna, Gancyklowir, Widarabina,
    leki przeciwgrzybicze: Amfoterycyna B, Klotrimazol, Flukonazol, Flucytozyna, Gryzeofulwina, Itrakonazol, Ketokonazol, Mikonazol, Nystatyna.
    Druga połowa XX wieku to era antybiotyków. Uratowały one życie wielu ludziom, ale - stosowane zbyt powszechnie na dolegliwości, które można wyleczyć innymi sposobami - okazały się bronią obosieczną, powodującą wiele niebezpieczeństw. Antybiotyki niszczą naturalną florę bakteryjną jelit, co często prowadzi do zakażenia układu pokarmowego mikroorganizmami chorobotwórczymi.

Słowniczek Słowniczek Przyjazne leczenie dzieci
Słowniczek Choroby biernych palaczy KOMUNIKATY
Zapraszamy do odwiedzenia pozostałych serwisów w portalu linia.pl Twoja linia.pl
 
Serwisy linia

Kliknij tu,

aby przejść do innych serwisówPolecamy katalogi: Wibe, Profit, Prosty, Pogodny, Powietrzny, DobreMiejsce
Polecamy serwisy: Linia, Foto, Kobiety, MedycynaPowrót na górę   © 2001 Usługi Komputerowe s.c. & Małgorzata Dudzińska-Malicka
Prawa zastrzeżone | All rights reserved
Poland tel. (022) 828 40 37, fax: (022) 828 40 34