Link - www.linia.pl Link - Banner - ReklamaLogo serwisu Medycyna
Strona główna
Medycyna i żywienie
          Spis tematów
Choroby: diagnostyka i profilaktyka
          Spis tematów
Metody leczenia
          Spis tematów
Cuda natury
          Spis tematów
Zdrowie i uroda
          Spis tematów
Słowniczek
Przyjazne linki
Mapa serwisu
O nas
Napisz

Słownik

ŚRODKI ANTYHISTAMINOWE

    ASTEMISAN, FENISTIL, FENISTIL RETARD, FENKAROL, ZADITEN, ZYRTEC

    ASTEMISAN (Astemizol) ZDRAVLJE
    Postać: tabletki 0,01 g
    Skład: tabletka zawiera 0,01 g astemizolu.
    Działanie: Lek przeciwhistaminowy nowej generacji, wybiórczy antagonista receptorów histaminowych H1. Nie wykazuje działania ośrodkowego, uspokajającego przeciwcholinergicznego. Działa silnie i długotrwale. Wchłania się szybko z przewodu pokarmowego - obecność pokarmu nie ma istotnego wpływu na całkowitą ilość wchłoniętego leku. Jest w znacznym stopniu metabolizowany w wątrobie. Nie przenika przez barierę krew-mózg, a więc nie wywiera działania nasennego. Wydala się głównie kałem w postaci metabolitów (niektóre z nich mają 10 razy silniejsze i dłuższe działanie niż astemizol).
    Wskazania: Alergiczny sezonowy nieżyt nosa, alergiczne zapalenie spojówek, przewlekła pokrzywka i inne choroby alergiczne.
    Przeciwwskazania: Nadwrażliwość na astemizol, ciąża, laktacja. Ostrożnie stosować u pacjentów z ciężką niewydolnością wątroby, cukrzycą i chorobami serca. Tabletek nie podaje się dzieciom do 7. roku życia.
    Objawy niepożądane: Stosowany długotrwale może spowodować wzrost łaknienia, zwiększenie masy ciała, niekiedy reakcje nadwrażliwości (obrzęk naczynioruchowy, skurcz oskrzeli, świąd, wysypka skórna), parestezje, zwiększenie aktywności aminotransferaz we krwi i bardzo rzadko - drgawki. Przy przekroczeniu zalecanych dawek mogą wystąpić zaburzenia czynności serca.
    Interakcje: Z lekami przeciwarytmicznymi, terfenadyną, erytromycyną może wystąpić działanie kardiotoksyczne. Nie podawać w skojarzeniu z ketokonazolem.
    Dawkowanie (doustne): Dorośli i dzieci od 13. roku życia 0,01 g na 24 godziny w jednej dawce. Przez pierwsze dni leczenia zaleca się podawać na czczo przed śniadaniem. Dzieci 7-12 lat 0,005 g na 24 godziny w jednej dawce.
    Uwaga: Leczenie trwa zwykle 4-6 tygodni. Lek należy odstawić na 6 tygodni przed wykonaniem testów skórnych.

    FENISTIL (Dimetindene maleate) ZYMA
    Postać: krople 0,001 g/1 ml
    Skład: 1 ml roztworu (ok. 20 kropli) zawiera 1 mg dimetyndenu w postaci maleinianu.
    Działanie: Lek przeciwświądowy i przeciwhistaminowy o wyjątkowo silnym powinowactwie do receptorów H1. Wywiera szybkie działanie zarówno obwodowe, jak i ośrodkowe.
    Wskazania: Katar sienny, alergiczny nieżyt nosa, a także: alergie pokarmowe, polekowe, świąd w przebiegu dermatoz, pokrzywki, w niektórych chorobach zakaźnych (odra, różyczka, ospa wietrzna), obrzęk Quinckego, ukąszenia owadów, zapobiega reakcjom nadwrażliwości w trakcie odczulania.
    Przeciwwskazania: Nadwrażliwość na lek, ciąża, laktacja, wcześniaki i noworodki.
    Ostrożnie stosować u niemowląt przed ukończeniem pierwszego roku życia, u pacjentów z jaskrą, przewlekłą niewydolnością oddechową, upośledzeniem oddawania moczu oraz łącznie z lekami działającymi depresyjnie na OUN, inhibitorami MAO, trójpierścieniowymi lekami przeciwdepresyjnymi i przeciwcholinergicznymi.
    Objawy niepożądane: Niekiedy reakcje nadwrażliwości, senność lub zmęczenie.
    Interakcje: Nasila działanie i toksyczność leków przeciwcholinergicznych, inhibitorów MAO, trójpierścieniowych leków przeciwdepresyjnych.
    Dawkowanie (Doustnie): Dzieci pomiędzy 2.-9. rokiem życia - 0,5-0,75 mg 3 razy dziennie. Dzieci od 10. roku życia - 1 mg 3 razy dziennie. Dorośli - 1-2 mg 3 razy dziennie.
    Uwaga: Podobnie jak inne leki przeciwhistaminowe, lek należy odstawić na kilka dni przed wykonaniem testów skórnych.

    FENISTIL RETARD (Dimetindene maleate) ZYMA
    Postać: tabletki 0,0025 g
    Skład: 1 tabletka zawiera 2,5 mg dimetyndenu w postaci maleinianu.
    Działanie: Patrz - FENISTIL. Dzięki postaci retard lek wywiera przedłużone działanie.
    Wskazania: Patrz - FENISTIL.
    Przeciwwskazania: Nadwrażliwość na lek, ciąża, laktacja, dzieci do 6. roku życia.
    Ostrożnie stosować u pacjentów z jaskrą, przewlekłą niewydolnością oddechową, upośledzeniem oddawania moczu oraz łącznie z lekami działającymi depresyjnie na OUN, inhibitorami MAO, trójpierścieniowymi lekami przeciwdepresyjnymi i przeciwcholinergicznymi.
    Objawy niepożądane: Patrz - FENISTIL.
    Interakcje: Patrz - FENISTIL.
    Dawkowanie (doustnie): Dorośli i dzieci od 6. roku życia - 2,5 mg co 12 godzin.
    Uwaga: Patrz - FENISTIL.

    FENKAROL (Quifenadine hydrochloride) MEDEXPORT
    Postać: tabletki 0,025 g
    Skład: 1 tabletka zawiera 25 mg chlorowodorku chinuklidylo-3-difenylokarbinolu.
    Działanie: Fenkarol jest środkiem przeciwhistaminowym blokującym receptory H2, wykazuje również działanie przeciwserotoninowe i cholinolityczne. Nie działa adrenolitycznie, nie działa depresyjnie na OUN. Dobrze wchłania się z przewodu pokarmowego, osiąga maksymalne stężenie w surowicy po godzinie. Lek osiąga wysokie stężenie w wątrobie, płucach i nerkach, niskie w OUN.
    Wskazania: Alergiczny nieżyt nosa, a także: dermatozy alergiczne o różnym patomechanizmie, zarówno alergii wczesnej, jak i typu opóźnionego. Przewlekła pokrzywka. Najefektywniejsze działanie wykazuje w ostrych chorobach alergicznych skóry lub zaostrzeniach przewlekłych dermatoz. Również w stanach uczuleniowych takich jak obrzęk Quinckego.
    Przeciwwskazania: Ciąża, choroba wrzodowa żołądka i dwunastnicy, ostrożnie należy stosować w chorobach układu krążenia, szczególnie przy obniżonym ciśnieniu krwi, w chorobach przewodu pokarmowego i nerek.
    Objawy niepożądane: Niekiedy występuje suchość w jamie ustnej, objawy dyspeptyczne, u niektórych osób - uspokojenie i senność. Objawy te ustępują po zmniejszeniu dawki lub po odstawieniu leku.
    Interakcje: Fenkarolu - podobnie jak wszystkich innych leków antyhistaminowych - nie należy łączyć z lekami uspokajającymi, nasennymi i innymi działającymi depresyjnie na OUN. Podczas leczenia nie należy pić alkoholu.
    Dawkowanie (Doustne): Dorośli - 3-4 razy dziennie po 25-50 mg (1-2 tabletki). Maksymalna dawka dobowa wynosi 0,2 g (8 tabletek). Leczenie trwa 10-20 dni.
    Dzieci: w wieku 3-7 lat - 2 razy dziennie po 10 mg, 7-12 lat - 2-3 razy dziennie po 10-15 mg, powyżej 12 lat - 2-3 razy dziennie 25 mg. Leczenie u dzieci trwa 10-15 dni. Preparat stosuje się po jedzeniu.

    ZADITEN (Ketotifen fumarate) - POLFA i SANDOZ
    Postać: syrop 0,02 g/100 ml; tabletki 0,001 g
    Skład: 5 ml syropu lub tabletka zawiera 1 mg ketotifenu w postaci wodorofumaranu.
    Działanie: Lek przeciwhistaminowy, przeciwuczuleniowy i przeciwastmatyczny. Jest antagonistą receptorów histaminowych H1. Silnie i długotrwale hamuje uwalnianie histaminy i innych madiatorów z komórek tucznych i neutralizuje ich działanie. Zmniejsza nieswoistą nadreaktywność oskrzeli i zapobiega tachyfilacji po stosowaniu leków ß-adrenergicznych. Blokuje wejście Ca2+ (jonów wapniowych) do wnętrza komórki. Wywiera długotrwałe działanie, które pojawia się dopiero po około 14 dniach stosowania. Nie działa doraźnie. Niemal całkowicie wchłania się z przewodu pokarmowego, lecz jego biodostępność wynosi około 50% wskutek efektu pierwszego przejścia przez wątrobę. Wiązanie z białkami osocza wynosi około 75%. Wydala się z moczem w postaci nieaktywnych metabolitów.
    Wskazania: Długotrwałe zapobieganie astmie oskrzelowej, alergicznemu zapaleniu oskrzeli oraz zapobiegawczo i leczniczo w alergiach wielonarządowych, katarze siennym i alergicznym zapaleniu skóry.
    Przeciwwskazania: Nie podawać niemowlętom do 7. miesiąca życia. Ostrożnie stosować w okresie ciąży i laktacji. Nie stosować łącznie z klemastyną, tenalidyną, hydroksyzyną, prometazyną. W czasie leczenia nie należy prowadzić pojazdów mechanicznych, obsługiwać maszyn ani pić alkoholu.
    Objawy niepożądane: W początkowym okresie leczenia - senność, wzmożone łaknienie, suchość jamy ustnej, zawroty głowy.
    Interakcje: Nasila działanie leków uspokajających, nasennych, przeciwhistaminowych i alkoholu. Jednoczesne stosowanie z duostnymi lekami przeciwcukrzycowymi może wywołać zmniejszenie liczby płytek krwi.
    Dawkowanie: Dorośli i dzieci od 4. roku życia doustnie 1 mg co 12 godzin podczas posiłku. Dzieci od 7. miesiąca życia do 3. roku życia - 0,5 mg co 12 godzin podczas posiłku.
    Uwaga: Zaditen nie przerywa napadu astmy oskrzelowej. W początkowym okresie leczenia nie należy gwałtownie odstawiać przyjmowanych dotychczas leków przeciwastmatycznych (np. preparatów steroidowych), gdyż może to prowadzić do niewydolności nadnerczy. Na kilka dni przed wykonaniem testów skórnych lek należy odstawić.

    ZYRTEC (Cetirizine dihydrochloride) UCB i POLFA-KRAKÓW
    Postać: krople 0,2/20 ml; tabletki powlekane 0,01 g
    Skład: 1 ml roztworu (20 kropli) lub 1 tabletka zawiera 0,01 g cetyryzyny w postaci dichlorowodorku.
    Działanie: Lek przeciwhistaminowy nowej generacji, wybiórczy antagonista receptorów histaminowych H1. Nie wykazuje powinowactwa do receptora cholinergicznego i serotoninergicznego. Wywiera silne i długotrwałe działanie. Hamuje wczesną fazę reakcji alergicznej oraz zmniejsza migrację komórek kwasochłonnych i uwalnianie mediatorów związanych z późną fazą odpowiedzi alergicznej. U chorych z astmą oskrzelową zmniejsza nadmierną reaktywność oskrzeli na histaminę. Dobrze się wchłania z przewodu pokarmowego (w 70%). Wiąże się w znacznym stopniu z białkami osocza. Nie przenika przez barierę krew-mózg, a więc nie wywiera działania nasennego. Wydala się głównie z moczem.
    Wskazania: Katar sienny, alergiczne zapalenie spojówek, pokrzywka, świąd, przewlekły nieżyt nosa, obrzęk Quinckego, dermografizm.
    Przeciwwskazania: Nadwrażliwość na cetyryzynę, pierwszy trymestr ciąży, laktacja, dzieci do 2. roku życia, ciężka niewydolność nerek.
    Zachować ostrożność stosując łącznie z lekami działającymi depresyjnie na OUN. Podczas leczenia nie powinno się pić alkoholu.
    Objawy niepożądane: Niekiedy senność, zmęczenie, ból i zawroty głowy.
    Interakcje: Z lekami uspokajającymi i z dużą ilością alkoholu (stężenie we krwi powyżej 0,8 promila) może się nasilać działanie depresyjne na OUN.
    Dawkowanie (Doustne): Dorośli - 0,01 g na 24 godziny w jednej dawce podczas kolacji (osoby szczególnie wrażliwe - 0,01 g na 24 godziny w dwóch dawkach co 12 godzin). Dzieci od 7. roku życia o masie ciała poniżej 30 kg - 0,005 g na dobę w 1-2 dawkach; dzieci powyżej 30 kg - 0,01 g na dobę w 1-2 dawkach; dzieci od 2. do 6. roku życia - 5 mg na dobę w 1-2 dawkach.
    Uwaga: Lek należy odstawić na kilka dni przed wykonaniem testów skórnych.

Słowniczek Słowniczek Katar niejedno ma imię
Słowniczek Choroby biernych palaczy KOMUNIKATY
Zapraszamy do odwiedzenia pozostałych serwisów w portalu linia.pl Twoja linia.pl
 
Serwisy linia

Kliknij tu,

aby przejść do innych serwisówPolecamy katalogi: Wibe, Profit, Prosty, Pogodny, Powietrzny, DobreMiejsce
Polecamy serwisy: Linia, Foto, Kobiety, MedycynaPowrót na górę   © 2001 Usługi Komputerowe s.c. & Małgorzata Dudzińska-Malicka
Prawa zastrzeżone | All rights reserved
Poland tel. (022) 828 40 37, fax: (022) 828 40 34