Link - www.linia.pl Link - Banner - ReklamaLogo serwisu Medycyna
Strona główna
Medycyna i żywienie
          Spis tematów
Choroby: diagnostyka i profilaktyka
          Spis tematów
Metody leczenia
          Spis tematów
Cuda natury
          Spis tematów
Zdrowie i uroda
          Spis tematów
Słowniczek
Przyjazne linki
Mapa serwisu
O nas
Napisz

Słownik

APAP (Paracetamol) OHM Laboratories Inc.

    Postać: krople 0,08 g/0,8 ml; tabl. 0,5 g.
    Skład: Roztwór zawierający w 0,8 ml - 80 mg paracetamolu, bez alkoholu, o smaku pomarańczowym. Do opakowania dołączony jest kalibrowany aplikator: 1 działka = 0,8 ml = 80 mg paracetamolu. [1 ml = 100 mg].
    1 tabletka powlekana zawiera 500 mg paracetamolu.
    Działanie: Środek o działaniu przeciwbólowym i przeciwgorączkowym, głównie poprzez hamowanie aktywności cyklooksygenazy prostaglandynowej w OUN. Dobrze wchłania się z przewodu pokarmowego, maksymalne stężenie w surowicy osiąga po około 30-60 min., przenika do płynów ustrojowych i narządów wewnętrznych. W ok. 25% wiąże się z białkami osocza. Okres półtrwania wynosi 3-4 godziny. Metabolizowany w wątrobie, wywołuje tam indukcję enzymów mikrosomalnych. Wydalany z moczem w postaci glukuronianów i siarczanów i po sprzężeniu z cysteiną. U chorych z niewydolnością nerek sprzężony paracetamol kumuluje się w surowicy. Po podaniu dużych dawek powstaje w ustroju N-acetylo-p-benzochinon odpowiedzialny prawdopodobnie za wywoływanie uszkodzeń wątroby.
    Wskazania: APAP przeznaczony jest do doraźnego stosowania u niemowląt i dzieci jako środek przeciwgorączkowy (przy infekcjach dróg oddechowych, grypie, przeziębieniach, zapaleniu gardła, zatok obocznych nosa, ucha i stanach gorączkowych towarzyszących infekcjom zarówno wirusowym, jak i bakteryjnym) i przeciwbólowy w bólach różnego pochodzenia - bóle głowy, zębów, stawowe, gardła, uszu, po drobnych zabiegach chirurgicznych i inne). Często stosowany z podobnych wskazań jak kwas acetylosalicylowy - u chorych uczulonych na pochodne kwasu salicylowego. Paracetamol jest zalecany przez WHO w programie walki z bólami nowotworowymi.
    Przeciwwskazania: Uczulenie na lek, ciężkie upośledzenie funkcji wątroby i nerek (w tym ostre i przewlekłe odmiedniczkowe zapalenie nerek), nadciśnienie tętnicze, niedokrwistość, niedobór G-6-PD. Lek nie powinien być stosowany w pierwszych trzech miesiącach ciąży. Preparat w kroplach nie powinien być stosowany u dzieci poniżej trzeciego miesiąca życia. Preparat w tabletkach nie powinien być stosowany dzieci poniżej dwunastego roku życia.
    Objawy niepożądane: W czasie leczenia mogą wystąpić nudności, wymioty, dolegliwości dyseptyczne i inne dolegliwości ze strony przewodu pokarmowego; uczuleniowe pod postacią zmian skórnych (pokrzywka, wysypka). U niektórych chorych może wywołać zmiany w obrazie morfologicznym krwi: spadek liczby płytek krwi (z objawami plamicy trombocytopenicznej), methemoglobinemię, neutropenię, leukopenię, agranulocytozę. Stosowany w dużych dawkach lub przewlekle może upośledzić czynność wątroby i/lub nerek.
    Interakcje: Wzmaga działanie doustnych leków przeciwzakrzepowych z grupy kumaryny. Stosowanie z lekami hamującymi rozkład paracetamolu w wątrobie (rifampicyna, leki przeciwpadaczkowe, niektóre leki nasenne) zwiększa ryzyko uszkodzenia wątroby. Stosowany z inhibitorami MAO może wywołać stany pobudzenia, wysoką gorączkę. Metoklopramid przyspiesza, a propantelina (Corrigast) - opóźnia wchłanianie paracetamolu z przewodu pokarmowego, salicylamid wydłuża czas wydalania paracetamolu.
    Dawkowanie:
    Krople: doraźnie, doustnie u dzieci: od trzeciego miesiąca do drugiego roku życia (dzieci o wadze do 10 kg) - jednorazowo 0,4-0,8 ml (= 40-80 mg paracetamolu); w wieku od dwóch do trzech lat (dzieci o wadze 10-15 kg) - jednorazowo 0,8-1,6 ml (= 80-160 mg paracetamolu). Dla dzieci starszych dawka jednorazowa najczęściej wynosi 5-10 mg paracetamolu na 1 kg masy ciała. W razie potrzeby dawka może być powtarzana co 4 godziny, maksymalnie do czterech dawek w ciągu doby. Nie należy przekraczać zaleconego dawkowania, nie podawać leku dłużej niż 3 dni bez porozumienia z lekarzem. Lek należy dozować dokładnie, jedynie za pomocą załączonego dozownika. Nie podawać dzieciom poniżej trzeciego miesiąca życia. Paracetamol stosuje się u dzieci w przebiegu chorób nowotworowych w dawce 10-12 mg na 1 kg masy ciała co 4 godziny, nie przekraczając dawki dobowej 65 mg na 1 kg masy ciała.
    Tabletki: doustnie u dorosłych 1-2 tabletki (500-1000 mg) 3-4 razy dziennie. Doraźnie przeciwbólowo lub przeciwgorączkowo jednorazowo 1-2 tabletki. W bólach przewlekłych 500-750 mg co 6 godzin, w bólach nowotworowych 10 mg na 1 kg masy ciała dawkę co 4 godziny, często w połączeniu z lekami przeciwbólowymi o innym mechanizmie działania.

Słowniczek Słowniczek Katar niejedno ma imię KOMUNIKATY
Zapraszamy do odwiedzenia pozostałych serwisów w portalu linia.pl Twoja linia.pl
 
Serwisy linia

Kliknij tu,

aby przejść do innych serwisówPolecamy katalogi: Wibe, Profit, Prosty, Pogodny, Powietrzny, DobreMiejsce
Polecamy serwisy: Linia, Foto, Kobiety, MedycynaPowrót na górę   © 2001 Usługi Komputerowe s.c. & Małgorzata Dudzińska-Malicka
Prawa zastrzeżone | All rights reserved
Poland tel. (022) 828 40 37, fax: (022) 828 40 34