Link - www.linia.pl Link - Banner - ReklamaLogo serwisu Medycyna
Strona główna
Medycyna i żywienie
          Spis tematów
Choroby: diagnostyka i profilaktyka
          Spis tematów
Metody leczenia
          Spis tematów
Cuda natury
          Spis tematów
Zdrowie i uroda
          Spis tematów
Słowniczek
Przyjazne linki
Mapa serwisu
O nas
Napisz

Słownik

AZOT - symbol N (z łac. nitrogenium)

    (z łac. nitrogenium oznacza "tworzący saletrę"). Pierwiastek chemiczny w układzie okresowym położony w grupie V, rozpoczynający grupę główną azotowców. Został odkryty w 1772r. przez Daniela Rutherforda. W Polsce w pierwszej połowie XIX w. nazwano go saletrorodem. Po raz pierwszy azot skroplili polscy uczeni K. Olszewski i Z. F. Wróblewski w 1883 r. Jest to bezbarwny, bezwonny gaz bez smaku, słabo rozpuszczalny w wodzie. (Temperatura topnienia: - 209° C, temperatura wrzenia: - 195,8° C.) W warunkach normalnych występuje w postaci dwuatomowych cząsteczek N2. Naturalny pierwiastek składa się z izotopu trwałego 14N z niewielką domieszką 15N.
    W medycynie jest stosowany izotop promieniotwórczy 13N.
    Azot jest głównym składnikiem powietrza.
    W postaci białek wchodzi w skład wszystkich żywych organizmów. Występowanie azotu w białkach jest przyczyną jego wielkiego znaczenia biologicznego.
    Rzadko są spotykane minerały (zwane saletrami) zawierające azot. W normalnych warunkach azot jest gazem biernym. Najłatwiej reaguje z metalami lekkimi tworząc azotki. Reakcja z wodorem zaczyna przebiegać w temperaturze 500-600° C (związki z wodorem: amoniak, hydrazyna, hydroksyloamina, kwas azotowodorowy oraz z węglem: cyjan, cyjanowodór). Z tlenem tworzy NO podczas wyładowań elektrycznych. Podtlenek N2O nazywa się potocznie gazem rozweselającym, ponieważ wdychany powoduje oszołomienie. Dwutlenek NO2 jest czerwonobrunatnym trującym gazem o charakterystycznym zapachu. W przyrodzie zachodzi cykliczny obieg azotu, podobnie jak węgla.

Słowniczek Słowniczek Niezwykłe właściwości cynku
Słowniczek Choroby biernych palaczy KOMUNIKATY
Zapraszamy do odwiedzenia pozostałych serwisów w portalu linia.pl Twoja linia.pl
 
Serwisy linia

Kliknij tu,

aby przejść do innych serwisówPolecamy katalogi: Wibe, Profit, Prosty, Pogodny, Powietrzny, DobreMiejsce
Polecamy serwisy: Linia, Foto, Kobiety, MedycynaPowrót na górę   © 2001 Usługi Komputerowe s.c. & Małgorzata Dudzińska-Malicka
Prawa zastrzeżone | All rights reserved
Poland tel. (022) 828 40 37, fax: (022) 828 40 34