Link - www.linia.pl Link - Banner - ReklamaLogo serwisu Medycyna
Strona główna
Medycyna i żywienie
          Spis tematów
Choroby: diagnostyka i profilaktyka
          Spis tematów
Metody leczenia
          Spis tematów
Cuda natury
          Spis tematów
Zdrowie i uroda
          Spis tematów
Słowniczek
Przyjazne linki
Mapa serwisu
O nas
Napisz

Słownik

BADANIA VILCACORY

    Badania ekstraktów U. tomentosa bez izolacji substancji aktywnych: in vitro, na zwierzętach i próby kliniczne:
    wodne ekstrakty U. tomentosa indukują in vitro apoptozę (samounicestwienie) i w sposób zależny od stężenia silnie hamują proliferację (podziały, mnożenie się) ludzkich komórek nowotworowych: białaczkowej HL60 i transformowanej wirusem EBV linii chłoniaka z komórek B. Komórki linii białaczkowej K562 są znacznie słabiej podatne na działanie ekstraktu.
    w badaniach in vitro ekstrakty Uncaria tomentosa wydają się blokować specyficzne miejsca wiążące receptorów estrogenowych, jednak brak danych na temat ich bezpośredniego działania hamującego w stosunku do estrogenów.
    wodne ekstrakty U. tomentosa w stopniu zależnym od dawki stymulują makrofagi pęcherzyków płucnych do produkcji interleukiny-1 i -6, co wykazuje na ich silne właściwości immunostymulujące.
    wodne ekstrakty U. tomentosa wykazują właściwości przeciwzapalne w teście hamowania obrzęku wywoływanego karrageniną u szczurów.
    wodny ekstrakt U. tomentosa ma silne właściwości cytoprotekcyjne w stosunku do makrofagowej i ludzkich nabłonkowych linii komórkowych poddawanych działaniu czynników indukujących in vitro apoptozę (podziały, mnożenie się) komórek przez wywoływanie w nich stresu oksydacyjnego. Równocześnie ekstrakt ten wykazuje in vitro silne działanie przeciwzapalne, hamując aktywację czynnika transkrypcyjnego NF-B i ekspresję genów indukowalnych w warunkach stanu zapalnego, specyficznie indukowalnej syntezy tlenku azotu, a także powstanie azotynów w ludzkich komórkach nabłonkowych i mysiej linii makrofagowej.
    metanolowe wyciągi różnych organów U. tomentosa zapobiegają produkcji wolnych rodników i peroksydacji lipidów w warunkach in vitro (homogenatach wątroby szczura), z IC50 = 56 - 259 mikrogram/ml, ponadto hamują wolnorodnikowe uszkodzenia cukrowych elementów DNA. Podobne właściwości antyoksydacyjne ma także szeroko stosowana w chińskiej medycynie ludowej U. rhynchophylla.
    w warunkach in vitro, u szczurów rasy Sprageu-Dawley wodny ekstrakt U. tomentosa podawany doustnie w dawkach przeliczeniowych w stosunku do stosowanych zwykle u ludzi, w istotny sposób chroni śluzówkę jelitową przed indukowanymi indometacyną uszkodzeniami (tzw. wrzodami). Hamuje on w śluzówce aktywność mieloperoksydazy, ponadto hamuje w podanych warunkach indukowaną indometacyną syntezę metalotionein wątrobowych, których poziom jest miernikiem stanu zapalnego w wątrobie. Dowodzi to silnego in vivo działania przeciwzapalnego.
    ekstrakty rośliny i frakcje chromatograficzne z rozdziału ekstraktów łodyg U. tomentosa nie wykazały właściwości mutagennych w badaniach na bakteriach Salmonella typhimurium, natomiast wykazują właściwości antymutagenne w stosunku do bakterii poddawanych fotomutagenezie indukowanej 8-metoksy-psoralenem i promieniowaniem ultrafioletowym UVA.
    spożywanie przez 15 dni ekstraktu U. tomentosa przez palacza spowodowało znaczny spadek aktywności mutagennej jego moczu, w tym samym teście spożywanie tego ekstraktu nie spowodowało pojawienia się takich właściwości w przypadku niepalącego.

Słowniczek Słowniczek Tajemnicza para uzdrowicieli: aloes
i vilcacora KOMUNIKATY
Zapraszamy do odwiedzenia pozostałych serwisów w portalu linia.pl Twoja linia.pl
 
Serwisy linia

Kliknij tu,

aby przejść do innych serwisówPolecamy katalogi: Wibe, Profit, Prosty, Pogodny, Powietrzny, DobreMiejsce
Polecamy serwisy: Linia, Foto, Kobiety, MedycynaPowrót na górę   © 2001 Usługi Komputerowe s.c. & Małgorzata Dudzińska-Malicka
Prawa zastrzeżone | All rights reserved
Poland tel. (022) 828 40 37, fax: (022) 828 40 34