Link - www.linia.pl Link - Banner - ReklamaLogo serwisu Medycyna
Strona główna
Medycyna i żywienie
          Spis tematów
Choroby: diagnostyka i profilaktyka
          Spis tematów
Metody leczenia
          Spis tematów
Cuda natury
          Spis tematów
Zdrowie i uroda
          Spis tematów
Słowniczek
Przyjazne linki
Mapa serwisu
O nas
Napisz

Słownik

BAR - symbol Ba (z łac. barium)

    Pierwiastek chemiczny w układzie okresowym położony w grupie II, w grupie głównej berylowców. Odkryty w 1774 r. przez szwedzkiego chemika K. W. Scheelego, po raz pierwszy otrzymany przez A. Guntza w 1901r. jako produkt redukcji tlenku BaO metalicznym glinem. Bar jest srebrzystobiałym metalem, bardziej miękkim niż cynk, lecz twardszym niż ołów. Temperatura topnienia: 710° C, temperatura wrzenia: 1637-1640° C, gęstość: 3,76 g/cm3. Naturalny pierwiastek jest mieszaniną siedmiu izotopów trwałych: 130Ba, 132Ba, 134Ba, 135Ba, 136Ba, 137Ba, 138Ba. W przyrodzie występuje przede wszystkim w postaci minerałów: barytu BaSO4, witerytu BaCO3. Wolny bar jest bardzo aktywny chemicznie. Na powietrzu szybko się utlenia do: tlenku BaO i nadtlenku BaO2. W związkach występuje w stopniu utlenienia +2. Rozkłada wodę tworząc wodór i wodorotlenek Ba(OH)2, który jest mocną zasadą. Nasycony wodny roztwór Ba(OH)2 nazywa się wodą barytową. Sole baru są bezbarwne, zawierają kation Ba2+. Wolny metal otrzymuje się przez redukcję w wysokiej temperaturze tlenku BaO za pomocą glinu lub węgla, bardzo czysty - przez rozkład wodorku BaH2. Metaliczny bar stosuje się jako dodatek do stopów ołowiu, zwiększający ich twardość (stopy typograficzne), w metalurgii jako odtleniacz, jako składnik stopów do usuwania gazów resztkowych z lamp elektronowych. Szersze zastosowanie mają związki baru, głównie siarczan barowy. Azotan Ba(NO3)2 i chloran Ba(ClO3)2 są używane do wyrobu sztucznych ogni (barwią płomień na zielono). Tlenek BaO jest półproduktem do otrzymywania nadtlenku BaO2 (nadtlenek barowy). Fluorek BaF2 służy do sporządzania emalii. Tytanian BaTiO3 ma własności piezoelektryczne. Chromian BaCrO4 jest stosowany jako żółty pigment do wyrobu farb, manganian BaMnO4 - jako pigment zielony.
    Związki baru dobrze pochłaniają promieniowanie rentgenowskie i są stosowane jako składniki osłon przed promieniowaniem. Rozpuszczalne sole baru są silnie trujące.

Słowniczek Słowniczek Przyjazne leczenie dzieci KOMUNIKATY
Zapraszamy do odwiedzenia pozostałych serwisów w portalu linia.pl Twoja linia.pl
 
Serwisy linia

Kliknij tu,

aby przejść do innych serwisówPolecamy katalogi: Wibe, Profit, Prosty, Pogodny, Powietrzny, DobreMiejsce
Polecamy serwisy: Linia, Foto, Kobiety, MedycynaPowrót na górę   © 2001 Usługi Komputerowe s.c. & Małgorzata Dudzińska-Malicka
Prawa zastrzeżone | All rights reserved
Poland tel. (022) 828 40 37, fax: (022) 828 40 34