Link - www.linia.pl Link - Banner - ReklamaLogo serwisu Medycyna
Strona główna
Medycyna i żywienie
          Spis tematów
Choroby: diagnostyka i profilaktyka
          Spis tematów
Metody leczenia
          Spis tematów
Cuda natury
          Spis tematów
Zdrowie i uroda
          Spis tematów
Słowniczek
Przyjazne linki
Mapa serwisu
O nas
Napisz

Słownik

BARWNIKI NATURALNE

    Przez stulecia do farbowania m.in. jajek, włókien naturalnych i obrazów używano barwników naturalnych. Błękit i jego odcienie uzyskiwano ze znanego od 5 tysiący lat indyga (otrzymywanego z indygowca barwierskiego - krzewu rosnącego dziko w tropikalnej Azji), a do barwiącej kąpieli dodawano również owoców daktyli, rodzynek i miodu. Czerwienie zawdzięczano mieszance suszonych i startych na proszek owadów, ziaren henny (z hennowego krzewu zwanego inaczej turecznicą lub lawsonią, uprawianego dla barwnika zwanego henną) oraz sproszkowanej kory sosny. Barwy żółte uzyskiwano z szafranu, skórki granatu, wilczomlecza. Kolor szary i brązowy - z tartych łusek orzechów, zielony powstawał z mieszanki różnych kolorów i dodatku ekstraktu z suszonych jagód.
    Do utrwalania tych naturalnych farb wykorzystywano m.in. tłuszcz barani i mocz. Trwałości i intensywności otrzymywanych niegdyś w ten sposób barwników nie dorównują farby syntetyczne. Najlepszym tego dowodem są np. dzieła sztuki (obrazy, dywany), które przetrwały wieki w idealnej "formie".

Słowniczek Słowniczek Tradycyjna medycyna w nowoczesnej
technologii KOMUNIKATY
Zapraszamy do odwiedzenia pozostałych serwisów w portalu linia.pl Twoja linia.pl
 
Serwisy linia

Kliknij tu,

aby przejść do innych serwisówPolecamy katalogi: Wibe, Profit, Prosty, Pogodny, Powietrzny, DobreMiejsce
Polecamy serwisy: Linia, Foto, Kobiety, MedycynaPowrót na górę   © 2001 Usługi Komputerowe s.c. & Małgorzata Dudzińska-Malicka
Prawa zastrzeżone | All rights reserved
Poland tel. (022) 828 40 37, fax: (022) 828 40 34