Link - www.linia.pl Link - Banner - ReklamaLogo serwisu Medycyna
Strona główna
Medycyna i żywienie
          Spis tematów
Choroby: diagnostyka i profilaktyka
          Spis tematów
Metody leczenia
          Spis tematów
Cuda natury
          Spis tematów
Zdrowie i uroda
          Spis tematów
Słowniczek
Przyjazne linki
Mapa serwisu
O nas
Napisz

Słownik

BÓB

    Bób - (nasiona jednorocznej rośliny z rodziny motylkowatych) uprawiany był już 2822 lat p.n.e. w Chinach. Roślinę tę znano również w starożytnej Grecji, Rzymie, Egipcie i innych krajach. Bób spożywał prorok Ezechiel i król Dawid. Wspominają go także Homer i Herodot. W czasach nowożytnych ojczyzną bobu stała się Ameryka. Jest to roślina o sztywnej łodydze, wyrastająca do 120 cm długości. Liście rosną na łodydze spiralnie - 1 para dolnych, 2-3 pary wyższych. Pojedyncze liście są duże, owalnoeliptyczne, mięsiste, skórzaste, całobrzegie, nie owłosione, barwy szarozielonej lub niebieskozielonej od woskowego nalotu.
    Owocem bobu jest strąk długości od czterech do czternastu centymetrów, który może być prosty i wzniesiony ku górze lub skrzywiony i wygięty ku dołowi. Wewnątrz strąków znajdują się przeważnie 3, 4 duże spłaszczone nasiona (nowe odmiany mają ich więcej) o nieregularnie jajowatym zarysie, barwy kremowobiałej, zielonej lub żółtej, niekiedy brązowoczerwonej albo fioletowoczerwonej. Zabarwienie nasion stanowi cechę charakterystyczną dla poszczególnych odmian.
    Bób spożywa się w postaci niedojrzałych ziaren po ugotowaniu. Jest ciężkostrawny, zawiera wapń, fosfor, żelazo, magnez, karoten, witaminy: B1, B2, PP, C.
    Najbardziej znane odmiany to: Windsor Biały, Windsor Zielony, Hangdown Zielony, Hangdown Biały, Beryl.

Słowniczek Słowniczek Energetyczna teoria całości pokarmowych KOMUNIKATY
Zapraszamy do odwiedzenia pozostałych serwisów w portalu linia.pl Twoja linia.pl
 
Serwisy linia

Kliknij tu,

aby przejść do innych serwisówPolecamy katalogi: Wibe, Profit, Prosty, Pogodny, Powietrzny, DobreMiejsce
Polecamy serwisy: Linia, Foto, Kobiety, MedycynaPowrót na górę   © 2001 Usługi Komputerowe s.c. & Małgorzata Dudzińska-Malicka
Prawa zastrzeżone | All rights reserved
Poland tel. (022) 828 40 37, fax: (022) 828 40 34