Link - www.linia.pl Link - Banner - ReklamaLogo serwisu Medycyna
Strona główna
Medycyna i żywienie
          Spis tematów
Choroby: diagnostyka i profilaktyka
          Spis tematów
Metody leczenia
          Spis tematów
Cuda natury
          Spis tematów
Zdrowie i uroda
          Spis tematów
Słowniczek
Przyjazne linki
Mapa serwisu
O nas
Napisz

Słownik

BOR symbol B (z łac. borum)

    Pierwiastek chemiczny w układzie okresowym położony w grupie III, rozpoczynający grupę główną borowców.
    Rodzimy boraks Na2B4O7, pochodzący z jezior w Tybecie, był znany i ceniony w średniowieczu. W 1808 roku francuscy chemicy J. L. Gay-Lussac i L. J. Thenard posługując się otrzymanym przez siebie metalicznym potasem otrzymali wolny bor stapiając potas z tlenkiem B2O3 w rurze miedzianej. Prawie jednocześnie H. Davy otrzymał bor elektrolitycznie.
    Bor jest niemetalem, krystaliczną substancją o szaroczarnej barwie, bardzo twardą. Znany jest również tzw. bor bezpostaciowy. Temperatura topnienia: ok. 2300° C, temperatura wrzenia: ok. 2550° C, gęstość: 2,34 g/cm3 dla boru krystalicznego i 1,73 g/cm3 dla boru bezpostaciowego. Bor jest półprzewodnikiem - słabo przewodzi prąd elektryczny, wraz ze wzrostem temperatury zwiększa się jego przewodność (odwrotnie niż dla metali). Naturalny pierwiastek jest mieszaniną dwóch izotopów trwałych: 10B i 11B, silnie pochłania neutrony.
    W przyrodzie występuje w postaci wielu minerałów, z których najważniejszymi są: sassolin H3BO3, boraks Na2B4O7 · 10H2O, boronatrokalcyt NaCaB5O9 · 8H2O, hydroboracyt (Mg, Ca) B6O11 · H2O.
    Krystaliczny bor jest mało aktywny chemicznie, nierozpuszczalny w kwasach i zasadach. Pierwiastek ten jest bardziej podobny do krzemu niż do - leżącego pod nim w układzie okresowym - glinu. W związkach występuje w stopniu utlenienia +3. Z wodorem tworzy borowodory. Na powietrzu w temperaturze 700° Celsjusza spala się, przy czym powstaje trójtlenek B2O3 - bezbarwna, bezpostaciowa masa reagująca z wodą z utworzeniem kwasu borowego H3BO3.
    Bor bezpostaciowy otrzymuje się przez redukcję magnezem trójtlenku B2O3 uzyskanego z naturalnych boranów przez rozkład kwasem siarkowym i odparowanie wody.
    Bor krystaliczny otrzymuje się przez rozkład trójchlorku BCl3 na rozżarzonym drucie wolframowym. Niewielkie ilości boru (od tysięcznych do dziesiątych części procenta) dodane do stali zwiększają jej twardość. W celu zwiększenia twardości stali i jej odporności na korozję stosuje się niekiedy borowanie - powierzchniowe nasycanie borem na głębokość 0,1-0,5 mm. W technice jądrowej bor jest używany na osłony przed promieniowaniem neutronowym oraz na pręty regulacyjne w reaktorach jądrowych w postaci m.in.: boralu (spiek B4C + Al), boraksalu (spiek B2O3 + Al).

Słowniczek Słowniczek Energetyczna teoria całości pokarmowych
Słowniczek Tajemnicza para uzdrowicieli: aloes
i vilcacora KOMUNIKATY
Zapraszamy do odwiedzenia pozostałych serwisów w portalu linia.pl Twoja linia.pl
 
Serwisy linia

Kliknij tu,

aby przejść do innych serwisówPolecamy katalogi: Wibe, Profit, Prosty, Pogodny, Powietrzny, DobreMiejsce
Polecamy serwisy: Linia, Foto, Kobiety, MedycynaPowrót na górę   © 2001 Usługi Komputerowe s.c. & Małgorzata Dudzińska-Malicka
Prawa zastrzeżone | All rights reserved
Poland tel. (022) 828 40 37, fax: (022) 828 40 34