Link - www.linia.pl Link - Banner - ReklamaLogo serwisu Medycyna
Strona główna
Medycyna i żywienie
          Spis tematów
Choroby: diagnostyka i profilaktyka
          Spis tematów
Metody leczenia
          Spis tematów
Cuda natury
          Spis tematów
Zdrowie i uroda
          Spis tematów
Słowniczek
Przyjazne linki
Mapa serwisu
O nas
Napisz

Słownik

BROKUŁY

    Brokuł włoski, jednoroczna roślina z rodziny krzyżowych. Jej ojczyzną jest rejon Morza Śródziemnego, gdzie była znana w starożytności. Moda na brokuły przyszła po roku 1920, kiedy w Stanach Zjednoczonych zaczęto je reklamować jako wysokowartościowe warzywo o niebanalnym smaku. Brokuł swymi cechami morfologicznymi podobny jest do kalafiora, od którego różni się znacznie silniejszym wzrostem, kształtem liści oraz kształtem i zabarwieniem róży, która w początkowym okresie jest zwarta, potem stopniowo staje się luźniejsza, ma barwę zieloną lub fioletową. Do spożycia, poza różą główną, składającą się z wyraźnie uformowanych pączków, przeznacza się również róże boczne, wyrastające na bocznych pędach, a także grubą, mięsistą łodygę długości ok. 20 cm (odmierzając od róży głównej w dół).
    Brokuły są cennym warzywem, zawierają m. in.: sód, potas, wapń, żelazo, fosfor, chlor, karoten, witaminy: B1, B2, C; kwasy: nikotynowy, pantotenowy i foliowy.
    Brokuł jest bardzo odporny na przymrozki i dlatego nadaje się do uprawy w naszym klimacie. Do najbardziej znanych odmian należą: Waltham 29, Grand Central, Green Mountain, Midway.

Słowniczek Słowniczek Odżywianie i nowotwory
Słowniczek Energetyczna teoria całości pokarmowych KOMUNIKATY
Zapraszamy do odwiedzenia pozostałych serwisów w portalu linia.pl Twoja linia.pl
 
Serwisy linia

Kliknij tu,

aby przejść do innych serwisówPolecamy katalogi: Wibe, Profit, Prosty, Pogodny, Powietrzny, DobreMiejsce
Polecamy serwisy: Linia, Foto, Kobiety, MedycynaPowrót na górę   © 2001 Usługi Komputerowe s.c. & Małgorzata Dudzińska-Malicka
Prawa zastrzeżone | All rights reserved
Poland tel. (022) 828 40 37, fax: (022) 828 40 34