Link - www.linia.pl Link - Banner - ReklamaLogo serwisu Medycyna
Strona główna
Medycyna i żywienie
          Spis tematów
Choroby: diagnostyka i profilaktyka
          Spis tematów
Metody leczenia
          Spis tematów
Cuda natury
          Spis tematów
Zdrowie i uroda
          Spis tematów
Słowniczek
Przyjazne linki
Mapa serwisu
O nas
Napisz

Słownik

BROM - symbol Br (z łac. bromum)

    Pierwiastek chemiczny, w układzie okresowym położony w grupie VII, w grupie głównej fluorowców. Odkryty przez francuskiego chemika A. J. Balarda w 1826r. w solankach Morza Śródziemnego. Nazwa "brom" pochodzi od greckiego słowa "bromos", co oznacza smród. Brom jest czerwonoczarną cieczą o ostrym, nieprzyjemnym zapachu, wydzielającą żółtobrązowe pary. Działa żrąco na skórę, wywołuje trudno gojące się oparzenia. Temperatura topnienia: - 7,2° C, temperatura wrzenia: 58,8° C, gęstość: 3,12 g/cm3 (przy dwudziestu stopniach Celsjusza).
    Wolny brom i jego pary składają się z dwuatomowych cząsteczek Br2. Pierwiastek ten jest rozpuszczalny w wodzie, alkoholu, benzenie, chloroformie. Nasycony wodny roztwór bromu (ok. trzech procent) nazywa się wodą bromową. Poniżej temperatury 5,8° C z wody bromowej wykrystalizowują się ciemnoczerwone kryształy hydratu Br2 · 8H2O.
    Naturalny pierwiastek jest mieszaniną dwóch izotopów trwałych: 79Br i 81Br. Duże znaczenie praktyczne ma izotop promieniotwórczy 82Br, za pomocą którego zbadano mechanizmy bromowania związków organicznych. W przyrodzie brom występuje przede wszystkim w postaci rozpuszczalnych bromków w wodzie morskiej.
    Wolny brom jest dość aktywny chemicznie, mniej niż chlor, ale bardziej niż jod. Reaguje z większością pierwiastków, w związkach wykazuje stopnie utlenienia: -1, +1, +4, +5, +6. Wypiera jod z jodków zgodnie z reakcją: 2KI + Br2 + 2KBr + I2, sam natomiast jest wypierany z bromków przez chlor. Podobnie jak chlor - z tlenem bezpośrednio nie reaguje - tlenki bromu otrzymuje się metodami pośrednimi.
    Brom jest otrzymywany jako produkt uboczny podczas eksploatacji soli potasowo-magnezowych, a także z solanek różnego pochodzenia. W przemyśle stosowany przede wszystkim do bromowania związków organicznych. Bromek srebrowy AgBr jest składnikiem emulsji fotograficznych. Bromki: potasowy (KBr), sodowy (NaBr) i amonowy (NH4Br) wzmagają procesy hamowania w korze mózgowej i są używane w farmacji jako środki uspokajające.

Słowniczek Słowniczek Przyjazne leczenie dzieci
Słowniczek Tajemnicza para uzdrowicieli: aloes
i vilcacora KOMUNIKATY
Zapraszamy do odwiedzenia pozostałych serwisów w portalu linia.pl Twoja linia.pl
 
Serwisy linia

Kliknij tu,

aby przejść do innych serwisówPolecamy katalogi: Wibe, Profit, Prosty, Pogodny, Powietrzny, DobreMiejsce
Polecamy serwisy: Linia, Foto, Kobiety, MedycynaPowrót na górę   © 2001 Usługi Komputerowe s.c. & Małgorzata Dudzińska-Malicka
Prawa zastrzeżone | All rights reserved
Poland tel. (022) 828 40 37, fax: (022) 828 40 34