Link - www.linia.pl Link - Banner - ReklamaLogo serwisu Medycyna
Strona główna
Medycyna i żywienie
          Spis tematów
Choroby: diagnostyka i profilaktyka
          Spis tematów
Metody leczenia
          Spis tematów
Cuda natury
          Spis tematów
Zdrowie i uroda
          Spis tematów
Słowniczek
Przyjazne linki
Mapa serwisu
O nas
Napisz

Choroby i diagnostyka


Ciężki los przymusowego palacza
Główny i boczny strumień dymu
Substancje toksyczne w dymie bocznym
Papieros jest promieniotwórczy!
W jaki sposób do papierosów trafiają pierwiastki promieniotwórcze?
Dzieci - ofiary biernego palenia
Zmiany patologiczne w organizmie płodu i noworodka
Quiz
Słowniczek


    W szczególny sposób biernym palaczem, gdyż naprawdę przymusowym, jest nienarodzone dziecko, niemowlę, oraz małe dziecko, które nie mogą zmienić swojej sytuacji. Gdy pali kobieta ciężarna, pali z nią jej dziecko. Przez łożysko szybko i w dużym stężeniu docierają do płodu składniki dymu. Nikotyna i jej pochodne oraz tlenek węgla przyczyniają się do PATOLOGII CIĄŻY I PORODU, odpowiadają za gorszy rozwój dziecka - tym gorszy, im więcej papierosów pali matka. Gdy ciężarna pali "tylko" 5 papierosów dziennie, masa ciała noworodka jest o 200-300 g niższa w porównaniu do noworodków matek niepalących. Jeśli pali więcej niż 10 - dziecko waży o 450 g mniej. Wypalanie przez kobietę ciężarną od 5 do 10 papierosów dziennie powoduje

    Badania ujawniły, że płód reaguje ostro i wyraźnie już na jednego papierosa!
    Najważniejszymi czynnikami wpływającymi bezpośrednio na rozwój płodu są nikotyna i tlenek węgla. Nikotyna wpływa na wzrost tkanek, powodując zwężenie naczyń łożyskowych. Zaburzona zostaje częstość rytmu serca płodu oraz zmniejszają się ruchy oddechowe.
    Stężenie tlenku węgla we krwi pępowinowej jest większe niż u matek, co wskazuje, że upośledzona zdolność wiązania tlenu przez krew płodu może być istotnym czynnikiem wpływającym na niedotlenienie rozwijających się tkanek i na masę płodów. U kobiet palących w ciąży ryzyko samoistnego poronienia, obumarcia płodu i zgonu okołoporodowego jest wielokrotnie większe niż u niepalących. Dwukrotnie częściej występuje też DYSTROFIA PŁODU (masa ciała poniżej 2500g).
    Palenie tytoniu jest przyczyną 11 procent przedwczesnych porodów.

    - Nawet u niepalących kobiet biernie narażonych na dym tytoniowy istotnie rośnie poziom substancji nikotynowych w surowicy, a masa urodzeniowa ich dzieci jest średnio o ponad 100 g niższa od dzieci ciężarnych, nie będących biernymi palaczkami - donosi "American Journal of Obsterics and Gynaecology".
    Nowonarodzone dziecko nie dość, że wdycha dym ze swojego najbliższego otoczenia, to także jest biernym palaczem podczas ssania mleka z piersi matki. Niemowlęta, które są biernymi palaczami, dwa razy częściej zapadają na zapalenie płuc i zapalenie oskrzeli. Prowadzone w Szwecji badania dowiodły, że dzieci palących rodziców mają dużo niższy poziom inteligencji, niż ich rówieśnicy z domów, w których się nie pali. Dzieci palaczy są niższe i ważą przeciętnie o 7 procent mniej od swoich rówieśników, których rodzice nie palą. Badania szwedzkie potwierdzają wieloletnie badania przeprowadzane w Wielkiej Brytanii, wg których dzieci palących matek są zahamowane w rozwoju fizycznym, intelektualnym i emocjonalnym. Przebadane dzieci do siódmego roku życia były średnio o 1 cm niższe i około 4 miesiące opóźnione w umiejętności czytania i ogólnej sprawności w porównaniu z dziećmi matek niepalących. Badania powtórzone u tych samych dzieci w 4 lata później nadal wykazywały podobne opóźnienie w rozwoju.

    Ostrzeżenie Ministra Zdrowia i Opieki Społecznej drukowane na paczkach papierosów i reklamach papierosów: "Palenie tytoniu powoduje raka" oraz "Palenie tytoniu powoduje choroby serca*" odnosi się również do palaczy biernych, gdyż palenie czynne ma nierozerwalny związek z paleniem biernym.
    * Określenie "choroby serca" jest "skrótem myślowym". Palenie tytoniu pierwotnie powoduje nadciśnienie lub miażdżycę tętnic, co stwarza niepomyślne warunki dla pracy serca, które musi pokonywać dodatkowe opory z powodu zwężenia tętnic lub ich krętego przebiegu i w konsekwencji prowadzi do krwawych wylewów do mózgu i zawałów mięśnia sercowego. Ponieważ układ krążenia jest nierozerwalnie związany z sercem, zwyczajowo choroby serca zalicza się do chorób układu krążenia, choć - na ogół - choroby serca wynikają z chorób układu krążenia.

Małgorzata E. Malicka


Konsultacja: prof. Witold Zatoński z Zakładu Epidemiologii i Prewencji Nowotworów w Centrum Onkologii im. Marii Skłodowskiej-Curie.


 KOMUNIKATY
Zapraszamy do odwiedzenia pozostałych serwisów w portalu linia.pl Twoja linia.pl
 
Serwisy linia

Kliknij tu,

aby przejść do innych serwisówPolecamy katalogi: Wibe, Profit, Prosty, Pogodny, Powietrzny, DobreMiejsce
Polecamy serwisy: Linia, Foto, Kobiety, MedycynaPowrót na górę   © 2001 Usługi Komputerowe s.c. & Małgorzata Dudzińska-Malicka
Prawa zastrzeżone | All rights reserved
Poland tel. (022) 828 40 37, fax: (022) 828 40 34