Link - www.linia.pl Link - Banner - ReklamaLogo serwisu Medycyna
Strona główna
Medycyna i żywienie
          Spis tematów
Choroby: diagnostyka i profilaktyka
          Spis tematów
Metody leczenia
          Spis tematów
Cuda natury
          Spis tematów
Zdrowie i uroda
          Spis tematów
Słowniczek
Przyjazne linki
Mapa serwisu
O nas
Napisz

Choroby i diagnostyka


Katar bakteryjny i wirusowy
Objawy i następstwa
Leczenie
nacieranie
picie napotnych naparów
bańki
preparaty salicylowe
Inhalacje "warzywne"
Inhalacje "olejkowe"
Zapobieganie
Katar sienny
astma sezonowa
Kalendarz pylenia
Leczenie kataru siennego
testy alergiczne
picie miodu
Jak stworzyć przyjazne otoczenie alergikom?
wietrzenie
spacery
elektrofiltry, zwane popularnie jonizatorami
nawilżacze
odkurzanie
mycie na mokro
Jak postępować z zakatarzonymi noworodkami?
Quiz
Słowniczek

    Są trzy podstawowe rodzaje kataru: bakteryjny, wirusowy i alergiczny, którego jedną z najczęstszych form jest nieżyt nosa pyłkowy zwany popularnie katarem siennym. Każdy z nich jest nie tylko męczący, nieestetyczny, ale może dać poważne, a nawet bardzo poważne skutki, warto więc wiedzieć coś więcej na temat tej przypadłości niesłusznie uchodzącej za taką, która sama przechodzi i nie trzeba jej leczyć. Twierdzenie, że katar leczony i nie leczony trwa tydzień, nie jest prawdziwe. Coraz więcej jest osób, które nieżyt nosa męczy przez cały rok. A trzeba pamiętać, że jest to uciążliwe nie tylko dla osoby cierpiącej, lecz także dla otoczenia. Tak więc, choć katar wydawać się może banalną chorobą, nie należy go lekceważyć.


    Katar bakteryjny i wirusowy jest następstwem zakażenia bakteryjnego lub wirusowego błony śluzowej nosa. Do rozwinięcia się drobnoustrojów dochodzi przy oziębieniu lub przegrzaniu organizmu, które osłabiają odporność, czyli układ immunologiczny, co stwarza korzystne warunki dla zakażenia błony śluzowej nosa przez wirusy i bakterie chorobotwórcze. Te przenoszą się z osoby chorej na zdrową drogą powietrzno-kropelkową podczas kaszlu i kichania.


    Katar wirusowy uzewnętrznia się wyciekiem wydzieliny wodnisto-śluzowej, natomiast katar bakteryjny - śluzowo-ropnej. Dalej wszystko wygląda podobnie: jeden i drugi zaczyna się drapaniem w gardle i nosie. Obu katarom może towarzyszyć kichanie i - niekiedy - gorączka. Wspólnym objawem jest uczucie zatkania i obrzęk małżowin nosa, któremu towarzyszy ból głowy, uczucie ogólnego rozbicia.
    Tymczasowemu upośledzeniu ulega zmysł powonienia i smaku. Katar u małych dzieci może być skutkiem poważnych chorób i dlatego nie należy go lekceważyć.
    Następstwem kataru bakteryjnego i wirusowego mogą być: zapalenie spojówek, gardła, ucha środkowego, zatok przynosowych, krtani, tchawicy, oskrzeli, oskrzelików, a nawet płuc. Jednym z warunków, by nie doszło do tych chorób, jest dokładne i prawidłowe oczyszczanie nosa - nigdy nie należy wydmuchiwać wydzieliny z dwóch dziurek naraz! Katar może być również zwiastunem zakaźnych chorób, np. grypy, czy - u dzieci - odry.


    Należy reagować już przy pierwszych objawach kataru bakteryjnego i wirusowego. plecy, piersi i stopy rozgrzewającą maścią (jest ich ogromny wybór), dzieci powinny pozostać w łóżku.
    Wskazane jest , np. z malin, czy lipy. Można postawić Obecnie, ze względu na pewne skutki uboczne, nie podaje się np. polopiryny, czy aspiryny. Ten klasyczny dotychczas lek zastąpił APAP, Paracetamol, Panadol, które można podawać od niemowlęctwa i Coldrex - od 12. roku życia.
    Dotyczy to jednak głównie dzieci. Dorośli, którzy nie są na salicylany uczuleni i nie mają choroby wrzodowej, mogą je stosować.
    Tylko dorośli mogą stosować krople do nosa Nasenol-Ratiopharm oraz Nasenspray K-Ratiopharm (zawarta w aerozolu ksylometazolina podawana małym dzieciom może ułatwić powstanie zapalenia uszu).


    U starszych dzieci i dorosłych katar wirusowy i bakteryjny świetnie leczy cebula, czosnek i chrzan. Dobrze jest pić z nich soki. A jeszcze lepiej warzywa te działają w trakcie ich przygotowywania. Substancje lotne, powodując łzawienie i zwiększony wyciek z nosa, przynoszą natychmiastową ulgę! Jest to swoista "inhalacja warzywna".


    Skuteczne są również inhalacje z dostępnych w aptekach bez recepty preparatów zawierających olejki eteryczne: Amolu (olejek melisy indyjskiej, goździka, kory cynamonowej, cytryny, mięty pieprzowej, lawendy) oraz Olbas Oil (olejek kajuputowy, goździkowy, eukaliptusowy, z owoców jałowca, miętowy i z pomocnika baldaszkowatego).
    Inhalacje z olejków eterycznych Olbas Oil stosuje się zarówno przy katarze bakteryjnym i wirusowym, jak i przy katarze siennym.
    Według najnowszych danych ponad 60% nieżytów nosa jest spowodowanych uczuleniem. Natomiast 40% to schorzenia niealergiczne. Jednak ich objawy często są bardzo podobne do objawów nieżytu alergicznego i wtedy leczy się je podobnie.
    Do niedawna środkami antyhistaminowymi leczono jedynie katar sienny, a witaminą C - katar bakteryjny i wirusowy. Teraz już wiadomo, że duże dawki witaminy C chronią przed wszystkimi katarami (profilaktyka), a przyjmowane w trakcie nieżytu nosa łagodzą objawy i że środkami antyhistaminowymi leczy się także przewlekły katar bakteryjny i wirusowy. Podobnie dostępne w aptekach bez recepty homeopatyczne krople do nosa w rozpylaczu (np. lek kompleksowy homeopatyczny Euphorbium compositum - Nasentropfen S, który jest bezpieczny także dla niemowląt) przynoszą ulgę w każdym rodzaju kataru. (Afrin Nasal Spray stosuje się w nieżycie nosa pochodzenia zarówno wirusowego, jak i uczuleniowego. Kato Nasal Spray wykazuje działanie przeciwalergiczne i przeciwbakteryjne.)


    Trzeba przestrzegać podstawowych zasad, żeby nie dopuścić do kataru wirusowego i bakteryjnego: niemowlęta, które spędzają czas w pozycji leżącej, powinny zawsze być przykryte czymś lekkim i przewiewnym. W ciepłe dni ubieramy je w cieniutkie śpioszki, w zimne - w ciepłe i z długim rękawkiem. Dzieci, które zaczynają raczkować i chodzić, są bardzo ruchliwe i dlatego należy ubierać je lżej, niż ubierają się dorośli.
    Najgorszym wrogiem małego organizmu jest przegrzanie! Przy ubieraniu najmłodszych nie można brać pod uwagę naszych odczuć ciepła i zimna. Maluchom zawsze jest cieplej! Bardzo ważne jest hartowanie małego organizmu. Niemowlęta i dzieci powinny jak najwięcej przebywać na świeżym powietrzu bez względu na pogodę. Zimą bez żadnego ryzyka można spacerować z maluchami do minus 7 stopni Celsjusza.

...ciąg dalszy KOMUNIKATY
Zapraszamy do odwiedzenia pozostałych serwisów w portalu linia.pl Twoja linia.pl
 
Serwisy linia

Kliknij tu,

aby przejść do innych serwisówPolecamy katalogi: Wibe, Profit, Prosty, Pogodny, Powietrzny, DobreMiejsce
Polecamy serwisy: Linia, Foto, Kobiety, MedycynaPowrót na górę   © 2001 Usługi Komputerowe s.c. & Małgorzata Dudzińska-Malicka
Prawa zastrzeżone | All rights reserved
Poland tel. (022) 828 40 37, fax: (022) 828 40 34