Link - www.linia.pl Link - Banner - ReklamaLogo serwisu Medycyna
Strona główna
Medycyna i żywienie
          Spis tematów
Choroby: diagnostyka i profilaktyka
          Spis tematów
Metody leczenia
          Spis tematów
Cuda natury
          Spis tematów
Zdrowie i uroda
          Spis tematów
Słowniczek
Przyjazne linki
Mapa serwisu
O nas
Napisz

Słownik

COMPREHENSIVE CANCER CARE 2000

    Konferencja naukowa (odbyła się w dniach 9-11 czerwca 2000r.w Arlington w stanie Virginia) poświęcona wszechstronnej opiece nad chorym na raka. Konferencji patronowali m.in. Uniwersytet Teksański (National Cancer Institute), który jest rządową organizacją do walki z rakiem oraz Center For Mind-Body Medicine - społeczna organizacja popularyzująca stosowanie wszelkich metod relaksacyjnych we współczesnej medycynie. Na czele konferencji stanął lekarz i profesor Uniwersytetu Georgetown - James S. Gordon, doradca National Institutes of Health's Office. W konferencji uczestniczyło ok. 1500 osób z całego świata. Wśród nich był jeden polski lekarz - Marek Prusakowski ze Szpitala Zakaźnego w Gdańsku.
    Poza uczonymi i lekarzami wszystkich niamalże specjalności od onkologów poczynając, a na fitoterapeutach kończąc, w konferencji udział wzięli przedstawiciele wszelkich innych zawodów zaangażowanych w leczenie chorych na nowotwory: psycholodzy, psychoanalitycy, pielęgniarki, pracownicy socjalni, opiekunowie środowiskowi, a także sami chorzy na raka i ich rodziny. Konferencja rozpoczęła się dwudniowymi warsztatami, prowadzonymi równolegle w trzech grupach: dla lekarzy, przedstawicieli zawodów paramedycznych oraz dla chorych i ich rodzin. Niektóre zajęcia obejmowały jednocześnie przedstawicieli wszystkich trzech grup. Dotyczyły one m.in. żywienia chorych, metod walki z bólem (joga, akupunktura, kontemplacja transcendentalna itp.) opieki nad chorymi - zarówno dla służb medycznych jak i dla rodzin oraz postępowania z chorymi terminalnymi.
    W trzecim dniu rozpoczęły się, poprzedzane codziennymi posiedzeniami plenarnymi, sesje tematyczne, m.in.:
    "Wybory w leczeniu oraz kreowanie środowiskowego ruchu prozdrowotnego". Sesję poprowadziła Penny George, przewodnicząca Fundacji Rodziny George, która powiedziała: "Możemy nie zostać wyleczeni, ale będziemy uleczeni".
    Wykład "Czego naprawdę oczekują chorzy na raka" wygłosiła Jenny Achterberg, profesor psychologii Saybrook Institute w San Francisco. Oto cytat z jej wykładu: "Jeśli chcesz wiedzieć, czego pacjent oczekuje - zapytaj i... wysłuchaj. Przede wszystkim chce żyć dalej!"
    Temat opieki w ostatnim okresie życia przybliżyła Penny George, która zwróciła uwagę na to, że "lekarz jest gościem w życiu chorego, jego nauczycielem i doradcą. Ale nie właścicielem, czy panem! Panem jest chory".
    Senator Tom Andres podzielił się swoimi osobistymi doświadczeniami z czasu, kiedy chorował na raka i lekarze nie dawali mu już nadziei na wyzdrowienie w wykładzie "Walka z rakiem - raport z frontu", podczas którego powiedział: "Byłem dla lekarza przedmiotem. Na pytanie, jak mogę sobie pomóc, odpowiedział: nie możesz".
    Bardzo ciekawe tematy podejmowane były w sesjach odbywających się w mniejszych, kameralnych grupach, gdzie uczestnicy - po wykładzie - mieli możliwość wymiany poglądów, konfrontacji doświadczeń i swojej wiedzy. Sesje te - prowadzone przez wybitnych specjalistów związanych z dziedzinami dotyczącymi omawianych tematów - decydowały o wadze konferencji. Oto wybrane tematy:
    "Centra walki z rakiem - zagadnienia integracyjne". 8 marca 2000r. prezydent Bill Clinton podpisał decyzję powołującą do życia White House Commission on Complementary and Alternative Medicine Policy in the Departament of Health and Human Services. W Ameryce istnieje wiele ośrodków zajmujących się chorymi na raka. Poza klinikami onkologii wszystkich uniwersytetów oraz wymienionym National Cancer Institute, problematyką tą zajmują się liczne organizacje rządowe i prywatne, które ze sobą współpracują - prawie wszystkie uczestniczyły w konferencji. Patronat prezydencki jest istotnym argumentem za tym, by do współdziałania w walce z rakiem zaangażować wszystkich, którzy mogą choremu pomóc. W USA wyraźnie zaznaczają się tendencje do leczenia holistycznego, interdyscyplinarnego. Chorym na raka opiekuje się onkolog i internista, psycholog i psychoanalityk, fitoterapeuta i masażysta, specjalista od akupunktury, metod relaksacyjnych, czy nawet duchowny. W walce z bólem stosuje się techniki kontemplacji transcendentalnej, hipnozę, akupunkturę i akupresurę. Pomocą, także materialną, służą choremu i jego rodzinie liczne organizacje społeczne i fundacje. Uczestnicy sesji podkreślali, że opieką należy objąć nie tylko chorego, lecz również jego rodzinę - pacjent musi czuć w najbliższych oparcie, a bliscy muszą nauczyć się, jak z nim postępować. I tej właśnie sprawie w dużej mierze poświęcona była konferencja. Z problemem tym łączy się patronat na rodzinami obciążonymi chorobami nowotworowymi i, oczywiście, profilaktyka.
    "Jak stworzyć społeczność terapeutyczną". Z pomocą licznych instytucji i dzięki rosnącej świadomości społecznej współpraca wszystkich mogących nieść choremu pomoc staje się w USA zwyczajem.
    "Rola pielęgniarki w zintegrowanej opiece nad chorym na raka". Wszystkie pielęgniarki pracujące z chorymi na raka powinny być odpowiednio przeszkolone. Na niektórych amerykańskich uczelniach medycznych są wydziały kształcące pielęgniarki do pracy z chorymi na raka.
    "Walka z bólem i innymi objawami", "Trening umysłu i techniki relaksacyjne w praktyce klinicznej". Uczestnicy obu sesji zgodnie uważają, że w walce z bólem w przypadku chorych na raka zawsze jest czas na zastosowanie farmaceutyków, w tym również narkotyków i dopóki można, trzeba opóźniać ich wprowadzenie stosując inne metody, takie jak treningi umysłu, hipnoza itp. Przedstawiciele tzw. niekonwencjonalnych metod coraz częściej pojawiają się na oddziałach szpitalnych i coraz więcej lekarzy otwiera specjalizację w "alternatywnych" dziedzinach medycyny.
    "Żywienie a rak". Podczas sesji omówiono m.in. preparaty z chrząstki rekina, zwłaszcza w przypadku profilaktyki i leczenia raka piersi. O właściwościach chrząstki rekina mówił Charles Simone - onkolog i immunolog, absolwent Wydziału Medycznego Uniwersytetu Rutgers, pracownik National Cancer Institute oraz National Institutes of Health, założyciel (w 1988r.) Simone Protective Cancer Center, autor wielu książek o walce z rakiem.
    "Antyoksydanty wraz z radio- i chemioterapią". Znaczenie antyoksydantów w walce z rakiem jest bezsprzeczne, istnieją jednak kontrowersje co do tego, czy można je stosować w trakcie radio- i chemioterapii. Rudolph Salganic, rosyjskiego pochodzenia profesor uniwersytecki w Północnej Karolinie uważa, że nie powinno się ich podawać jednocześnie z radio- i chemioterapią, gdyż mogą one wówczas hamować apoptozę. Odmienne stanowisko zajął wspomniany dr Charles Simone oraz Henry Dreher - autor wielu książek pisanych również na zamówienie Cancer Research Institute, szef Cancer Consultation Services, którzy zgodnie twierdzą, że prof. Rudolf Salganic opiera się na badaniach laboratoryjnych, natomiast obserwacje kliniczne nie potwierdzają tych obaw. Z najnowszych doniesień klinicznych wynika, że jednoczesne podanie antyoksydantów, chociażby witaminy C, zwiększa cytotoksyczne działanie 5-FU i radioterapii, co pozwala na zmniejszenie terapeutycznej dawki promieni Roentgena. Podobny efekt synergistyczny daje stosowanie z 5-FU, Cisplatyną i Bleomycyną witaminy E, która jest również silnym antyoksydantem. Okazało się, że witamina E zmniejsza toksyczność Adriamycyny. Witamina C natomiast zapobiega toksycznemu działaniu Adriamycyny na komórki zdrowe. Inny ważny antyoksydant - witamina A znosi efekt kardiotoksyczny Adriamycyny. Nie wolno natomiast dodatkowo podawać żelaza, które może przyspieszać procesy nowotworowe. Bezpiecznie są jedynie warzywa bogate w żelazo. Wśród nowych i skutecznych antyoksydantów wymieniono ekstrakt z pestek grejpfruta, wyciąg z kory jednej z odmian sosny zawierającej pycnogenol. Zwrócono też uwagę na niedoceniane antyoksydanty: koenzym Q10, selen, cynk, melatoninę.
    "Homeopatia w leczeniu raka". Wykłady na ten temat poprowadzili: Hakima Amri - profesor z Uniwersytetu w Georgetown znana z prac nad miłorzębem oraz bracia Prati i Prasanta Banerji z Indii, których dobre doświadczenie z homeopatią poparte jest tysiącami pacjentów leczonych przez nich w szpitalach Kalkuty.
    "Najbardziej obiecujące terapie roślinami leczniczymi". Wstęp do wykładu wygłosił dyrektor American Botanic Council, profesor Teksańskiego Uniwersytetu w Austin, założyciel American Herbal Product Association - Mark Blumethal, który omówił niekwestionowaną skuteczność roślin leczniczych z całego świata w walce z wieloma chorobami, w tym także z rakiem. Jedną z takich roślin okazał się być - od pewnego czasu gruntownie badany przez niemieckich uczonych - dziurawiec, który sprawdza się z leczeniu depresji i AIDS. Natomiast były dyrektor Memorial Sloan-Kettering Cancer Center w Nowym Jorku, obecny dyrektor Moss Reports, autor setek publikacji prasowych, kilkunastu książek i kilku filmów dokumentalnych na temat raka - Ralph Moss zwrócił uwagę na fakt, że 25% cytostatyków wywodzi się z substancji roślinnych. Podał on kilka najbardziej obiecujących kuracji roślinnych.
    "Integracyjne podejście do raka". Sesja ta była podsumowaniem całej konferencji, która przebiegała w duchu integracji.
    Konferencji towarzyszyły: ekspozycja wydawnictw o tematyce zdrowotnej oraz wystawa producentów ziół, odżywek, preparatów witaminowych, mineralnych itp., a także stoiska prezentujące różne techniki wspomagające, takie jak joga, muzykoterapia, masaż, akupresura, laseroterapia...

Słowniczek Słowniczek Tajemnicza para uzdrowicieli: aloes
i vilcacora KOMUNIKATY
Zapraszamy do odwiedzenia pozostałych serwisów w portalu linia.pl Twoja linia.pl
 
Serwisy linia

Kliknij tu,

aby przejść do innych serwisówPolecamy katalogi: Wibe, Profit, Prosty, Pogodny, Powietrzny, DobreMiejsce
Polecamy serwisy: Linia, Foto, Kobiety, MedycynaPowrót na górę   © 2001 Usługi Komputerowe s.c. & Małgorzata Dudzińska-Malicka
Prawa zastrzeżone | All rights reserved
Poland tel. (022) 828 40 37, fax: (022) 828 40 34