Link - www.linia.pl Link - Banner - ReklamaLogo serwisu Medycyna
Strona główna
Medycyna i żywienie
          Spis tematów
Choroby: diagnostyka i profilaktyka
          Spis tematów
Metody leczenia
          Spis tematów
Cuda natury
          Spis tematów
Zdrowie i uroda
          Spis tematów
Słowniczek
Przyjazne linki
Mapa serwisu
O nas
Napisz

Słownik

CYNK - symbol Zn (z łac. zincum)

    Pierwiastek chemiczny w układzie okresowym położony w grupie II, rozpoczynający grupę poboczną cynkowców. W Chinach był już znany w VI w. p.n.e. Wyrabiano z niego monety i zwierciadła. Jako czysty metal został poznany w XVI w. Przepis na wytop cynku był przez długie lata tajemnicą. Dopiero w XVIII w. w Anglii, w Bristolu, powstała pierwsza huta cynku.
    Cynk jest błękitnobiałym metalem o średniej twardości, ciemniejącym na powietrzu (temperatura topnienia: 419,5° C, temperatura wrzenia: 906° C). Naturalny pierwiastek jest mieszaniną pięciu izotopów trwałych: 64Zn, 66Zn, 67Zn, 68Zn, 70Zn. W przyrodzie występuje w postaci wielu minerałów. Najważniejsze to: dwie odmiany blendy cynkowej - sfaleryt i wurcyt oraz smitsonit. Wolny cynk jest dość aktywny chemicznie. Na powietrzu pokrywa się pasywującą warstwą tlenków. Jest pierwiastkiem amfoterycznym: rozpuszcza się w roztworach kwasów tworząc sole cynkowe zawierające jon Zn2+ oraz w roztworach zasad z utworzeniem czterohydroksocynkanów.
    Cynk jest stosowany głównie do pokrywania wyrobów żelaznych (cynkowanie rur, blach, wanien) w celu ochrony przed korozją, do sporządzania mosiądzu i innych stopów, w ogniwach elektrycznych, w poligrafii do sporządzania klisz. Związki cynku wchodzą w skład pigmentów (biel cynkowa), napełniaczy do kauczuków i tworzyw sztucznych.
    Sole cynku są trujące, jednak śladowe ilości Zn są w organizmie niezbędne do życia. Cynk jest składnikiem enzymu anhydrazy oraz hormonu insuliny. Tlenek ZnO jest używany w farmacji jako składnik zasypek, maści i past (siarczek cynkowy).
    W aptekach można kupić tabletki z cynkiem: Zinc Supplement Tablets (Zinc gluconate, vitamine A, colecalciferol) zawierające glukonian cynku, witaminę A i D3, akację, drożdże, kwas stearynowy i krzemionkę, Zincas-forte (Zinc aspartate) zawierające hydroasparaginian cynku oraz Zincteral (Zinc sulfate) zawierające uwodniony siarczan cynkowy. Stosujemy je przede wszystkim w przypadku schorzeń dermatologicznych: trądziku, łysienia plackowatego, a także w niektórych schorzeniach układu nerwowego i immunologicznego. U dzieci ponadto w zaburzeniach wzrostu.

Słowniczek Słowniczek Niezwykłe właściwości cynku
Słowniczek Tajemnice ukryte w miąższu
Słowniczek Energetyczna teoria całości pokarmowych
Słowniczek Choroby biernych palaczy
Słowniczek Tajemnicza para uzdrowicieli: aloes
i vilcacora KOMUNIKATY
Zapraszamy do odwiedzenia pozostałych serwisów w portalu linia.pl Twoja linia.pl
 
Serwisy linia

Kliknij tu,

aby przejść do innych serwisówPolecamy katalogi: Wibe, Profit, Prosty, Pogodny, Powietrzny, DobreMiejsce
Polecamy serwisy: Linia, Foto, Kobiety, MedycynaPowrót na górę   © 2001 Usługi Komputerowe s.c. & Małgorzata Dudzińska-Malicka
Prawa zastrzeżone | All rights reserved
Poland tel. (022) 828 40 37, fax: (022) 828 40 34