Link - www.linia.pl Link - Banner - ReklamaLogo serwisu Medycyna
Strona główna
Medycyna i żywienie
          Spis tematów
Choroby: diagnostyka i profilaktyka
          Spis tematów
Metody leczenia
          Spis tematów
Cuda natury
          Spis tematów
Zdrowie i uroda
          Spis tematów
Słowniczek
Przyjazne linki
Mapa serwisu
O nas
Napisz

Słownik

ESTROGENY

    Grupa żeńskich hormonów płciowych (nazwa pochodzi z języka greckiego: oistros = żądza, popęd, ruja + genos = pochodzenie), zwanych hormonami pęcherzykowymi (od pęcherzyka jajnikowego, gdzie powstają) lub rujotwórczymi, ponieważ wywołują zespół reakcji i zjawisk charakterystycznych dla rui. Najważniejsze z nich to: najbardziej aktywny estradiol (C18H24O2) produkowany przez pęcherzyk Graafa wykryty w moczu i łożysku ciężarnych kobiet i klaczy oraz w moczu ogierów, trzykrotnie mniej aktywny od estradiolu estron (C18H22O2) wykryty w moczu ciężarnych kobiet i moczu klaczy, oraz najsłabszy - estriol, który ma tylko 10% aktywności estradiolu i występuje jedynie u człowieka.
    Estrogeny są odpowiedzialne za rozwój drugorzędowych cech płciowych u samic, za cykliczne zmiany w nabłonku płciowym i śluzówce macicy oraz za występowanie popędu płciowego i żeńskiego zachowania się seksualnego.
    Poza sferą seksualną estrogeny wpływają również na przemianę białkową i wodomineralną ustroju, na prawidłowe wapnienie kości. Mają także wpływ na procesy utleniania komórkowego i układy energetyczne komórek.
    Dostępne są syntetyczne estrogeny. Najbardziej aktywny z nich - stilbestrol pod względem aktywności przekracza nawet estradiol.
    Niektóre rośliny, na przykład lucerna, zawierają dużo związków estrogennych i karmione nią krowy wykazują ciągłą ruję.
    Dawniej estrogeny nazywano folikuliną, czyli hormonem pęcherzykowym i przypuszczano, że istnieje tylko jeden hormon tego typu. Dziś wiemy, że jest to grupa hormonów o budowie sterydowej.

Słowniczek Słowniczek Energetyczna teoria całości pokarmowych
Słowniczek Choroby biernych palaczy KOMUNIKATY
Zapraszamy do odwiedzenia pozostałych serwisów w portalu linia.pl Twoja linia.pl
 
Serwisy linia

Kliknij tu,

aby przejść do innych serwisówPolecamy katalogi: Wibe, Profit, Prosty, Pogodny, Powietrzny, DobreMiejsce
Polecamy serwisy: Linia, Foto, Kobiety, MedycynaPowrót na górę   © 2001 Usługi Komputerowe s.c. & Małgorzata Dudzińska-Malicka
Prawa zastrzeżone | All rights reserved
Poland tel. (022) 828 40 37, fax: (022) 828 40 34