Link - www.linia.pl Link - Banner - ReklamaLogo serwisu Medycyna
Strona główna
Medycyna i żywienie
          Spis tematów
Choroby: diagnostyka i profilaktyka
          Spis tematów
Metody leczenia
          Spis tematów
Cuda natury
          Spis tematów
Zdrowie i uroda
          Spis tematów
Słowniczek
Przyjazne linki
Mapa serwisu
O nas
Napisz

Słownik

FITOTERAPIA, ZIOŁOLECZNICTWO

    Leczenie z zastosowaniem roślin leczniczych (np. ziołami) lub preparatami wykorzystującymi czynne biologicznie związki chemiczne zawarte w roślinach. Jest to gałąź medycyny nie - jak często błędnie się stwierdza - tak zwanej medycyny alternatywnej, lecz konwencjonalnej, albowiem medycyna naturalna jest również medycyną konwencjonalną. Ta uznana metoda terapii - równoważna z innymi stosowanymi przez współczesną naukę sposobami leczenia - doczekała się wielu poważnych naukowych opracowań. Największym i najbardziej szczegółowym wydawnictwem polskim jest "Ziołolecznictwo. Poradnik dla lekarzy", opracowany przez zespół pod redakcją doc. dr. hab. farm. Aleksandra Ożarowskiego.
    Kolebką fitoterapii, jedynej niegdyś i - przez długie wieki - niezastąpionej praktyki medycznej, był Egipt. Odnaleziony w XIX w. tzw. Papirus Ebersa zawiera 900 recept zalecanych przez egipskich kapłanów w przypadkach najróżniejszych chorób i dolegliwości. Znajomość roślin leczniczych przeniosła się do Babilonii i Asyrii - o czym dowiadujemy się z dokumentów sprzed 3 tysięcy lat - a później do Grecji i Rzymu. Dopiero tam zaczęto fitoterapię wyprowadzać ze świątyń, wyzwalać z przesądów i zabobonnych rytuałów. Pierwsi lekarze świeccy pojawili się w Atenach. Byli nimi wykształceni przyrodnicy i filozofowie. Walką o naukowy - w sensie wolnym od magii - charakter lecznictwa wsławił się słynny matematyk Pitagoras.
    Termin fitoterapia (phytotherapia) pochodzi od słów phyton (roślina) i therapeuo (leczę) i oznacza leczenie roślinami. Powstał w końcu XIX w. w Niemczech jako reakcja na żywiołowy rozwój chemii. Rozpowszechnił się po pierwszej wojnie światowej, szczególnie we Francji, a następnie w innych krajach.
    W Polsce nazwy tej na określenie ziołolecznictwa użył po raz pierwszy dr Lypa (dr medycyny Jerzy Lypa) w swojej pracy pt.: "Phytotherapia. Roślinne środki lecznicze. Recepty dla lekarzy" w 1933r.
    W 1948r. termin ten został już spolszczony w dziele pt.: "Ziołolecznictwo i leki roślinne. Fytoterapia".

Słowniczek Słowniczek Tradycyjna medycyna w nowoczesnej
technologii KOMUNIKATY
Zapraszamy do odwiedzenia pozostałych serwisów w portalu linia.pl Twoja linia.pl
 
Serwisy linia

Kliknij tu,

aby przejść do innych serwisówPolecamy katalogi: Wibe, Profit, Prosty, Pogodny, Powietrzny, DobreMiejsce
Polecamy serwisy: Linia, Foto, Kobiety, MedycynaPowrót na górę   © 2001 Usługi Komputerowe s.c. & Małgorzata Dudzińska-Malicka
Prawa zastrzeżone | All rights reserved
Poland tel. (022) 828 40 37, fax: (022) 828 40 34