Link - www.linia.pl Link - Banner - ReklamaLogo serwisu Medycyna
Strona główna
Medycyna i żywienie
          Spis tematów
Choroby: diagnostyka i profilaktyka
          Spis tematów
Metody leczenia
          Spis tematów
Cuda natury
          Spis tematów
Zdrowie i uroda
          Spis tematów
Słowniczek
Przyjazne linki
Mapa serwisu
O nas
Napisz

Słownik

KAZIMIERZ FUNK (1884-1967)

    Biochemik pochodzenia polskiego. Urodził się na Śląsku, gdzie pracował jako aptekarz. Potem pracował w Instytucie Pasteura w Paryżu, w Niemczech, w Anglii, w latach 1923-27 w Państwowym Zakładzie Higieny w Warszawie, następnie w US Vitamin Corporation w Nowym Jorku, dokąd wyemigrował.
    W 1911r. wyodrębnił związek chemiczny, którego brak w pożywieniu powoduje powstawanie chorób później nazwanych awitaminozami od nazwy wyodrćbnionego przez niego związku. To on jest twórcą nazwy witamina (z łac. vita = życie + amina), a także twórcą nauki o tych związkach. W 1912 wydzielił pierwszą witaminę - witaminę B. Poza tym prowadził badania dotyczące hormonów płciowych, insuliny, wyciągów wątrobowych. Napisał dzieło Die Vitamine.
    Jako obywatel amerykański nigdy nie wyrzekł się swojej polskości. Znacznie wcześniej, jeszcze w zaborze pruskim, jak znaczna część Polaków nie dał się "namówić " na niemieckość.
    Gdyby tak było Niemcy, zbudowaliby mu pomnik i to w miejscu urodzenia, tak jak w przypadku Eichendorfa na Górnym Śląsku czy innych wrocławskich noblistów.

Słowniczek KOMUNIKATY
Zapraszamy do odwiedzenia pozostałych serwisów w portalu linia.pl Twoja linia.pl
 
Serwisy linia

Kliknij tu,

aby przejść do innych serwisówPolecamy katalogi: Wibe, Profit, Prosty, Pogodny, Powietrzny, DobreMiejsce
Polecamy serwisy: Linia, Foto, Kobiety, MedycynaPowrót na górę   © 2001 Usługi Komputerowe s.c. & Małgorzata Dudzińska-Malicka
Prawa zastrzeżone | All rights reserved
Poland tel. (022) 828 40 37, fax: (022) 828 40 34