Link - www.linia.pl Link - Banner - ReklamaLogo serwisu Medycyna
Strona główna
Medycyna i żywienie
          Spis tematów
Choroby: diagnostyka i profilaktyka
          Spis tematów
Metody leczenia
          Spis tematów
Cuda natury
          Spis tematów
Zdrowie i uroda
          Spis tematów
Słowniczek
Przyjazne linki
Mapa serwisu
O nas
Napisz

Słownik

GENCJANA

    Gentiana, czyli goryczka, wieloletnia roślina z rodziny Goryczkowatych (Gentianaceae), występująca w górach południowej i środkowej Europy na wapiennym podłożu. W Polsce rośnie bardzo rzadko na łąkach wysokogórskich Karpat i jest pod ochroną. Do celów leczniczych bywa uprawiana. W lecznictwie stosuje się cztery gatunki goryczek: Goryczka żółta (Gentiana lutea L.), Goryczka purpurowa (Gentiana purpurea L.), Gentiana punctata L., Gentiana pannonica Scopoli. Uprawa goryczki żółtej na nizinach jest możliwa, ale bardzo trudna. Surowiec importowany jest więc do Polski - głównie z Albanii.
    Goryczka żółta wydaje w młodości tylko pęd ulistniony i dopiero po kilku latach wytwarza do 1 m wysokie, nierozgałązione pędy kwiatonośne. Liście ma duże, szerokoeliptyczne, niebieskawozielone, dolne zwężone w krótki, szeroki ogonek, wyższe obejmujące łodygę sercowatą nasadą. Kwiaty długoszypułkowe, skupione w kątach liści i na szczycie łodygi, promieniste, żółte. Kwitnie w lipcu i w sierpniu. Roślina może żyć do 60 lat.
    Do celów leczniczych zbiera się jesienią po zakończeniu wegetacji korzenie okazów kilkuletnich, myje i szybko suszy w suszarniach ogrzewanych. Otrzymuje się korzeń goryczki - Radix Gentianae.

Słowniczek Słowniczek Tajemnicza para uzdrowicieli: aloes
i vilcacora KOMUNIKATY
Zapraszamy do odwiedzenia pozostałych serwisów w portalu linia.pl Twoja linia.pl
 
Serwisy linia

Kliknij tu,

aby przejść do innych serwisówPolecamy katalogi: Wibe, Profit, Prosty, Pogodny, Powietrzny, DobreMiejsce
Polecamy serwisy: Linia, Foto, Kobiety, MedycynaPowrót na górę   © 2001 Usługi Komputerowe s.c. & Małgorzata Dudzińska-Malicka
Prawa zastrzeżone | All rights reserved
Poland tel. (022) 828 40 37, fax: (022) 828 40 34