Link - www.linia.pl Link - Banner - ReklamaLogo serwisu Medycyna
Strona główna
Medycyna i żywienie
          Spis tematów
Choroby: diagnostyka i profilaktyka
          Spis tematów
Metody leczenia
          Spis tematów
Cuda natury
          Spis tematów
Zdrowie i uroda
          Spis tematów
Słowniczek
Przyjazne linki
Mapa serwisu
O nas
Napisz

Słownik

GERMAN - symbol Ge (z łac. germanium)

    Pierwiastek chemiczny w układzie okresowym położony w grupie IV, w grupie głównej węglowców. (Liczba atomowa: 32, masa atomowa: 72,59). Po raz pierwszy otrzymany w 1886r. przez niemieckiego chemika K. A. Winklera z rudy srebra (argyrodytu). Istnienie tego pierwiastka przewidział w 1871r. D. Mendelejew, nazywając go ekakrzemem. German jest jasnoszarą substancją o metalicznym połysku. (Temperatura topnienia: 937 stopni Celsjusza, temperatura wrzenia: 2850 stopni Celsjusza, gęstość 5,32 g/cm3).
    Ma własności półprzewodnikowe, zależne od rodzaju domieszek. Naturalny pierwiastek jest mieszaniną czterech izotopów trwałych: 70Ge, 72Ge, 73Ge i 74Ge oraz jednego długożyjącego izotopu promieniotwórczego 76Ge. Minerały germanu są wielką rzadkością. Jest on głównie domieszką do rud metali nieżelaznych oraz do niektórych węgli. Wolny german jest średnio aktywny chemicznie. W temperaturze pokojowej nie rozpuszcza się w rozcieńczonych kwasach i zasadach, nie ulega działaniu tlenu powietrza. W związkach występuje w stopniu utlenienia +2 i +4. Z wodorem tworzy germanowodory. W temperaturze powyżej 700 stopni Celsjusza łatwo łączy się z tlenem na tlenek GeO i dwutlenek GeO2. Tlenek GeO jest ciemnoszarym proszkiem trudno rozpuszczalnym w wodzie. Ma własności redukujące. Dwutlenek GeO2 ma własności amfoteryczne z przewagą kwasowych: dobrze rozpuszcza się w zasadach, trudniej w kwasach. Metaliczny german otrzymuje się przez redukcję GeO2 wodorem. German jest stosowany przede wszystkim w przemyśle elektronicznym, do sporządzania półprzewodnikowych diod i tranzystorów. Do takich celów niezbędny jest german o bardzo wysokiej czystości - dopuszczalna zawartość zanieczyszczeń wynosi 1 atom na 1010 atomów Ge. Dodatek GeO2 do szkła zwiększa jego współczynnik załamania światła oraz przepuszczalność dla promieniowania podczerwonego. Stop germanu ze złotem zawierający 12% Ge topi się w temperaturze 350° C i jest stosowany w złotnictwie i dentystyce.

Słowniczek Słowniczek Tajemnicza para uzdrowicieli: aloes
i vilcacora KOMUNIKATY
Zapraszamy do odwiedzenia pozostałych serwisów w portalu linia.pl Twoja linia.pl
 
Serwisy linia

Kliknij tu,

aby przejść do innych serwisówPolecamy katalogi: Wibe, Profit, Prosty, Pogodny, Powietrzny, DobreMiejsce
Polecamy serwisy: Linia, Foto, Kobiety, MedycynaPowrót na górę   © 2001 Usługi Komputerowe s.c. & Małgorzata Dudzińska-Malicka
Prawa zastrzeżone | All rights reserved
Poland tel. (022) 828 40 37, fax: (022) 828 40 34