Link - www.linia.pl Link - Banner - ReklamaLogo serwisu Medycyna
Strona główna
Medycyna i żywienie
          Spis tematów
Choroby: diagnostyka i profilaktyka
          Spis tematów
Metody leczenia
          Spis tematów
Cuda natury
          Spis tematów
Zdrowie i uroda
          Spis tematów
Słowniczek
Przyjazne linki
Mapa serwisu
O nas
Napisz

Słownik

ALUMINIUM - glin, symbol Al (z łac. aluminium)

    Pierwiastek chemiczny w układzie okresowym położony w III grupie, należący do grupy głównej borowców (liczba atomowa: 13, masa atomowa 26,98154). Nazwa łacińska pochodzi od alumen - ałun, substancji znanej już w starożytności. Wolny metal otrzymał po raz pierwszy w 1825r. duński chemik i fizyk H. Ch. Oersted, redukując bezwodny chlorek AlCl3 amalgamatem potasowym. Stosowaną obecnie elektrolityczną metodę produkcji glinu opracowali w latach 1887-1888 niezależnie od siebie Francuz P. L. T. Heroult i Amerykanin Ch. M. Hall.
    Glin jest miękkim, srebrzystobiałym metalem o temperaturze topnienia: 660° Celsjusza, temperaturze wrzenia ok. 2500° Celsjusza i gęstości 2,70g/cm3. Bardzo dobrze przewodzi ciepło (ok. 50%) i elektryczność (ok. 65% przewodnictwa miedzi). Naturalny pierwiastek zawiera tylko jeden izotop trwały 27Al.
    W przyrodzie występuje w postaci wielu minerałów, wchodzących w skład glin (stąd polska nazwa) i pospolitych skał, np.: ałunit KAL3[(OH)6(SO4)2], korund Al2O3, (zabarwione odmiany korundu stanowią kamienie szlachetne: rubiny, szafiry, topazy), boksyty.
    Wolny glin jest dość aktywny chemicznie. Na powietrzu pokrywa się pasywującą warstwą tlenków. Jest odporny na działanie stężonego kwasu azotowego, gdyż pod jego wpływem wytwarza na swej powierzchni pasywującą warstwę tlenku. W związkach występuje w stopniu utleniania +3, ma własności amfoteryczne. Rozpuszcza się w rozcieńczonych kwasach z utworzeniem soli glinowych zawierających jon Al3+, oraz w zasadach, przy czym powstają czterohydroksogliniany, np. 2Al + 2NaOH + 6H2O = 2Na[Al(OH)4] + 3H2. Sproszkowany glin rozpuszcza się również w roztworach soli mających odczyn zasadowy, np. w roztworze sody Na2CO3. Wolny metal otrzymuje się przez elektrolizę tlenku Al2O3 rozpuszczonego w kryolicie Na3AlF6.
    Stopy glinu dzięki swej lekkości, odporności na korozję i dużej wytrzymałości mechanicznej są szeroko stosowane jako materiał konstrukcyjny w technice i życiu codziennym. Czysty glin jest używany do wyrobu luster, w aluminotermii do otrzymywania trudno topliwych metali z ich tlenków (np. chromu, manganu, wanadu), jako składnik mieszanin ogrzewających, tzw. termitów. Tlenek Al2O3 (korund) jest stosowany jako materiał ścierny oraz do sporządzania wyrobów ogniotrwałych. Ważnymi związkami glinu są ałuny - tradycyjnie używane m.in. w medycynie do dezynfekcji błon śluzowych.

Słowniczek Słowniczek Tajemnicza para uzdrowicieli: aloes
i vilcacora KOMUNIKATY
Zapraszamy do odwiedzenia pozostałych serwisów w portalu linia.pl Twoja linia.pl
 
Serwisy linia

Kliknij tu,

aby przejść do innych serwisówPolecamy katalogi: Wibe, Profit, Prosty, Pogodny, Powietrzny, DobreMiejsce
Polecamy serwisy: Linia, Foto, Kobiety, MedycynaPowrót na górę   © 2001 Usługi Komputerowe s.c. & Małgorzata Dudzińska-Malicka
Prawa zastrzeżone | All rights reserved
Poland tel. (022) 828 40 37, fax: (022) 828 40 34