Link - www.linia.pl Link - Banner - ReklamaLogo serwisu Medycyna
Strona główna
Medycyna i żywienie
          Spis tematów
Choroby: diagnostyka i profilaktyka
          Spis tematów
Metody leczenia
          Spis tematów
Cuda natury
          Spis tematów
Zdrowie i uroda
          Spis tematów
Słowniczek
Przyjazne linki
Mapa serwisu
O nas
Napisz

Słownik

CHOROBA HEINEGO I MEDINA (poliomyelitis anterior acuta)

    Zakażenie enterowirusowe, nagminne porażenie dziecięce wywołane przez Poliovirus 1, 2 lub 3 z rodziny Picornaviridae. Wirusy te bytują wyłącznie u ludzi, przenoszą się drogą fekalno-oralną, są izolowane ze ścieków. Jest również możliwe zakażenie drogą kropelkową. Poliowirusy są niewrażliwe na lizol i alkohol, niszczą je natomiast promienie ultrafioletowe, formalina i chloramina, giną w temperaturze powyżej 56° C. Okres wylęgania wynosi najczęściej od siedmiu do czternastu dni (ewentualnie od trzech do dwudziestu jeden dni). Zakaźność występuje na kilka dni przed zachorowaniem i trwa długo, w zależności od wydalania wirusa. W 90-95% zakażenie przebiega bezobjawowo. Wirusy osiedlają się w neuronach ruchowych, głównie rdzenia kręgowego, również w opuszce i innych odcinkach układu nerwowego. Neurony ulegają ostatecznemu zniszczeniu, tworzą się blizny neuroglejowe. Efektem są porażenia obwodowe.
    Postaci choroby Heinego i Mediny: poronna - cechuje się gorączką, bólem gardła, bardzo rzadko - biegunką.
    Kolejnym etapem zakażenia jest zajęcie opon mózgowo-rdzeniowych z typowymi objawami oponowymi. Jest to postać oponowa (meningitis poliomyelitica), przebiegająca z samowyleczeniem. Postać porażenna występuje najrzadziej (0,1-1% wszystkich przypadków). Porażenia najczęściej dotyczą mięśni kończyn i w większości wypadków występują po drugim wzniesieniu gorączki (tzw. gorączki dwugarbnej), nad ranem, po krótkim okresie przeczulicy skóry i bólów mięśni oraz adynamii czyli objawie tzw. trójnoga Amosa, polegającym na przybraniu przez dziecko nienaturalnej pozycji siedzącej z podparciem się od tyłu na rękach. W postaci opuszkowej lub mostkowej z porażeniem nerwów czaszkowych oraz w postaci porażenia wstępującego dochodzi do porażenia oddechowo-krążeniowego. W postaci mózgowej (polioencephalitis) dominuje zaburzenie świadomości i inne objawy porażenia mózgu. W tej postaci jest duża śmiertelność. W okresie rekonwalescencji w początkowym stadium zakres porażeń może się zmniejszać, potem jednak dochodzi do zaniku porażonych mięśni, przykurczu mięśni przeciwdziałających i powstają znaczne zniekształcenia kończyn i kręgosłupa będące trwałym kalectwem (jeden na tysiąc przypadków). Szczególną, bardzo rzadką postacią choroby jest postać poszczepienna - poliomyelitis acuta "minor", występująca w okresie do trzydziestu dni po szczepieniu przeciw polio i wywołana przez wirus szczepionkowy - atenuowany. Przebiega ona lżej niż w zakażeniu naturalnym, porażenia są mniejsze, częściej znacznie się cofają.
    Rozpoznanie etiologii poliowirusowej opiera się na badaniach wirusologicznych, głównie posiewów na specjalnych podłożach dokonanych z gardła, kału, moczu, krwi płynu mózgowo-rdzeniowego.
    Leczenie poliomyelitis polega na stosowaniu leków objawowych, intensywnej terapii oddechowej oraz wczesnej rehabilitacji m.in. metodą gorących okładów wilgotnych Kenny.
    Zapobieganie zakażeniom polio polega na obowiązkowych szczepieniach, dzięki którym obecnie nie ma epidemii tej choroby. Występują jedynie sporadyczne przypadki zachorowań.

Słowniczek Słowniczek Przyjazne leczenie dzieci KOMUNIKATY
Zapraszamy do odwiedzenia pozostałych serwisów w portalu linia.pl Twoja linia.pl
 
Serwisy linia

Kliknij tu,

aby przejść do innych serwisówPolecamy katalogi: Wibe, Profit, Prosty, Pogodny, Powietrzny, DobreMiejsce
Polecamy serwisy: Linia, Foto, Kobiety, MedycynaPowrót na górę   © 2001 Usługi Komputerowe s.c. & Małgorzata Dudzińska-Malicka
Prawa zastrzeżone | All rights reserved
Poland tel. (022) 828 40 37, fax: (022) 828 40 34