Link - www.linia.pl Link - Banner - ReklamaLogo serwisu Medycyna
Strona główna
Medycyna i żywienie
          Spis tematów
Choroby: diagnostyka i profilaktyka
          Spis tematów
Metody leczenia
          Spis tematów
Cuda natury
          Spis tematów
Zdrowie i uroda
          Spis tematów
Słowniczek
Przyjazne linki
Mapa serwisu
O nas
Napisz

Słownik

HEMOGLOBINA - (z gr. haima = krew + łac. globulus = kulka)

    Hb, barwnik czerwonych ciałek krwi (barwnik oddechowy zawarty w czerwonych ciałkach krwi), białko złożone chromoproteid, składa się z: części białkowej (96%) - globiny i grupy prostetycznej (4%) - hemu (chlorek hemu zwany jest heminą).
    Hem zbudowany jest z:
    czterech pierścieni pirolowych (połączonych ze sobą mostkami metinowymi),
    z czterema podstawnikami metylowymi ? CH3,
    grupą winylową ? CH = CH2 i
    resztami kwasu propionowego ? CH2 ? CH2 ? COOH. W centrum tego układu znajduje się atom żelaza (Fe).
    Hem zbliżony jest budową do chlorofilu.
    W organizmach zwierzęcych i ludzkich hemoglobina spełnia - podstawową dla życia - rolę przenośnika tlenu. W płucach tlen wiąże się słabo z żelazem hemoglobiny tworząc tzw. oksyhemoglobinę i poprzez obieg krwionośny zostaje dostarczony do wszystkich tkanek organizmu. W komórkach tlen zostaje oddany i bierze udział w spalaniu substancji organicznych, przy czym znowu odtwarza się hemoglobina. Jest więc funkcją hemoglobiny przenoszenie tlenu z płuc do tkanek dzięki zdolności do nietrwałego łączenia się z tlenem. Hemoglobina ma również zdolność nietrwałego przyłączania CO2 i dzięki temu zabiera z tkanek dwutlenek węgla i przenosi go do płuc, skąd zostaje wydalony.
    Istnieje wiele różnych typów hemoglobiny różniących się od siebie strukturą części białkowej. U noworodka człowieka obok normalnej hemoglobiny występuje hemoglobina płodowa, która znacznie łatwiej nasyca się tlenem.
    Przenoszenie tlenu przez hemoglobinę może być zablokowane przez silne utleniacze, np. nadmanganiany, chlorany. Wówczas dwuwartościowe żelazo hemu przechodzi w trójwartościowe. Reakcja taka jest nieodwracalna. Utleniona hemoglobina zawierająca hematynę (hem), zwana methemoglobiną nie jest już zdolna przyłączać tlenu i jest biologicznie bezwartościowa. Blokada może nastąpić także pod wpływem tlenku węgla (CO), czyli czadu, który ma większe powinowactwo do hemoglobiny niż tlen i z którym hemoglobina łączy się trwale (powstaje wówczas karboksyhemoglobina COHb) - stąd trujące działanie tlenku węgla.
    Tlenek węgla (czad) wiąże się z hemoglobiną łatwiej i silniej niż tlen, powodując zatrucia, gdyż hemoglobina związana silnie z tlenkiem węgla nie może komórkom dostarczyć tlenu, koniecznego do utrzymania życia.
    U wszystkich zwierząt kręgowych hemoglobina zbudowana jest z tego samego hemu, a w poszczególnych przypadkach różni się tylko rodzajem globiny.

Słowniczek Słowniczek Choroby biernych palaczy KOMUNIKATY
Zapraszamy do odwiedzenia pozostałych serwisów w portalu linia.pl Twoja linia.pl
 
Serwisy linia

Kliknij tu,

aby przejść do innych serwisówPolecamy katalogi: Wibe, Profit, Prosty, Pogodny, Powietrzny, DobreMiejsce
Polecamy serwisy: Linia, Foto, Kobiety, MedycynaPowrót na górę   © 2001 Usługi Komputerowe s.c. & Małgorzata Dudzińska-Malicka
Prawa zastrzeżone | All rights reserved
Poland tel. (022) 828 40 37, fax: (022) 828 40 34