Link - www.linia.pl Link - Banner - ReklamaLogo serwisu Medycyna
Strona główna
Medycyna i żywienie
          Spis tematów
Choroby: diagnostyka i profilaktyka
          Spis tematów
Metody leczenia
          Spis tematów
Cuda natury
          Spis tematów
Zdrowie i uroda
          Spis tematów
Słowniczek
Przyjazne linki
Mapa serwisu
O nas
Napisz

Słownik

WZIEWY, INHALACJE

    Metoda lecznicza polegająca na wdychaniu pary wodnej lub leków do układu oddechowego (także dzięki zastosowaniu urządzeń wytwarzających aerozole lecznicze o różnym stopniu rozproszenia). Dzięki tej metodzie staje się możliwe wprowadzenie do dróg oddechowych odpowiednich leków docierających do najdrobniejszych oskrzelików. Tym sposobem można wprowadzać antybiotyki, środki rozkurczające, odczulające i przeciwzapalne oraz leki ułatwiające odkrztuszanie wydzieliny oskrzeli. Podawanie leków za pomocą ręcznych inhalatorów może być stosowane tylko u dzieci starszych, które potrafią wykonać głęboki oddech. Metodą tą podawane są leki najczęściej w dychawicy oskrzelowej (wg ścisłych zaleceń lekarza). Środki lecznicze rozprasza się najczęściej za pomocą sprężonego powietrza oraz przy zastosowaniu ultradźwięków.
    Stosowanie środków rozkurczających we wziewach jest bardzo celowe, ponieważ chorobom narządu oddechowego prawie zawsze towarzyszą stany kurczowe drzewa oskrzelowego. Inhalacje mogą być indywidualne lub zbiorowe. W uzdrowiskach istnieją sale wyposażone w inhalatory. Można je również przeprowadzać w warunkach domowych, wdychając znad otwartego naczynia pary wrzącego płynu (do gotującej się wody można dodać np. sodę oczyszczoną, napar z rumianku, septosanu) lub wody mineralnej. W tym przypadku należy osłonić głowę chorego wraz z naczyniem. Zabieg taki nie powinien trwać krócej niż 10 minut i dłużej niż pół godziny. Po inhalacji należy przez 30 minut pozostać w pomieszczeniu zamkniętym (zwłaszcza przy różnicy temperatur powietrza na zewnątrz i w pomieszczeniu) i w tym czasie nie powinno się rozmawiać. Można przeprowadzać również inhalacje naturalne w otoczeniu tężni (Konstancin, Ciechocinek) lub nad brzegiem morza.
    Wziewy stosowane są przede wszystkim w dychawicy oskrzelowej oraz w ostrych i przewlekłych stanach zapalnych dróg oddechowych, jako leczenie wspomagające i udrażniające drogi oddechowe.

Słowniczek Słowniczek Katar niejedno ma imię
Słowniczek Przyjazne leczenie dzieci KOMUNIKATY
Zapraszamy do odwiedzenia pozostałych serwisów w portalu linia.pl Twoja linia.pl
 
Serwisy linia

Kliknij tu,

aby przejść do innych serwisówPolecamy katalogi: Wibe, Profit, Prosty, Pogodny, Powietrzny, DobreMiejsce
Polecamy serwisy: Linia, Foto, Kobiety, MedycynaPowrót na górę   © 2001 Usługi Komputerowe s.c. & Małgorzata Dudzińska-Malicka
Prawa zastrzeżone | All rights reserved
Poland tel. (022) 828 40 37, fax: (022) 828 40 34