Link - www.linia.pl Link - Banner - ReklamaLogo serwisu Medycyna
Strona główna
Medycyna i żywienie
          Spis tematów
Choroby: diagnostyka i profilaktyka
          Spis tematów
Metody leczenia
          Spis tematów
Cuda natury
          Spis tematów
Zdrowie i uroda
          Spis tematów
Słowniczek
Przyjazne linki
Mapa serwisu
O nas
Napisz

Słownik

RWA KULSZOWA - ischias, czyli zapalenie nerwu kulszowego

    W ostrych stanach rwy kulszowej bóle występują nagle albo nasilają się stopniowo, promieniując od okolicy lędźwiowo-krzyżowej przez pośladek w kierunku uda i podudzia wzdłuż nerwu kulszowego. Bóle mogą przejawiać się w tak silnych atakach, że uniemożliwiają choremu nawet obracanie się w łóżku. Obok bólów samoistnych można wykryć punkty bolesne na ucisk, najczęściej w miejscu wyjścia nerwu kulszowego pod fałdem pośladkowym i pod kolanem. Choremu leżącemu na plecach gwałtowny ból sprawia uniesienie chorej kończyny. Podobnie dzieje się przy pochylaniu do przodu z pozycji stojącej.
    Zapalenie nerwu kulszowego może być jednostronne lub dwustronne.
    Najczęstszą przyczyną rwy kulszowej jest ucisk korzenia nerwowego przez uszkodzenie krążka międzykręgowego lub zmiany zwyrodnieniowe. Inne przyczyny, to między innymi: przeziębienie (np. na skutek siedzenia na mokrej trawie lub kamieniu), nowotwory kanału kręgowego i narządów w miednicy mniejszej, zapalenia, choroby zakaźne, cukrzyca. Zależnie od przyczyny i nasilenia bólów stosuje się środki przeciwbólowe i przeciwzapalne oraz zabiegi, podobnie jak w lędźwiobólu.
    W opornych przypadkach zalecane jest noszenie gorsetu ortopedycznego oraz leczenie balneologiczne, a w uzasadnionych przypadkach leczenie operacyjne. Ulgę mogą przynieść zastrzyki podskórne z Biostyminy.

Słowniczek Słowniczek Tajemnicza para uzdrowicieli: aloes
i vilcacora KOMUNIKATY
Zapraszamy do odwiedzenia pozostałych serwisów w portalu linia.pl Twoja linia.pl
 
Serwisy linia

Kliknij tu,

aby przejść do innych serwisówPolecamy katalogi: Wibe, Profit, Prosty, Pogodny, Powietrzny, DobreMiejsce
Polecamy serwisy: Linia, Foto, Kobiety, MedycynaPowrót na górę   © 2001 Usługi Komputerowe s.c. & Małgorzata Dudzińska-Malicka
Prawa zastrzeżone | All rights reserved
Poland tel. (022) 828 40 37, fax: (022) 828 40 34