Link - www.linia.pl Link - Banner - ReklamaLogo serwisu Medycyna
Strona główna
Medycyna i żywienie
          Spis tematów
Choroby: diagnostyka i profilaktyka
          Spis tematów
Metody leczenia
          Spis tematów
Cuda natury
          Spis tematów
Zdrowie i uroda
          Spis tematów
Słowniczek
Przyjazne linki
Mapa serwisu
O nas
Napisz

Słownik

JOD - symbol J (z łac. jodum)

    Pierwiastek chemiczny, w układzie okresowym położony w grupie VII, w grupie głównej fluorowców. Otrzymał go w 1811 r. francuski chemik Bernard Cortois przez utlenianie ługów uzyskanych z popiołów pozostałych po spaleniu morskich wodorostów. Jego własności zbadali: Clement i Gay-Lussac. Jod jest fioletowoczarną substancją krystaliczną o metalicznym połysku, temperaturze topnienia 113,5° C i temperaturze wrzenia 184,4° C. W temperaturze pokojowej sublimuje wydzielając fioletowe pary. Słabo rozpuszcza się wodzie - lepiej w alkoholu (alkoholowy roztwór jodu - jodyna, jest środkiem antyseptycznym) i rozpuszczalnikach organicznych. Jod i jego pary składają się z dwuatomowych cząsteczek J2. Pierwiastek zawiera tylko jeden trwały izotop 127J. Sztuczne izotopy promieniotwórcze 125J, 131J i 132J są stosowane w badaniach naukowych jako wskaźniki, a w medycynie do badań różnych organów, a także w celach leczniczych, np. do leczenia nadczynności i nowotworów tarczycy (70-80% jodu zawartego w ciele człowieka znajduje się w tarczycy, co umożliwia wytwarzanie jej hormonów).
    W przyrodzie jod występuje głównie w wodorostach morskich w postaci jodanów jako domieszka do saletry chilijskiej. Jod otrzymuje się jako produkt uboczny przy przeróbce saletry, a także z wodorostów morskich i wód towarzyszących ropie naftowej.
    Polska jest krajem niedoboru jodu (najbardziej poszkodowani są mieszkańcy gór, w najlepszej sytuacji są ludzie mieszkający nad morzem). Dlatego zarządzeniem Ministerstwa Zdrowia i Opieki Społecznej sól spożywcza jest jodowana i taką kupujemy.

Słowniczek Słowniczek Przyjazne leczenie dzieci
Słowniczek Niezwykłe właściwości cynku
Słowniczek Tajemnice ukryte w miąższu
Słowniczek Energetyczna teoria całości pokarmowych
Słowniczek Choroby biernych palaczy KOMUNIKATY
Zapraszamy do odwiedzenia pozostałych serwisów w portalu linia.pl Twoja linia.pl
 
Serwisy linia

Kliknij tu,

aby przejść do innych serwisówPolecamy katalogi: Wibe, Profit, Prosty, Pogodny, Powietrzny, DobreMiejsce
Polecamy serwisy: Linia, Foto, Kobiety, MedycynaPowrót na górę   © 2001 Usługi Komputerowe s.c. & Małgorzata Dudzińska-Malicka
Prawa zastrzeżone | All rights reserved
Poland tel. (022) 828 40 37, fax: (022) 828 40 34