Link - www.linia.pl Link - Banner - ReklamaLogo serwisu Medycyna
Strona główna
Medycyna i żywienie
          Spis tematów
Choroby: diagnostyka i profilaktyka
          Spis tematów
Metody leczenia
          Spis tematów
Cuda natury
          Spis tematów
Zdrowie i uroda
          Spis tematów
Słowniczek
Przyjazne linki
Mapa serwisu
O nas
Napisz

Słownik

KADM - symbol Cd (z łac. cadmium)

    Pierwiastek chemiczny podgrupy w II grupie układu okresowego (liczba atomowa: 48, masa atomowa: 112,40) o własnościach zasadowych, w związkach dwuwartościowy (bezbarwne jony Cd2+). Kadm jest metalem srebrzystobiałym, miękkim i ciągliwym (temperatura topnienia: 320,9° C, temperatura wrzenia: 767° C, ciężar właściwy: 8,648 - metal ciężki), nieszlachetnym, rozpuszczalnym w kwasach, na powietrzu pokrywającym się warstewką ochronną tlenku.
    Kadm ma własności zbliżone do cynku. Sole kadmu są trujące. Minerały kadmu są rzadkie (grenokit CdS, monteponit CdO), praktyczne znaczenie mają domieszki kadmu towarzyszące rudom cynku, a szczególnie blendzie cynkowej (zawartość kadmu do 5%).
    Metaliczny kadm pozyskuje się podczas otrzymywania cynku, jako bardziej lotny, gromadzi się w pierwszych frakcjach destylujących par metalu podczas redukcji prażonej rudy cynkowej. Oczyszcza się go przez frakcyjną destylację. Metaliczny kadm jest składnikiem stopów łożyskowych, służy do elektrolitycznego kadmowania metali (powłoka ochronna), w dentystyce wykorzystywany jako amalgamat kadmu do plombowania zębów, do wyrobu akumulatorów oraz w reaktorach jądrowych. Siarczan kadmu stosowany jest w lecznictwie i do otrzymywania barwnika - żółcieni kadmowej CdS.

Słowniczek Słowniczek Choroby biernych palaczy
Słowniczek Tajemnicza para uzdrowicieli: aloes
i vilcacora KOMUNIKATY
Zapraszamy do odwiedzenia pozostałych serwisów w portalu linia.pl Twoja linia.pl
 
Serwisy linia

Kliknij tu,

aby przejść do innych serwisówPolecamy katalogi: Wibe, Profit, Prosty, Pogodny, Powietrzny, DobreMiejsce
Polecamy serwisy: Linia, Foto, Kobiety, MedycynaPowrót na górę   © 2001 Usługi Komputerowe s.c. & Małgorzata Dudzińska-Malicka
Prawa zastrzeżone | All rights reserved
Poland tel. (022) 828 40 37, fax: (022) 828 40 34