Link - www.linia.pl Link - Banner - ReklamaLogo serwisu Medycyna
Strona główna
Medycyna i żywienie
          Spis tematów
Choroby: diagnostyka i profilaktyka
          Spis tematów
Metody leczenia
          Spis tematów
Cuda natury
          Spis tematów
Zdrowie i uroda
          Spis tematów
Słowniczek
Przyjazne linki
Mapa serwisu
O nas
Napisz

Słownik

KASZTANOWIEC

    Drzewo lub krzew z rodziny kasztanowcowatych (Hippocastanaceae). Istnieje ok. 25 gatunków tej rośliny, która występuje w południowo-wschodniej Europie, w Azji, Ameryce Północnej. Liście kasztanowca są dłoniastozłożone, kwiaty białe, różowe lub czerwone zebrane w stożkowate wiechy. Owoce - kolczaste. W Polsce występują: pochodzący z Grecji kasztanowiec zwyczajny (Aesculus hippocastanum) o właściwościach leczniczych, oraz kasztanowce ozdobne: kasztanowiec czerwony i kasztanowiec krwisty.
    Kasztanowiec zwyczajny jest dużym drzewem o gęstej, szerokiej koronie, siedmiopalczastych liściach i białych, różowo nakrapianych, grzbiecistych kwiatach, zebranych w okazałe, wzniesione kwiatostany. Owoce to kuliste, kolczaste torebki zawierające - najczęściej jedno - okrągławe i nieco spłaszczone, połyskujące nasienie barwy intensywnie brązowej, z dużą szarą plamą. Znaczenie w lecznictwie ma tylko odmiana biało kwitnąca.
    Kora kasztanowca służy m. in. do wyrobu garbników, nasiona - m.in. do wyrobu kleju. Kasztanowiec zwyczajny potocznie zwany jest kasztanem, co jest bardzo mylące, gdyż prawdziwy kasztan jadalny rodzi jadalne owoce, podczas gdy owoce kasztanowca są niejadalne. Kasztan jadalny jest drzewem z rodziny bukowatych i rośnie w krajach śródziemnomorskich, na Kaukazie, w Azji Mniejszej i ma liście pojedyncze, ząbkowane, kolczasta miseczka zawiera zazwyczaj kilka (do pięciu) jadalnych owoców - kasztanów. Rośliny te są cenne ze względu na drewno, które wykorzystuje się w przemyśle.

Słowniczek Słowniczek Odżywianie a nowotwory KOMUNIKATY
Zapraszamy do odwiedzenia pozostałych serwisów w portalu linia.pl Twoja linia.pl
 
Serwisy linia

Kliknij tu,

aby przejść do innych serwisówPolecamy katalogi: Wibe, Profit, Prosty, Pogodny, Powietrzny, DobreMiejsce
Polecamy serwisy: Linia, Foto, Kobiety, MedycynaPowrót na górę   © 2001 Usługi Komputerowe s.c. & Małgorzata Dudzińska-Malicka
Prawa zastrzeżone | All rights reserved
Poland tel. (022) 828 40 37, fax: (022) 828 40 34