Link - www.linia.pl Link - Banner - ReklamaLogo serwisu Medycyna
Strona główna
Medycyna i żywienie
          Spis tematów
Choroby: diagnostyka i profilaktyka
          Spis tematów
Metody leczenia
          Spis tematów
Cuda natury
          Spis tematów
Zdrowie i uroda
          Spis tematów
Słowniczek
Przyjazne linki
Mapa serwisu
O nas
Napisz

Słownik

O. ANDRZEJ CZESŁAW KLIMUSZKO
(ur. 23 sierpnia 1905r., zm. 25 sierpnia 1980r.)

    Ojciec franciszkanin, najsłynniejszy w powojennej Polsce jasnowidz, uzdrowiciel, fitoterapeuta-zielarz, autor słynnej niegdyś książki "Moje widzenie świata" oraz wznawianej obecnie "Wróćmy do ziół" (wydawanej niegdyś pod tytułem "Powrót do ziół").
    Czesław Klimuszko po habit wyruszył w 1925r. do lwowskiego klasztoru Braci Mniejszych Konwentualnych. Od 8 września 1925r.przechodził roczny nowicjat w Kalwarii Pacławskiej koło Przemyśla, gdzie mistrz nowicjatu wybrał dla niego zakonne imię Andrzej. 11 września 1926r. Andrzej Klimuszko złożył śluby wieczyste, a 6 maja 1934 roku, w Krakowie, otrzymał z rąk biskupa Stanisława Responda święcenia kapłańskie. Pierwszą pracę duszpasterską o. Andrzej podjął we franciszkańskiej parafii w Gnieźnie, gdzie przez 3 lata pełnił obowiązki wikarego. W 1937 roku został przeniesiony do Wilna, następnie na rok do Łagiewnik, a w 1939 roku - do Warszawy. Podczas wojny został aresztowany w Kaliszu przez gestapo.
    W maju 1940r. o. Andrzej zatrzymał się w Wierzbicy koło Radomia. Na apel rządu i Episkopatu o zasiedlenie Ziem Odzyskanych o. Andrzej wyruszył na Pomorze i osiadł w Prabutach, gdzie podjął pracę duszpasterską w dziewiętnastowiecznym kościele pod wezwaniem świętego Wojciecha. Wieść o jasnowidzącym kapłanie z Prabut rozeszła się na całą Polskę i poza jej granice. Do o. Andrzeja ściągały tłumy pielgrzymów. A ponieważ działo się to w czasie tzw. kształtowania państwa socjalistycznego, zainteresowanie społeczeństwa osobą duchowną nie było akceptowane przez władze. Urząd bezpieczeństwa potajemnie szykował akcję eliminacji "niebezpiecznych" księży. Ostrzeżony Andrzej Klimuszko 8 grudnia 1948r. w przebraniu kobiety opuścił Prabuty i wyjechał na południe Polski, gdzie zatrzymał się - pod przybranym (rosyjskim) nazwiskiem Kiewlicz - w małym klasztorze franciszkańskim w Lubomierzu, niedaleko Rabki.
    W latach 1953-1955 przebywał w Wyszogrodzie. Od 1955 do 1960r. pełnił służbę kapłańską w Nieszawie koło Ciechocinka, gdzie zaprzyjaźnił się z o. Lucjuszem - przełożonym klasztoru Stefanem Chodukiewiczem. Przyjażń ta przetrwała do końca życia o. Klimuszki.
    W 1961r. o. Andrzej i o. Lucjusz przenieśli się do klasztoru w Elblągu.
    W 1966r. o. Klimuszko wyjechał do Szwajcarii. W 1973r. zaczął spisywać swoje życie i przemyślenia. Książka ukazywała się co tydzień w odcinkach w "Literaturze", aż do 1975r. Po "Literaturze" przedrukował ją tygodnik Chrześcijańskiego Stowarzyszenia Społecznego "Za i Przeciw", a w 1977 roku - amerykańskie pismo polonijne "Tydzień".
    Sława "cudotwórcy z Elbląga" dotarła do Jugosławii, gdzie wyjechał w 1978r. wraz z o. Lucjuszem. W tym też roku w jugosłowiańskim piśmie "Reporter" pojawił się reportaż na temat "widzenia" o. Andrzeja dotyczącego tragicznych losów byłego premiera Włoch - Aldo Moro. O zgodności wizji z rzeczywistością przekonał się cały świat. Zresztą nie po raz pierwszy. O. Andrzej trafnie wskazał miejsce, gdzie odnaleziono zwłoki Bogdana Piaseckiego, syna Bolesława Piaseckiego - działacza politycznego, przewodniczącego Stowarzyszenia PAX. "Przepowiedział" również polskiego papieża i wiele faktów politycznych, które później okazały się prawdziwe.
    Pierwszego wydania całej książki Klimuszki pt. "Parapsychologia w moim życiu" podjęło się w 1978r. Wielkopolskie Stowarzyszenie Różdżkarzy z Poznania. Następne wydanie poszerzone o rozdział "Szukajmy szczęścia w przyrodzie" stało się bestsellerem. Dzieło było powielane i sprzedawane - bez zgody wydawcy i właściciela praw autorskich - w całej Polsce. Druga część "Parapsychologii w moim życiu" zatytułowana "Szukajmy szczęścia w przyrodzie" to zbiór porad, jak zapobiegać chorobom i wpływać na zdrowie, jak stosować naturalne środki lecznicze, np. bursztyn, aloes, biomasaże. Poradnik tego typu w latach 70. stanowił wyjątek. Do rzadkości należały książki o medycynie naturalnej. W latach fascynacji tworzywami sztucznymi i chemią przemysłową cenzura nie przepuszczała nawet publikacji o szkodliwości nawozów sztucznych. Trzecią, najbardziej znaną część książki - "Wróćmy do ziół", wydawaną w następnych latach jako oddzielną całość, napisał o. Andrzej Klimuszko razem z doktorem Edwardem Wawrzyniakiem.
    O ojcu Andrzeju pisze we "Wschodach i zachodach księżyca" Tadeusz Konwicki. Milczą natomiast encyklopedie, leksykony, słowniki.

opracowane na podstawie publikacji Krzysztofa Kamińskiego "O. Andrzej Czesław Klimuszko. Jasnowidz, zielarz, uzdrowiciel" wydanej przez Agencję Wydawniczą COMES.

Słowniczek Słowniczek Tradycyjna medycyna w nowoczesnej
technologii KOMUNIKATY
Zapraszamy do odwiedzenia pozostałych serwisów w portalu linia.pl Twoja linia.pl
 
Serwisy linia

Kliknij tu,

aby przejść do innych serwisówPolecamy katalogi: Wibe, Profit, Prosty, Pogodny, Powietrzny, DobreMiejsce
Polecamy serwisy: Linia, Foto, Kobiety, MedycynaPowrót na górę   © 2001 Usługi Komputerowe s.c. & Małgorzata Dudzińska-Malicka
Prawa zastrzeżone | All rights reserved
Poland tel. (022) 828 40 37, fax: (022) 828 40 34