Link - www.linia.pl Link - Banner - ReklamaLogo serwisu Medycyna
Strona główna
Medycyna i żywienie
          Spis tematów
Choroby: diagnostyka i profilaktyka
          Spis tematów
Metody leczenia
          Spis tematów
Cuda natury
          Spis tematów
Zdrowie i uroda
          Spis tematów
Słowniczek
Przyjazne linki
Mapa serwisu
O nas
Napisz

Słownik

KNEIPP SEBASTIAN (ur. w 1821r., zm. w 1897r.)

    Jeden z najsławniejszych na świecie hydropatów, katolicki proboszcz z Worishofen, prałat papieski i spowiednik sióstr dominikanek. Do 21. roku życia pracował jako czeladnik tkacki, poten został studentem teologii i księdzem. W wieku 27 lat był już przewlekle chory i w 1848r. opracował metody naturalnego leczenia, które najpierw zastosował na sobie, a później aplikował swoim pacjentom. Klasztorna pralnia dominikanek, gdzie początkowo przyjmował i leczył chorych, wkrótce stała się celem pielgrzymek z całej Europy, także z ziem polskich pod zaborami. "Meine Wasserkur" ("Moja kuracja wodna"), książka Kneippa z 1886r. miała aż 113 wydań, średnio po 6 tys. nakładu każde. Równie poczytne i tłumaczone na wiele języków były dalsze jego dzieła, w tym jedno dotyczące postępowania z chorymi i zdrowymi dziećmi, napisane w 1891r. i wznawiane do dziś. W kilku niemieckich miastach powstały zakłady leczące metodami terapeuty naturalnego - księdza Sebastiana Kneippa: "Sebastianum" w Bad Worishofen i inne w: Jordansbach koło Biberach, Immerstadt, Rosenheim i Traunstein. Kneipp uruchomił również wyrób leczniczych preparatów roślinnych z aloesu, rabarbaru i siana, głównie przeczyszczających, a kawa słodowa jego firmy robiła furorę nie tylko w Niemczech. W 1895r. w Kempten w Bawarii ukazało się VII wydanie tłumaczenia na polski książki Kneippa - "Moje leczenie wodą na podstawie przeszło 35-letniego doświadczenia" dokonanego przez L. A. Łukaszkiewicza, który napisał w przedmowie: "Książka z rozmysłu jest napisana popularnie, aby i lud ją zrozumiał, więc każdy może się wg niej hartować i leczyć wodą w domu, bez kosztów i niewielkim zachodem. Kącik na ustawienie wanny znajdzie się w każdym domu, a wody nawet w mieście za parę groszy można mieć pod dostatkiem. Jeżeli ściśle według przepisu wykonasz zabiegi, nie możesz sobie nigdy zaszkodzić"... Tłumacz radzi rodakom, by przystosowali do zabiegów nawet szopy na wsi i drewutnie. Kneipp w swojej książce zalecał wdziewanie po kąpieli bielizny bezpośrednio na mokre ciało, bez wycierania - koszula powinna być zgrzebna, z surowego płótna. Na zabiegi wg Kneippa składały się: okłady, kąpiele (patrz: PRZYJAZNE LECZENIE DZIECI) w wywarach z ziół, kąpiele zimne, kąpiele parowe, omywania, opaski, picie wody, chodzenie boso po mokrej trawie i mokrych kamieniach, świeżym śniegu i po zimnej wodzie. A wszystko to dla wzmocnienia i hartowania organizmu. W Polsce, w okresie międzywojennym istniał w miejscowości Kosów, położonej o 30 km od Kołomyi (obecnie na Ukrainie) ekskluzywny zakład leczący metodami ks. Kneippa.
    Ks. Sebastian Kneipp jest autorem książek: "Moje leczenie wodą", "Tak żyć potrzeba", "Mój testament", które doczekały się licznych wydań i przekładów na wiele języków. O ojcu Sebastianie - podobnie jak w przypadku Andrzeja Czesława Klimuszki - milczą encyklopedie, leksykony, słowniki.

Słowniczek Słowniczek Tajemnicza para uzdrowicieli: aloes
i vilcacora KOMUNIKATY
Zapraszamy do odwiedzenia pozostałych serwisów w portalu linia.pl Twoja linia.pl
 
Serwisy linia

Kliknij tu,

aby przejść do innych serwisówPolecamy katalogi: Wibe, Profit, Prosty, Pogodny, Powietrzny, DobreMiejsce
Polecamy serwisy: Linia, Foto, Kobiety, MedycynaPowrót na górę   © 2001 Usługi Komputerowe s.c. & Małgorzata Dudzińska-Malicka
Prawa zastrzeżone | All rights reserved
Poland tel. (022) 828 40 37, fax: (022) 828 40 34