Link - www.linia.pl Link - Banner - ReklamaLogo serwisu Medycyna
Strona główna
Medycyna i żywienie
          Spis tematów
Choroby: diagnostyka i profilaktyka
          Spis tematów
Metody leczenia
          Spis tematów
Cuda natury
          Spis tematów
Zdrowie i uroda
          Spis tematów
Słowniczek
Przyjazne linki
Mapa serwisu
O nas
Napisz

Słownik

KOBALT - symbol Co (z łac. cobaltum)

    Pierwiastek chemiczny, w układzie okresowym położony w grupie VIII, w triadzie żelazowców. W starożytności znany był błękit kobaltowy, używany do barwienia szkła (szkło kobaltowe). Pierwiastek ten otrzymał w 1735r. szwedzki chemik G. Brandt. Kobalt jest błyszczącym metalem, nieco jaśniejszym od żelaza (temperatura topnienia: 1495° C, temperatura wrzenia: 2900° C). Naturalny pierwiastek zawiera tylko jeden izotop trwały: 59Co. Przez napromienienie metalicznego kobaltu w reaktorze jądrowym otrzymuje się promieniotwórczy izotop 60Co, stosowany w medycynie do leczenia nowotworów, do sterylizacji żywności, narzędzi chirurgicznych i lekarstw (bomba kobaltowa).
    W przyrodzie kobalt jest dość rozpowszechniony. Występuje w skałach, wodzie morskiej, źródłach mineralnych. Tworzy również ok. 40 minerałów, z których najważniejszymi są: kobaltyn i smaltyn. Rodzimy kobalt (podobnie jak żelazo) znaleziono w meteorytach. Wolny kobalt ma własności podobne do żelaza, lecz jest mniej od niego aktywny chemicznie. Na powietrzu nie koroduje, w kwasach rozpuszcza się trudniej niż żelazo.
    Niewielkie jego ilości są mikronawozem, niezbędnym do prawidłowego rozwoju roślin. Kobalt jest składnikiem witaminy B12. Jest istotny w procesie wytwarzania krwinek czerwonych. Nie ustalono normy zapotrzebowania dziennego na ten składnik mineralny, ale uważa się, że najlepsza jest dawka nie większa niż 8 mcg (mikrogramów).
    Sole kobaltu są trujące.

Słowniczek Słowniczek Niezwykłe właściwości cynku
Słowniczek Tajemnice ukryte w miąższu
Słowniczek Energetyczna teoria całości pokarmowych
Słowniczek Choroby biernych palaczy KOMUNIKATY
Zapraszamy do odwiedzenia pozostałych serwisów w portalu linia.pl Twoja linia.pl
 
Serwisy linia

Kliknij tu,

aby przejść do innych serwisówPolecamy katalogi: Wibe, Profit, Prosty, Pogodny, Powietrzny, DobreMiejsce
Polecamy serwisy: Linia, Foto, Kobiety, MedycynaPowrót na górę   © 2001 Usługi Komputerowe s.c. & Małgorzata Dudzińska-Malicka
Prawa zastrzeżone | All rights reserved
Poland tel. (022) 828 40 37, fax: (022) 828 40 34