Link - www.linia.pl Link - Banner - ReklamaLogo serwisu Medycyna
Strona główna
Medycyna i żywienie
          Spis tematów
Choroby: diagnostyka i profilaktyka
          Spis tematów
Metody leczenia
          Spis tematów
Cuda natury
          Spis tematów
Zdrowie i uroda
          Spis tematów
Słowniczek
Przyjazne linki
Mapa serwisu
O nas
Napisz

Słownik

KOENZYMY

    Substancje niebiałkowe drobnocząsteczkowe, decydujące o czynności katalitycznej pewnych enzymów (stanowią ich grupy prostetyczne). Są bardzo luźno związane z częścią białkową enzymu - apoenzymem i mogą łatwo od niej oddysocjować. Przykładem są koenzymy dehydrogenaz, które mogą katalizować zarówno reakcję uwodornienia, jak i reakcję odwodornienia - zależnie od apoenzymu.
    Na przykład NAD+ (dinukleotyd nikotynamido-sdeninowy) w powiązaniu z określonym białkiem enzymatycznym pobiera 2 elektrony i 2 protony z aldehydu 3-fosfoglicerynowego, a w połączeniu z innym białkiem enzymatycznym, jako NADH, oddaje 2 elektrony i 2 protony na pirogroniam i przeprowadza go w mleczan. Dzięki sprawnemu powiązaniu obu reakcji wystarczają minimalne stężenia koenzymu w komórce i możliwa jest regeneracja komórki bez udziału tlenu.
    Ważnym koenzymem jest koenzym A (CoASH) zawierający w swej cząsteczce kwas pantotenowy oraz grupę tiolową - SH, istotną dla pełnionej funkcji. CoASH aktywuje reszty kwasowe, tworząc z nimi związki wysokoenergetyczne. W ten sposób koenzym A tworzy aktywne formy wyższych kwasów tłuszczowych, aktywny octan, bursztynian, malonian.
    Innym ważnym koenzymem jest koenzym Q czyli ubichinon (CoA), który jest bardzo rozpowszechniony u roślin i zwierząt, występuje wyłącznie w mitochondriach. Jest ważnym ogniwem przenoszącym elektrony i protony w łańcuchu oddechowym.
    Koenzymy te (Q i A) są stosowane w przemyśle kosmetycznym np. w produkcji kremów.

Słowniczek Słowniczek Niezwykłe właściwości cynku
Słowniczek Choroby biernych palaczy KOMUNIKATY
Zapraszamy do odwiedzenia pozostałych serwisów w portalu linia.pl Twoja linia.pl
 
Serwisy linia

Kliknij tu,

aby przejść do innych serwisówPolecamy katalogi: Wibe, Profit, Prosty, Pogodny, Powietrzny, DobreMiejsce
Polecamy serwisy: Linia, Foto, Kobiety, MedycynaPowrót na górę   © 2001 Usługi Komputerowe s.c. & Małgorzata Dudzińska-Malicka
Prawa zastrzeżone | All rights reserved
Poland tel. (022) 828 40 37, fax: (022) 828 40 34