Link - www.linia.pl Link - Banner - ReklamaLogo serwisu Medycyna
Strona główna
Medycyna i żywienie
          Spis tematów
Choroby: diagnostyka i profilaktyka
          Spis tematów
Metody leczenia
          Spis tematów
Cuda natury
          Spis tematów
Zdrowie i uroda
          Spis tematów
Słowniczek
Przyjazne linki
Mapa serwisu
O nas
Napisz

Słownik

WLEWY DOŻYLNE KROPLOWE (KROPLÓWKI)

    Zabieg stosowany w przypadkach, gdy płyny lub rozcieńczone leki muszą być aplikowane do żyły chorego w sposób kalibrowany, powolny, przez wiele godzin lub dni. Wykorzystywany głównie do przetaczania krwi (transfuzja krwi), długotrwałego odżywiania pozajelitowego (jeśli dziecko z powodu choroby zasadniczej nie może otrzymywać pokarmu doustnie), przetaczania płynów, np. w leczeniu wymiotów, biegunki, lub w okresie pooperacyjnym oraz podawania leków, których stężenie we krwi musi być stałe w czasie długotrwałego stosowania.
    Do wlewów dożylnych kroplowych używane są specjalne zestawy ze zbiornikiem uzupełnianym płynem. Płyn spływa kroplami, których szybkość spadania może być regulowana i jest dostosowana do ustalonej ilości, jaka w określonym czasie (minuty lub godziny) ma zostać doprowadzona do krwi. Zestaw łączony jest z dostępną żyłą dziecka przez igłę odpowiednio umocowaną lub - w miarę możliwości - z wykorzystaniem specjalnych kaniul z tworzywa sztucznego. Istotne znaczenie ma przestrzeganie zasad jałowości całego zestawu. Długotrwały kroplowy wlew dożylny wymaga unieruchomienia kończyny lub główki dziecka, co często nie jest łatwe.

Słowniczek Słowniczek Przyjazne leczenie dzieci KOMUNIKATY
Zapraszamy do odwiedzenia pozostałych serwisów w portalu linia.pl Twoja linia.pl
 
Serwisy linia

Kliknij tu,

aby przejść do innych serwisówPolecamy katalogi: Wibe, Profit, Prosty, Pogodny, Powietrzny, DobreMiejsce
Polecamy serwisy: Linia, Foto, Kobiety, MedycynaPowrót na górę   © 2001 Usługi Komputerowe s.c. & Małgorzata Dudzińska-Malicka
Prawa zastrzeżone | All rights reserved
Poland tel. (022) 828 40 37, fax: (022) 828 40 34