Link - www.linia.pl Link - Banner - ReklamaLogo serwisu Medycyna
Strona główna
Medycyna i żywienie
          Spis tematów
Choroby: diagnostyka i profilaktyka
          Spis tematów
Metody leczenia
          Spis tematów
Cuda natury
          Spis tematów
Zdrowie i uroda
          Spis tematów
Słowniczek
Przyjazne linki
Mapa serwisu
O nas
Napisz

Słownik

LEKI SYNTETYCZNE

    Intensywny rozwój chemii i w następstwie szybki wzrost produkcji leków syntetycznych usunął w cień naturalne środki lecznicze, jakimi są m.in. zioła. Chemioterapia stała się z jednej strony dobrodziejstwem współczesnego człowieka, np. dzięki antybiotykom wiele chorób przestało zagrażać życiu. Z drugiej jednak strony w epoce chemioterapii pojawiło się nowe zagrożenie zdrowia ludzkiego - ciężkie choroby polekowe i powikłania spowodowane ubocznymi skutkami nadużywania leków chemicznych, podczas gdy naturalne środki lecznicze nie powodują gwałtownych zaburzeń w metabolizmie człowieka. Toksyczność, niepożądane interakcje i działania uboczne leków syntetycznych często są przyczyną komplikacji groźniejszych od samej choroby. Klasycznym tego przykładem jest "słynny" Talidomid powodujący wady wrodzone u dzieci matek przyjmujących go w czasie ciąży. Benedictin (producent: Merrel Dow Pharmaceuticals), inny lek zalecany powszechnie przy wymiotach w pierwszych miesiącach ciąży, również był przyczyną wad wrodzonych.
    W latach 60. zaczęły się pojawiać doniesienia o młodych kobietach z ciężkim idiopatycznym (pierwotnym) nadciśnieniem płucnym i niezwykłymi splotowatymi zmianami tętniczek. Okazało się, że wystąpienie tej choroby ma związek ze stosowaniem środka anorektycznego - fumaranu aminoreksu. Wiele lat później takie same zmiany histopatologiczne i objawy kliniczne stwierdzono u osób stosujących nowsze leki odchudzające.
    Gdy w Stanach Zjednoczonych powszechne stało się stosowanie deksfenfluraminy (Redux w Ameryce, Isolipan w Polsce) częstość występowania pierwotnego nadciśnienia płucnego, prowadzącego do niewydolnoćci prawej komory serca i do zgonu, zwiększyła się. Wówczas ze sprzedaży wycofano deksfenfluraminy i fenfluraminy (np. Pondimin). Jednak od kontaktu z lekiem do wystąpienia objawów choroby może upłynąć kilka lat, a leki te stosowały miliony ludzi.
    Podobnie wiele leków, niegdyś uznanych za bezpieczne, ma groźne skutki uboczne (patrz: LEKI, SKUTKI UBOCZNE) lub toksyczne działanie przy dłuższym zażywaniu i nawet kontrolowane ich stosowanie jest niebezpieczne dla zdrowia. Powszechnie panujący obecnie trend powrotu do natury jest nadzieją na to, że profilaktyczne stosowanie ziół zapobiegnie wielu dokuczliwym schorzeniom, a nawet wyleczy z nich bez szkodliwych działań ubocznych.
    Najciekawsze jest to, że istnieją zarówno zioła przeciwwymiotne, jak też wspomagające odchudzanie oraz hamujące łaknienie i całkiem niepotrzebnie sięgano do "twardej chemii", która pochłonęła - i być może jeszcze pochłonie - tak wiele ofiar.

Słowniczek Słowniczek Tradycyjna medycyna w nowoczesnej
technologii KOMUNIKATY
Zapraszamy do odwiedzenia pozostałych serwisów w portalu linia.pl Twoja linia.pl
 
Serwisy linia

Kliknij tu,

aby przejść do innych serwisówPolecamy katalogi: Wibe, Profit, Prosty, Pogodny, Powietrzny, DobreMiejsce
Polecamy serwisy: Linia, Foto, Kobiety, MedycynaPowrót na górę   © 2001 Usługi Komputerowe s.c. & Małgorzata Dudzińska-Malicka
Prawa zastrzeżone | All rights reserved
Poland tel. (022) 828 40 37, fax: (022) 828 40 34