Link - www.linia.pl Link - Banner - ReklamaLogo serwisu Medycyna
Strona główna
Medycyna i żywienie
          Spis tematów
Choroby: diagnostyka i profilaktyka
          Spis tematów
Metody leczenia
          Spis tematów
Cuda natury
          Spis tematów
Zdrowie i uroda
          Spis tematów
Słowniczek
Przyjazne linki
Mapa serwisu
O nas
Napisz

Słownik

LIPA DROBNOLISTNA (Tilia cordata Miller)

    Duże drzewo z rodziny lipowatych (Tiliaceae), występujące powszechnie w Europie, niekiedy w większych zespołach, np. w Baszkirii i na południu Uralu, gdzie tworzy wielkie lasy. W Polsce występuje na całym niżu. Często bywa sadzona w parkach oraz wzdłuż ulic jako roślina dekoracyjna. Lipa jest drzewem wysokim do 30 metrów, o gęstej, zaokrąglonej koronie. Liście ma pojedyncze, ogonkowe, kwiaty promieniste, żółtawe, zebrane w wieloramienną wierzchotkę z dużą, lancetowatą skórzasto-błoniastą podsadką.
    Do celów leczniczych zbiera się - w końcu czerwca lub w lipcu podczas suchej pogody - rozkwitające kwiatostany wraz z podsadkami i suszy w miejscach zacienionych, przewiewnych, w temperaturze do 35° Celsjusza.
    Równorzędnego surowca dostarcza lipa szerokolistna - (Tilia platyphyllos Scopoli), również duże drzewo występujące najczęściej na południu Polski. Kwitnie ono wcześniej niż lipa drobnolistna - w połowie czerwca. Wszystkie gatunki lipy są miododajne.
    Napary z kwiatów lipy stosuje się jako środek napotny w stanach gorączkowych w niektórych chorobach zakaźnych: w anginie, grypie, zapaleniu gardła i oskrzeli, w tzw. przeziębieniach. Napary z lipy działają także uspokajająco w nadmiernej pobudliwości nerwowej w stanach napięcia nerwowego.

Słowniczek Słowniczek Katar niejedno ma imię KOMUNIKATY
Zapraszamy do odwiedzenia pozostałych serwisów w portalu linia.pl Twoja linia.pl
 
Serwisy linia

Kliknij tu,

aby przejść do innych serwisówPolecamy katalogi: Wibe, Profit, Prosty, Pogodny, Powietrzny, DobreMiejsce
Polecamy serwisy: Linia, Foto, Kobiety, MedycynaPowrót na górę   © 2001 Usługi Komputerowe s.c. & Małgorzata Dudzińska-Malicka
Prawa zastrzeżone | All rights reserved
Poland tel. (022) 828 40 37, fax: (022) 828 40 34