Link - www.linia.pl Link - Banner - ReklamaLogo serwisu Medycyna
Strona główna
Medycyna i żywienie
          Spis tematów
Choroby: diagnostyka i profilaktyka
          Spis tematów
Metody leczenia
          Spis tematów
Cuda natury
          Spis tematów
Zdrowie i uroda
          Spis tematów
Słowniczek
Przyjazne linki
Mapa serwisu
O nas
Napisz

Słownik

LIT - symbol Li (z łac. lithium)

    Pierwiastek chemiczny w układzie okresowym położony w grupie I, rozpoczynający grupę główną litowców. Odkryty w 1817 r. przez szwedzkiego chemika A. Arfvedsona w sztokholmskim laboratorium Berzeliusa, w minerale petalicie. Po raz pierwszy otrzymany elektrolitycznie przez H. Davego. Lit jest miękkim, srebrzystobiałym metalem, ciemniejącym na powietrzu. (Temperatura topnienia: 179° C, temperatura wrzenia: 1370° C, gęstość: 0,534 g/cm3.)
    Lit jest najlżejszym ze wszystkich pierwiastków występujących w stanie stałym! W przyrodzie jest szeroko rozpowszechniony - wchodzi w skład około trzydziestu minerałów, z których najważniejszymi są: spodumen LiAl[Si2O6], lepidolit KLi2Al[(F,OH)2|Si4O10]. W charakterze domieszki występuje w około stu pięćdziesięciu minerałach!
    Wolny lit wykazuje dużą aktywność chemiczną: na powietrzu pokrywa się warstwą tlenków i azotków, stopiony nadżera szkło. W związkach występuje wyłącznie stopniu utlenienia +1. Energicznie reaguje z wodą (słabiej jednak niż sód) tworząc wodorotlenek LiOH. W czystym tlenie spala się na tlenek Li2O. Sole litu zawierające jon Li+ są prawie wszystkie dobrze rozpuszczalne w wodzie. Wolny metal otrzymuje się przez elektrolizę stopionego wodorotlenku LiOH.
    Lit ma ogromne znaczenie w technice jądrowej. Naturalny pierwiastek jest mieszaniną dwóch izotopów: 6Li i 7Li, z których pierwszy silnie pochłania neutrony, a drugi - słabo. Lit jest stosowany jako dodatek w wielu stopach. W przemyśle chemicznym metaliczny lit stosuje się jako katalizator syntezy kauczuku, a jego związki - do oczyszczania gazów, w przemyśle tekstylnym - do wybielania i impregnacji tkanin, przemyśle ceramicznym - jako składnik szkieł i glazur. Wolny lit i jego związki są składnikami paliw rakietowych. Ważnym czynnikiem redukującym jest wodorek litowo-glinowy.
    Związki litu - węglan i cytrynian - służą jako preparaty farmaceutyczne. W ilościach śladowych pierwiastek ten występuje w organizmie ludzkim. Jego brak wywołuje choroby psychiczne - przede wszystkim schizofrenię.

Słowniczek Słowniczek Przyjazne leczenie dzieci
Słowniczek Tajemnicza para uzdrowicieli: aloes
i vilcacora KOMUNIKATY
Zapraszamy do odwiedzenia pozostałych serwisów w portalu linia.pl Twoja linia.pl
 
Serwisy linia

Kliknij tu,

aby przejść do innych serwisówPolecamy katalogi: Wibe, Profit, Prosty, Pogodny, Powietrzny, DobreMiejsce
Polecamy serwisy: Linia, Foto, Kobiety, MedycynaPowrót na górę   © 2001 Usługi Komputerowe s.c. & Małgorzata Dudzińska-Malicka
Prawa zastrzeżone | All rights reserved
Poland tel. (022) 828 40 37, fax: (022) 828 40 34