Link - www.linia.pl Link - Banner - ReklamaLogo serwisu Medycyna
Strona główna
Medycyna i żywienie
          Spis tematów
Choroby: diagnostyka i profilaktyka
          Spis tematów
Metody leczenia
          Spis tematów
Cuda natury
          Spis tematów
Zdrowie i uroda
          Spis tematów
Słowniczek
Przyjazne linki
Mapa serwisu
O nas
Napisz

Słownik

MAJERANEK

    czyli majeran ogrodowy (Majorana hortensis Moench, syn. Origanum majorana L.) zaliczany do rodziny wargowych. Inne polskie nazwy ludowe: majoran, marjanek, dawniej - lascinica.
    Roślina pochodzi z południowo-wschodniej części rejonu basenu Morza Śródziemnego i południowej Azji. Obecnie majeranek uprawiany jest we wszystkich krajach świata o ciepłym i umiarkowanym klimacie. W Polsce rośnie dziko i jest uprawiany w gospodarstwach ogrodniczych. W krajach macierzystych jest trwałą krzewinką dochodzącą do metra wysokości. W Polsce osiąga wzrost najwyżej pół metra i - ze względu na wymarzanie - jest rośliną jednoroczną o wzniesionych, rozgałęzionych, czterokanciastych, lekko owłosionych, dołem drewniejących pędach, drobnych, ogonkowych, podługowato owalnych lub łopatkowych, całobrzegich, szaro owłosionych z wyraźnymi gruczołkami liściach i niepozornych, drobnych, białych lub liliowych kwiatkach zebranych na szczytach pędów w kłosokształtne główki. Majeranek kwitnie od lipca do jesieni. Owocem są suche, drobne, jasnobrązowe orzeszki. Cała roślina odznacza się silnym, specyficznym aromatem i należy do miododajnych. Wymaga gleby ciepłej, zasobnej w próchnicę, składniki pokarmowe, wapno i wilgoć. Lubi tereny słoneczne, południowe, osłonięte od wiatru. Nasiona wysiewa się w końcu marca lub na początku kwietnia - rzutowo, lekko przyprószając ziemią i ugniatając - do inspektu, skrzynki w domu lub - w końcu kwietnia, na początku maja, gdy ziemia się ogrzeje - wprost do gruntu, w rowki co 30 centymetrów. Majeranek korzystnie wpływa na rozwój marchwi, dlatego dobrze jest siać te rośliny obok siebie. Surowcem przyprawowym i leczniczym jest ziele majeranku.

Słowniczek Słowniczek Energetyczna teoria całości pokarmowych KOMUNIKATY
Zapraszamy do odwiedzenia pozostałych serwisów w portalu linia.pl Twoja linia.pl
 
Serwisy linia

Kliknij tu,

aby przejść do innych serwisówPolecamy katalogi: Wibe, Profit, Prosty, Pogodny, Powietrzny, DobreMiejsce
Polecamy serwisy: Linia, Foto, Kobiety, MedycynaPowrót na górę   © 2001 Usługi Komputerowe s.c. & Małgorzata Dudzińska-Malicka
Prawa zastrzeżone | All rights reserved
Poland tel. (022) 828 40 37, fax: (022) 828 40 34