Link - www.linia.pl Link - Banner - ReklamaLogo serwisu Medycyna
Strona główna
Medycyna i żywienie
          Spis tematów
Choroby: diagnostyka i profilaktyka
          Spis tematów
Metody leczenia
          Spis tematów
Cuda natury
          Spis tematów
Zdrowie i uroda
          Spis tematów
Słowniczek
Przyjazne linki
Mapa serwisu
O nas
Napisz

Metody leczenia


Jakie są okłady i kiedy je stosujemy?
Jak je wykonujemy?
Okłady zimne chłodzące
Okłady zimne wysychające
Okłady zimne pod ceratką
Okłady gorące
Okłady gorące parujące
Okłady borowinowe
Okłady z mułu
Kąpiele lecznicze w domu
Kąpiel z dodatkiem krochmalu
Kąpiel z naparu rumianku
Kąpiel w otrębach pszennych
Kąpiel z dodatkiem nadmanganianu potasu
Kąpiel w odwarze kory dębowej
Kąpiel ochładzająca
Kąpiele w wodach leczniczych
Kąpiele solankowe
Kąpiele siarczkowo-siarkowodorowe
Kąpiele kwasowęglowe
Kinezyterapia, czyli gimnastyka lecznicza
Rodzaje leków i sposoby ich podawania
Pyszne syropy, pachnące maści
Co zrobić z "niedobrą" tabletką?
Kiedy dziecko musi brać zastrzyki
Czopki i lewatywy
Quiz
Słowniczek

    Odkąd wiadomo, jak wielki stres stanowi dla dziecka leczenie szpitalne, czy silne kuracje lekowe, sięga się do tych sposobów w ostateczności. Uważna obserwacja dziecka pozwala wykryć pierwsze jaskółki choroby i zaradzić im w łagodnej formie. Jednymi z nich są - niedoceniane i zapomniane, a przecież tak skuteczne - OKŁADY i KĄPIELE wykonywane w domu.
    Okłady to zabiegi stosowane na ograniczone powierzchnie ciała jako leczenie wspomagające, bodźcowe. Kiedyś bardzo modne, dzisiaj rzadko się je stosuje - jedynie borowinowe i z mułu są wykorzystywana w leczeniu sanatoryjnym. Jednak powracają do łask wśród ludzi, którzy leczą siebie i bliskich jedynie środkami naturalnymi. Takich rodzin jest coraz więcej. Wielu młodych rodziców stawia sobie za cel wyeliminowanie z życia swoich dzieci chemii.


    W leczeniu dzieci stosuje się okłady wodne (zimne chłodzące, zimne wysychające, zimne pod ceratką, gorące i gorące parujące), a także borowinowe i z mułu. Do okładów wodnych używa się dużego kawałka czystego płótna albo dużej gazy, termoforu, bądź specjalnej torebki plastikowej, woreczka z piaskiem. Gazę, termofor i torebki można kupić w aptece. Woreczki szyjemy sami. Borowinę i muł (najlepszy jest siarczano-słony z Bielska i Solca) również nabywamy w aptece.
    Okłady zimne chłodzące działają przeciwbólowo i przeciwzapalnie. Dzięki zwężeniu naczyń krwionośnych także hamują krwawienie. Stosujemy je na głowę po udarach słonecznych, przy wstrząsie mózgu, po ekstrakcji zęba, w krwawieniu z nosa, na klatkę piersiową w krwiopluciu i krwotokach płucnych.
    Okłady zimne wysychające mają działanie kojące i uspokajające. Mogą być również stosowane na plecy i klatkę piersiową przy przeziębieniach.
    Okłady zimne pod ceratką stosujemy w miejscowych ostrych stanach zapalnych skóry trudno gojących się ranach.
    Okłady gorące i okłady gorące parujące wywołują silne przekrwienie skóry, zmniejszają napięcie mięśni. Stosuje się je w migrenie, kolce wątrobowej, ostrym zatrzymaniu moczu, chorobach stawów. Nie wolno ich stosować w bólach brzucha bez rozpoznania i wyraźnego zalecenia lekarza.
    Okłady borowinowe leczą u dzieci przewlekłe podostre stany zapalne narządu ruchu, nerwów obwodowych i blizny po urazach.
    Okłady z mułu stosuje się przy przewlekłych stanach zapalnych mięśni i stawów, gośćcu, zesztywnieniach i przykurczach pourazowych i pozapalnych.


     płótno lub gazę na kilka minut zanurzamy w zimnej wodzie. Po wyjęciu materiału z wody lekko go wyżymamy i przykładamy na chore miejsca. Czynność powtarzamy co dwie, trzy minuty, ponieważ okład w zetknięciu z ciałem ociepla się. Zamiast tkaniny można użyć termoforu lub torebki plastikowej z lodem. Stosując lód należy pamiętać o częstej zmianie położenia worka. W ten sposób unikniemy uszkodzenia skóry, które może wystąpić, jeśli lód zbyt długo pozostanie na tym samym miejscu. Okłady zimne chłodzące powinno się przykładać najkrócej przez pół godziny i najdłużej przez godzinę.
     mają - podobnie do okładów gorących - działanie rozgrzewające, gdyż ogrzewają skórę ciepłem wytwarzanym przez organizm. Na określoną część ciała kładziemy dobrze wyżętą, złożoną w kilka warstw tkaninę (płótno lub gazę) zanurzoną uprzednio na kilka minut w zimnej wodzie (im zimniejszej użyjemy wody, tym okład będzie mocniej rozgrzewał). Na wilgotny okład kładzie się suche płótno lub gazę, na to wszystko - kilka warstw flaneli lub wełnianą chustę. Okład wysycha po dwóch, trzech godzinach.
     działają silnie oziębiająco i są przeciwieństwem okładów zimnych wysychających. Na warstwę tkaniny (płótna lub gazy) zwilżonej w wodzie lub wodnym roztworze octanu glinu, rywanolu bądź rumianku kładziemy materiał utrudniający parowanie wody (ceratę, folię plastikową), żeby utrzymać wilgoć.
     płótno lub gazę moczymy przez kilka minut w wodzie o temperaturze 40° C do 45° C, wyżymamy i kładziemy na chore miejsce. Warstwę mokrej tkaniny przykrywamy flanelą, wełnianą chustką. Żeby przez dłuższy czas utrzymać temperaturę okładu, kładziemy na nim termofor z gorącą wodą lub woreczek z ogrzanym piaskiem. Piasek wygodnie jest ogrzewać w piekarniku.
     na chore miejsca kładziemy grubą warstwę flaneli, następnie płótno lub gazę namoczoną w wodzie o temperaturze od 40° C do 45° C, na to znowu warstwę flaneli i termofor z gorącą wodą lub woreczek z ogrzanym piaskiem.
     ogrzaną do temperatury 40° C - 45° C papkę z borowiny, czyli torfu o specyficznych właściwościach fizykochemicznych, nakładamy bezpośrednio na skórę, po czym owijamy płótnem brezentowym, ceratą, a następnie kocem lub grubą warstwą flaneli. Po około 30 minutach spłukujemy borowinę najpierw lekkim prysznicem, a potem przez dwie, trzy minuty w ciepłej kąpieli o temperaturze 37° C.
     sproszkowany muł mieszamy z gorącą wodą o temperaturze około 80° C na gęstą papkę. Kiedy papka osiągnie temperaturę 40° C, nakładamy ją 3- do 5-centymetrową warstwą na płótno ułożone na nieprzemakalnym materiale (cerata, folia). Cienką warstwę mułu nakładamy także bezpośrednio na skórę i przykrywamy ją okładem z ułożoną warstwą mułu. Całość zawijamy wełnianą chustą lub flanelą, żeby jak najdłużej utrzymać ciepło. Okład zdejmujemy po co najmniej godzinie. Usuwamy muł i robimy dziecku prysznic lub szybką ciepłą kąpiel. Okłady z mułu można robić codziennie przez dwa tygodnie. Pilnujemy, żeby dziecko po zabiegu odpoczywało przynajmniej przez godzinę.

...ciąg dalszy KOMUNIKATY
Zapraszamy do odwiedzenia pozostałych serwisów w portalu linia.pl Twoja linia.pl
 
Serwisy linia

Kliknij tu,

aby przejść do innych serwisówPolecamy katalogi: Wibe, Profit, Prosty, Pogodny, Powietrzny, DobreMiejsce
Polecamy serwisy: Linia, Foto, Kobiety, MedycynaPowrót na górę   © 2001 Usługi Komputerowe s.c. & Małgorzata Dudzińska-Malicka
Prawa zastrzeżone | All rights reserved
Poland tel. (022) 828 40 37, fax: (022) 828 40 34