Link - www.linia.pl Link - Banner - ReklamaLogo serwisu Medycyna
Strona główna
Medycyna i żywienie
          Spis tematów
Choroby: diagnostyka i profilaktyka
          Spis tematów
Metody leczenia
          Spis tematów
Cuda natury
          Spis tematów
Zdrowie i uroda
          Spis tematów
Słowniczek
Przyjazne linki
Mapa serwisu
O nas
Napisz

Metody leczenia


Jakie są okłady i kiedy je stosujemy?
Jak je wykonujemy?
Okłady zimne chłodzące
Okłady zimne wysychające
Okłady zimne pod ceratką
Okłady gorące
Okłady gorące parujące
Okłady borowinowe
Okłady z mułu
Kąpiele lecznicze w domu
Kąpiel z dodatkiem krochmalu
Kąpiel z naparu rumianku
Kąpiel w otrębach pszennych
Kąpiel z dodatkiem nadmanganianu potasu
Kąpiel w odwarze kory dębowej
Kąpiel ochładzająca
Kąpiele w wodach leczniczych
Kąpiele solankowe
Kąpiele siarczkowo-siarkowodorowe
Kąpiele kwasowęglowe
Kinezyterapia, czyli gimnastyka lecznicza
Rodzaje leków i sposoby ich podawania
Pyszne syropy, pachnące maści
Co zrobić z "niedobrą" tabletką?
Kiedy dziecko musi brać zastrzyki
Czopki i lewatywy
Quiz
Słowniczek

    Jeśli jednak nie uda się nam w porę zapobiec chorobie lub wyleczyć jej bezstresowym sposobem, pamiętajmy o tym, żeby leczenie było dla malucha przyjemnością. Najwięcej problemów sprawia na ogół przyjmowanie leków. Należy je więc podawać dziecku w taki sposób, żeby kuracja nie powodowała w nim urazów. Dlatego powinniśmy robić to tak, aby maluch przyjmował lekarstwa "nieświadomie" - podczas zabawy lub jedzenia i w obecności osób, przy których czuje się bezpiecznie.


    Lekarstwa można podawać dziecku "jelitowo" czyli doustnie (pastylki, kapsułki, granulki, syropy, mikstury), nosowo i doustnie (wziewy, inhalacje) oraz doodbytniczo (czopki, lewatywy oraz wlewki doodbytnicze w warunkach szpitalnych).
    Istnieje także "pozajelitowy" sposób podawania leków: są to injekcje, zwane popularnie zastrzykami (m.in. podskórne, domięśniowe i dożylne), kroplówki czyli wlewy dożylne, krople (do nosa, oczu i uszu) oraz wcieranie odpowiednich preparatów w skórę. Wszystkie te sposoby różnią się czasem i jakością wchłaniania.


    Obecnie większość "poważnych" leków jest produkowanych także w "wersji dziecięcej", to znaczy w formie smakowych, najczęściej owocowych syropów, mikstur, zawiesin, tabletek musujących czy rozpuszczalnych proszków. Nawet silne antybiotyki są od kilku lat dostępne w wersji "dla dorosłych" i "dla dzieci".
    Również wiele leków istnieje pod postacią żeli, kremów i maści, które wcieramy w skórę. Dobry lekarz pediatra, zanim przepisze leki, zastanowi się, który z nich jest dostępny postaci najbardziej przyjaznej maluchom.


    Jeśli jednak trzeba zaaplikować małemu dziecku trudną do przełknięcia tabletkę lub dużą kapsułkę, należy "schować" ją w gęstym jedzeniu. Wcześniej jednak skonsultujmy z lekarzem - w jakim jedzeniu, bowiem niektóre składniki pokarmowe mogą reagować z zawartymi w lekarstwie i, na przykład, neutralizować je. Kiedyś mamy rozcierały tabletki i mieszały je z napojem lub jedzeniem. Można tak robić tylko z tymi lekarstwami, które nie muszą rozpuszczać się dopiero w żołądku.


    Są takie leki w ampułkach, które można wypić, zamiast wstrzykiwać. Ale, niestety, na ogół nie są one smaczne. Dlatego dobrze jest mieszać je z ulubionym napojem dziecka, po uzgodnieniu z lekarzem, z jakim piciem można łączyć składniki medykamentu.
    Jeżeli injekcje są jednak konieczne, powinny być robione - przez pielęgniarkę lub lekarza - domu, w obecności opiekunów, czyli w otoczeniu, jakie daje dziecku poczucie bezpieczeństwa. Osobę wykonującą zastrzyki maluch powinien poznać wcześniej i zaprzyjaźnić się z nią na przykład podczas wspólnej zabawy.
    Dzieci najczęściej się przeziębiają. Lekarze wciąż jeszcze zbyt pochopnie przepisują antybiotyki. Dzieci do 6. miesiąca życia mogą przyjmować penicylinę jedynie w warunkach szpitalnych. Od 6. miesiąca można je leczyć antybiotykiem w domu, ale tylko w formie doustnej. Podczas kuracji antybiotykowej należy podawać nystatynę i lakcid (albo laktab)jako leki osłaniające przed rozwinięciem się grzybicy. Florę bakteryjną powinno się również uzupełniać jogurtami.


    sprawiają najmniej problemu. Ponieważ czopki trzyma się w lodówce, warto pamiętać, żeby przed wsunięciem czopka do kiszki stolcowej przez parę minut ogrzać go w rękach (oczywiście w opakowaniu). Po zaaplikowaniu leku należy zacisnąć pośladki, żeby czopek się nie wysunął. Dzieci najchętniej przyjmują leki doodbytniczo, ponieważ ta forma jest najmniej bolesna i stresująca - dzieje się to poniekąd poza świadomością malucha.

Małgorzata E. Malicka


Konsultacja: pediatra, specjalista neonatolog Urszula Skrzyńska - Szpital Ginekologiczno-Położniczy przy ul. Madalińskiego 75.


 KOMUNIKATY
Zapraszamy do odwiedzenia pozostałych serwisów w portalu linia.pl Twoja linia.pl
 
Serwisy linia

Kliknij tu,

aby przejść do innych serwisówPolecamy katalogi: Wibe, Profit, Prosty, Pogodny, Powietrzny, DobreMiejsce
Polecamy serwisy: Linia, Foto, Kobiety, MedycynaPowrót na górę   © 2001 Usługi Komputerowe s.c. & Małgorzata Dudzińska-Malicka
Prawa zastrzeżone | All rights reserved
Poland tel. (022) 828 40 37, fax: (022) 828 40 34