Link - www.linia.pl Link - Banner - ReklamaLogo serwisu Medycyna
Strona główna
Medycyna i żywienie
          Spis tematów
Choroby: diagnostyka i profilaktyka
          Spis tematów
Metody leczenia
          Spis tematów
Cuda natury
          Spis tematów
Zdrowie i uroda
          Spis tematów
Słowniczek
Przyjazne linki
Mapa serwisu
O nas
Napisz

Słownik

MIAŻDŻYCA

    Choroby organiczne tętnic powodujące niewydolność krążenia (sercowopochodną lub obwodową, ostrą bądź przewlekłą): stwardnienie tętnic zakrzepowo-zarostowe, zapalenie obwodowych tętnic i żył, żylaki oraz zakrzepowe zapalenie żył. Postępujące stwardnienie ścian naczyń i pogrubienie nabłonka (czyli wewnętrznej warstwy) powodowane przede wszystkim odkładaniem się w nim ciał tłuszczowych (patrz: TŁUSZCZE), co doprowadza do zwężenia światła naczynia, do ubytków w jego ciągłości i tym samym do nierówności wewnętrznej powierzchni naczynia w miejscu zaawansowanych zmian miażdżycowych, do tworzenia się skrzepów przyściennych i dodatkowego zwężenia światła naczynia.
    Zaburzenie przemiany materii, przede wszystkim gospodarki tłuszczowej.
    Miażdżyca tętnic jest poniekąd wynikiem naturalnego starzenia się ich ściany, lecz przede wszystkim - nieprawidłowego odżywiania, polegającego na, m.in., nadmiernym spożywaniu tłuszczów zwierzęcych, palenia papierosów, stresów i niektórych chorób: nadciśnienia, cukrzycy, czerwienicy prawdziwej. Najbardziej na zmiany miażdżycowe narażone są naczynia: mózgu, serca, nerek, kończyn dolnych (zakrzepowe zapalenie żył kończyn dolnych).
    W zmianach miażdżycowych tętnicy szyjnej wewnętrznej lub tętnic mózgu występują zaburzenia krążenia w mózgu, co może doprowadziĆ do licznych, małych ognisk rozmiękania mózgu z wypadnięciami lub spaczeniami czynności ośrodkowego układu nerwowego (OUN). Objawy towarzyszące: zmiana osobowości, utrata bystrości umysłu, spostrzegawczości, luki w pamięci, spowolnienie myślenia, bóle i zawroty głowy, ogólne niepokoje, spowolnienie, przelotna apatia, zaburzenia mowy, niedowład aż do pełnej utraty przytomności i porażeń połowicznych.
    Miażdżyca tętnic kończyn dolnych objawia się postępującą bladością nóg, uczuciem obwodowego oziębienia, kurczowym bólem w łydkach lub udach. Objawy te występują po przejściu 100-200 metrów, a ustępują po krótkim odpoczynku.
    Choroba Bürgera, czyli zakrzepowo-zarostowe zapalenie obwodowych tętnic i żył, choć jest odmienną jednostką chorobową, daje w efekcie objawy i skutki podobne do miażdżycy naczyń obwodowych kończyn dolnych.

Słowniczek Słowniczek Energetyczna teoria całości pokarmowych KOMUNIKATY
Zapraszamy do odwiedzenia pozostałych serwisów w portalu linia.pl Twoja linia.pl
 
Serwisy linia

Kliknij tu,

aby przejść do innych serwisówPolecamy katalogi: Wibe, Profit, Prosty, Pogodny, Powietrzny, DobreMiejsce
Polecamy serwisy: Linia, Foto, Kobiety, MedycynaPowrót na górę   © 2001 Usługi Komputerowe s.c. & Małgorzata Dudzińska-Malicka
Prawa zastrzeżone | All rights reserved
Poland tel. (022) 828 40 37, fax: (022) 828 40 34