Link - www.linia.pl Link - Banner - ReklamaLogo serwisu Medycyna
Strona główna
Medycyna i żywienie
          Spis tematów
Choroby: diagnostyka i profilaktyka
          Spis tematów
Metody leczenia
          Spis tematów
Cuda natury
          Spis tematów
Zdrowie i uroda
          Spis tematów
Słowniczek
Przyjazne linki
Mapa serwisu
O nas
Napisz

Słownik

MIEDŹ - symbol Cu (z łac. cuprum)

    Nazwa ta pochodzi od Cypru, gdzie już 1500 lat p.n.e. eksploatowano wielkie złoża miedzi. Pierwiastek chemiczny, w układzie okresowym położony w grupie I, rozpoczynający grupę poboczną miedziowców. Miedź jest znana od czasów prehistorycznych. Ze stopów miedzi z cyną (brązów) w starożytności wyrabiano miecze. Pierwiastek ten i jego stopy odegrały wielką rolę rozwoju materialnej kultury ludzkiej.
    Miedź jest składnikiem mineralnym ułatwiającym wprowadzenie żelaza do hemoglobiny. Obecna jest w papierosach, tabletkach antykoncepcyjnych, spalinach zanieczyszczających atmosferę. Współdziała z witaminą C. Przechowywanie lub gotowanie żywności zawierającej kwas w miedzianych garnkach dodatkowo zwiększa w niej zawartość miedzi. Jej nadmiar obniża poziom cynku, wywołuje bezsenność, wypadanie włosów, nieregularne miesiączki i objawy depresji. Niedobór powoduje niedokrwistość, obrzęki, wady kręgosłupa i możliwość reumatoidalnego zapalenia stawów. Dzienna dawka dla dorosłych: od 1,5 do 3 mg.
    Czysta miedź jest metalem o jasnoróżowej barwie, kowalnym, dającym się walcować na bardzo cienką folię. Dzięki swojej plastyczności jest łatwa w obróbce, co wykorzystują metaloplastycy wyrabiający z niej tzw. biżuterię zdrowotną, amulety i talizmany. Radiesteci oraz "medycy niekonwencjonalni" uznali bowiem ten pierwiastek za pozytywnie oddziałujący na organizm i psychikę człowieka, między innymi dlatego, że metal ten jest bardzo dobrym przewodnikiem ciepła i elektryczności. Podobne właściwości przypisuje się wyrobom mosiężnym (stop miedzi z cynkiem).
    Naturalny pierwiastek jest mieszaniną dwóch izotopów trwałych: 63Cu i 65Cu. W przyrodzie występuje w postaci wielu minerałów, głównie siarczków. Najważniejsze z nich to: chalkopiryt, chalkozyn, kowelin, malachit, azuryt. Miedź jest metalem o małej aktywności chemicznej. Odporna na działanie suchego powietrza, w wilgotnym pokrywa się zieloną patyną, zawierającą głównie zasadowe węglany. W szeregu napięciowym znajduje się za wodorem i dlatego nie ulega działaniu kwasów z wyjątkiem utleniających: azotowego i gorącego stężonego siarkowego.
    Sole miedziawe zawierające kation Cu+, (np. CuCl) są niezbyt trwałe - łatwo utleniają się do soli miedziowych. Sole miedziowe zawierają kation Cu2+ i są trwałe. Stosuje się je do otrzymywania pigmentów, środków ochrony roślin, jako katalizatory procesów utleniania, mikronawozy.

Słowniczek Słowniczek Niezwykłe właściwości cynku
Słowniczek Tajemnice ukryte w miąższu
Słowniczek Energetyczna teoria całości pokarmowych
Słowniczek Choroby biernych palaczy
Słowniczek Tajemnicza para uzdrowicieli: aloes
i vilcacora KOMUNIKATY
Zapraszamy do odwiedzenia pozostałych serwisów w portalu linia.pl Twoja linia.pl
 
Serwisy linia

Kliknij tu,

aby przejść do innych serwisówPolecamy katalogi: Wibe, Profit, Prosty, Pogodny, Powietrzny, DobreMiejsce
Polecamy serwisy: Linia, Foto, Kobiety, MedycynaPowrót na górę   © 2001 Usługi Komputerowe s.c. & Małgorzata Dudzińska-Malicka
Prawa zastrzeżone | All rights reserved
Poland tel. (022) 828 40 37, fax: (022) 828 40 34