Link - www.linia.pl Link - Banner - ReklamaLogo serwisu Medycyna
Strona główna
Medycyna i żywienie
          Spis tematów
Choroby: diagnostyka i profilaktyka
          Spis tematów
Metody leczenia
          Spis tematów
Cuda natury
          Spis tematów
Zdrowie i uroda
          Spis tematów
Słowniczek
Przyjazne linki
Mapa serwisu
O nas
Napisz

Słownik

NADCIŚNIENIE

    Choroba nadciśnieniowa (morbus hypertonicus), dawna nazwa: nadciśnienie tętnicze samorodne (hypertensio arterialis essentialis), jest spowodowana uogólnionym skurczem tętniczek, początkowo tylko natury czynnościowej. Z biegiem czasu nadciśnienie powoduje przedwczesne stwardnienie tętnic. Nadciśnienie tętnicze samoistne należy odróżniać od nadciśnienia objawowego, występującego w wielu schorzeniach, np. w czerwienicy, zapaleniu kłębków nerkowych, stwardnieniu nerek, guzach nadnercza. Nadciśnienie objawia się bólami głowy (potylicy), bólem serca, dusznością wysiłkową. Najwcześniejsze zmiany stwierdza się na dnie oka, gdzie widoczny jest obrzęk tarczy nerwu wzrokowego, wybroczyny do siatkówki.
    Stałe nadciśnienie tętnicze krwi jest jedną z częstych chorób prowadzących do śmierci, jeżeli nie bezpośrednio z samego nadciśnienia, to z powodu jego następstw dla ustroju. Nadciśnienie tętnicze jest to stałe podwyższenie ciśnienia tętniczego krwi, zarówno skurczowego, jak i rozkurczowego. Nadciśnienie tętnicze krwi można podzielić na samoistne, czyli pierwotne, i wtórne, które jeszcze dzieli się na nadciśnienie z przyczyn nerkowych i nienerkowych. Następstwa długotrwałego podwyższonego ciśnienia krwi dla ustroju są bardzo różnorodne. Przede wszystkim uszkodzeniu ulegają same naczynia, które pod wpływem nadciśnienia ulegają pogrubieniu z powodu rozrostu błony wewnętrznej. Wskutek tego światło naczyń, zwłaszcza włosowatych, ulega dalszemu zmniejszeniu, co z kolei jeszcze zwiększa opór w krążeniu obwodowym i staje się bodźcem do dalszego zwiększenia nadciśnienia. Stąd powstaje tu niejako błędne koło, polegające na stałym potęgowaniu się zmian chorobowych. Na skutek zaburzeń naczyniowych utlenianie tkanek ulega pogorszeniu, co powoduje zwyrodnienia różnych narządów. Ze zmian chorobowych w narządach wywołanych nadciśnieniem na pierwszym miejscu są zmiany w SERCU.
    Przeciążenie pracą serca lewego wskutek pokonywania zwiększonego ciśnienia tętniczego powoduje przerost roboczy mięśnia lewej komory serca. Zmiany w naczyniach krwionośnych powodują gorsze odżywianie mięśnia sercowego, co w sytuacji wzmożonej pracy serca doprowadza do wczesnego wystąpienia zmian zwyrodnieniowych. Stąd też stosunkowo częstym pierwszym objawem powikłań narządowych jest niewydolność krążenia - najpierw lewokomorowa, potem obukomorowa. Często też występują objawy niewydolności wieńcowej serca.
    Drugim z kolei narządem, w którym często występują zmiany na skutek długotrwałego nadciśnienia, są NERKI. Przyczyną zaburzeń są zmiany w obrębie naczyń nerkowych doprowadzające do wtórnej marskości nerek, czego następstwem są zaburzenia w wydalaniu moczu i w końcu przewlekła niewydolność nerek z mocznicą.
    Następnym narządem, w którym występują zmiany chorobowe wywołane nadciśnieniem, jest MÓZG. W tym przypadku również dominują zaburzenia naczyniowe doprowadzające do ogólnego upośledzenia czynności mózgu, czyli do zaburzeń świadomości, utraty pamięci, bóli głowy, zaburzeń mowy, niekiedy drgawek epileptoidalnych oraz nudności i wymiotów. Wskutek zmian w naczyniach mózgu mogą wystąpić krwotoki do mózgu. Najczęściej równolegle do zmian mózgowych występują również zaburzenia w siatkówce oka, gdzie początkowo występuje stan kurczowy tętniczek, potem krwotoki i wysięk do siatkówki. Niekiedy dochodzi do zaburzeń wzroku. Stosowanie - licznych na rynku - środków obniżających ciśnienie nie usuwa przyczyny nadciśnienia, lecz zapobiega powstawaniu jego powikłań.

Słowniczek Słowniczek Choroby biernych palaczy KOMUNIKATY
Zapraszamy do odwiedzenia pozostałych serwisów w portalu linia.pl Twoja linia.pl
 
Serwisy linia

Kliknij tu,

aby przejść do innych serwisówPolecamy katalogi: Wibe, Profit, Prosty, Pogodny, Powietrzny, DobreMiejsce
Polecamy serwisy: Linia, Foto, Kobiety, MedycynaPowrót na górę   © 2001 Usługi Komputerowe s.c. & Małgorzata Dudzińska-Malicka
Prawa zastrzeżone | All rights reserved
Poland tel. (022) 828 40 37, fax: (022) 828 40 34