Link - www.linia.pl Link - Banner - ReklamaLogo serwisu Medycyna
Strona główna
Medycyna i żywienie
          Spis tematów
Choroby: diagnostyka i profilaktyka
          Spis tematów
Metody leczenia
          Spis tematów
Cuda natury
          Spis tematów
Zdrowie i uroda
          Spis tematów
Słowniczek
Przyjazne linki
Mapa serwisu
O nas
Napisz

Cuda natury


Odmiany aloesu i uncarii
Badania (łamania głowy) nad aloesem i vilcacorą
Lecznicze właściwości "uzdrowicieli" czyli chemia w botanice
Panacea - leki na wszystko
Święte rośliny
Eliksiry zdrowia i młodości
Genialne odkrycie dr. Fiłatowa
Kuracje aloesowe:
Przepis na wino aloesowe
Przepis na miód aloesowy
Przepis na napar aloesowy
Przepis na wyciąg glicerynowy z aloesu
Kuracje vilcacorowe:
Kuracja przeciwnowotworowa
Kuracja odmładzająca
Kuracja przeciwgrzybicza
Kuracja zwalczająca infekcje
Kuracja wzmacniająca
Kuracja antyreumatyczna
Zgodne "małżeństwo"
Nieprzyjazne otoczenie
Quiz
Słowniczek

    W czerwcu 2000r. odbyła się w Arlington w stanie Virginia konferencja poświęcona interdyscyplinarnemu podejściu do leczenia raka "Comprehensive Cancer Care 2000", zorganizowana pod patronatem m.in. rządowej organizacji do walki z nowotworami - Uniwersytetu Teksańskiego National Cancer Institute oraz Center For Mind-Body Medicine. Na jej czele stanął profesor Uniwersytetu Georgetown - James S. Gordon, doradca National Institutes of Health's Office. Podczas konferencji omówionych zostało wiele tematów, m.in. NAJBARDZIEJ OBIECUJĄCE TERAPIE ROŚLINAMI LECZNICZYMI. Podczas sesji dotyczącej terapii roślinnych podkreślono znaczenie terapeutyczne od wieków znanych roślin o wszechstronnym (gł. immunostymulującym) działaniu na cały organizm, których nowe zastosowania wciąż są odkrywane w klinikach i laboratoriach chemicznych. Do takich roślin należą m.in. ALOES i VILCACORA.

    ALOES choć stosowany od wieków, a od wielu lat wnikliwie badany, wciąż kryje wiele niewiadomych. Żadna chyba roślina nie doczekała się aż tylu pochlebnych określeń i nazw. Od wielu lat naukowcy powoli odkrywają składniki, dzięki którym ta "zielona istota" (ludzie często personifikowali tę roślinę) przeszła do historii jako: "pałeczka niebiańska", "dar Wenus", "roślina nieśmiertelności", "roślina długowieczności", "cudowna roślina", "roślina, która wszystko leczy", "roślina pierwszej pomocy", "roślina na oparzenia", "cichy uzdrowiciel", "lilia pustyni". Lecz aloes strzeże swych tajemnic. Do dziś nieznany jest jego pełny skład chemiczny, a i nad znanym obecnie uczeni łamią sobie głowy i nie są w swych coraz to nowych odkryciach jednomyślni.

    VILCACORA (w języku Indian - una de gato) również jest stosowana od wieków, lecz badania nad nią przeprowadzane są od niedawna. To wielkie drzewiaste pnącze wysokości do 30 metrów rośnie powoli i dojrzałość osiąga po około 20 latach. W języku keczua vilcacora znaczy "koci pazur", ponieważ jej kolce umiejscowione u nasady ogonków liściowych, za pomocą których oplata potężne drzewa, przypominają pazurki kota.


    Istnieje 300 odmian ALOESU, lecz jedynie około piętnastu posiada właściwości lecznicze. Są to przede wszystkim odmiany: Aloe Arborescens, Aloe Chinensis, Aloe Ferox (Miller), Aloe Capiensis, Aloe Africana (Miller), Aloe Perryi (Baker), Aloe Succotrina, Aloe Latifolia, Aloe Saponaria, Aloe Variegata, Aloe Curacao, Aloe Vera (Linne), czyli Aloe Barbadensis (Miller) albo Aloe Vulgaris (Lamark). Wszystkie są sukulentami należącymi do rodziny liliowatych, ale nie wszystkie z nich mają jednakową wartość terapeutyczną. Najbardziej obiecujące i popularne odmiany to: aloes pospolity (Aloe Vulgaris, Aloe Vera) i aloes drzewiasty (Aloe Arborescens Miller).
    Odmian UNCARII jest znacznie mniej - istnieje bowiem ok. 60 gatunków tego pnącza, lecz w celach leczniczych wykorzystuje się głównie cztery odmiany: Uncarię tomentosa (o białoszarej korze), Uncarię guianensis (o czerwonej korze i czerwonopomarańczowych kwiatach), Uncarię rhynchophylla (o żółtobrązowej korze i żółtawobiałych kwiatach) oraz popularną w Azji Uncarię sinensis. Uncaria tomentosa jest lianą dziko rosnącą i uprawianą w: Kolumbii, Ekwadorze, Gujanie, Wenezueli, Trynidadzie, Surinamie i Ameryce Środkowej - Gwatemali, Kostaryce, Panamie. Podobnie jak pokrewna jej Uncaria guianensis (Aublet), stosowana jest szeroko w medycynie ludowej pod nazwą una de gato lub vilcacora. Uncaria tomentosa i Uncaria guianensis to dwie lecznicze odmiany dobrze już znane nauce, natomiast Uncaria rhynchophylla o właściwościach antyoksydacyjnych wykorzystywana jest na razie głównie przez Indian w tradycyjnej medycynie południowoamerykańskiej i w Azji, przede wszystkim w ludowej medycynie chińskiej, w której stosuje się również inny gatunek rodzaju Uncaria - Uncaria sinensis. Najbardziej lecznicza ze wszystkich odmian okazała się jednak Uncaria tomentosa.

...ciąg dalszy KOMUNIKATY
Zapraszamy do odwiedzenia pozostałych serwisów w portalu linia.pl Twoja linia.pl
 
Serwisy linia

Kliknij tu,

aby przejść do innych serwisówPolecamy katalogi: Wibe, Profit, Prosty, Pogodny, Powietrzny, DobreMiejsce
Polecamy serwisy: Linia, Foto, Kobiety, MedycynaPowrót na górę   © 2001 Usługi Komputerowe s.c. & Małgorzata Dudzińska-Malicka
Prawa zastrzeżone | All rights reserved
Poland tel. (022) 828 40 37, fax: (022) 828 40 34