Link - www.linia.pl Link - Banner - ReklamaLogo serwisu Medycyna
Strona główna
Medycyna i żywienie
          Spis tematów
Choroby: diagnostyka i profilaktyka
          Spis tematów
Metody leczenia
          Spis tematów
Cuda natury
          Spis tematów
Zdrowie i uroda
          Spis tematów
Słowniczek
Przyjazne linki
Mapa serwisu
O nas
Napisz

Słownik

NIKIEL - symbol Ni ( z łac. niccolum)

    Pierwiastek chemiczny, w układzie okresowym położony w grupie VIII, w triadzie żelazowców. W średniowieczu arsenek niklu NiAs był niepożądaną domieszką rudy miedzi, po niemiecku nazywaną pogardliwie "Kupfer-nickel", co oznacza: "diabla miedź". Stopy niklu z miedzią znane były w dawnych Chinach. Wolny metal otrzymał w 1751r. szwedzki chemik - A. F. Cronstedt. Nikiel jest srebrzystobiałym metalem, dość twardym, lecz łatwo poddającym się obróbce mechanicznej. (Temperatura topnienia: 1453° C, temperatura wrzenia: 2732° C).
    Naturalny pierwiastek jest mieszaniną pięciu izotopów trwałych: 58Ni, 60Ni, 61Ni, 62Ni, 64Ni. W przyrodzie występuje w postaci minerałów: pentlandytu (Ni,Fe)9S8, nikielinu NiAs, millerytu NiS i innych. Jest także domieszką rud miedzi i pirytów. Nikiel jest średnio aktywny chemicznie. Odporny na działanie tlenu, powietrza i wilgoci, powoli rozpuszcza się w kwasach. W związkach występuje w stopniu utlenienia +2, rzadziej +1, +3, +4. Sole niklu są przeważnie dobrze rozpuszczalne w wodzie.
    Wolny metal otrzymuje się przez prażenie rud na powietrzu, a następnie - redukcję otrzymanych tlenków węglem. Bardzo czysty nikiel można uzyskać przez rozkład karbonylku Ni(CO)4. Największe ilości niklu są zużywane na stopy z innymi metalami (głównie: Fe, Cr, Cu), odznaczające się wysoką wytrzymałością, twardością i odpornością na korozję. Z żaroodpornych stopów Ni + Cr sporządza się elementy turbin gazowych oraz reaktorów jądrowych. Stopy niklu są używane również do pokrywania powierzchni żelaza w celach dekoracyjnych oraz dla ochrony przed korozją, do budowy magnesów i rdzeni transformatorów, aparatury chemicznej, narzędzi chirurgicznych, monet - dzięki małej ścieralności, do budowy akumulatorów i innych. Silnie rozdrobniony - tzw. nikiel Raneya jest używany jako katalizator, na elektrody ogniw paliwowych i innych. Sole niklu są trujące.

Słowniczek Słowniczek Tajemnice ukryte w miąższu
Słowniczek Energetyczna teoria całości pokarmowych
Słowniczek Choroby biernych palaczy KOMUNIKATY
Zapraszamy do odwiedzenia pozostałych serwisów w portalu linia.pl Twoja linia.pl
 
Serwisy linia

Kliknij tu,

aby przejść do innych serwisówPolecamy katalogi: Wibe, Profit, Prosty, Pogodny, Powietrzny, DobreMiejsce
Polecamy serwisy: Linia, Foto, Kobiety, MedycynaPowrót na górę   © 2001 Usługi Komputerowe s.c. & Małgorzata Dudzińska-Malicka
Prawa zastrzeżone | All rights reserved
Poland tel. (022) 828 40 37, fax: (022) 828 40 34