Link - www.linia.pl Link - Banner - ReklamaLogo serwisu Medycyna
Strona główna
Medycyna i żywienie
          Spis tematów
Choroby: diagnostyka i profilaktyka
          Spis tematów
Metody leczenia
          Spis tematów
Cuda natury
          Spis tematów
Zdrowie i uroda
          Spis tematów
Słowniczek
Przyjazne linki
Mapa serwisu
O nas
Napisz

O nas

    MAŁGORZATA DUDZIŃSKA-MALICKA (pseudonimy: Adelajda Dobrochna, Aleksandra Góroń-Górecka, Ola Piwoń, Aleksandra Zarzycka) - dziennikarka, redaktor, reporter i fotoreporter, specjalizująca się przede wszystkim w tematyce kulturalno-obyczajowej, medyczno-kosmetologicznej, przyrodniczo-ekologicznej i turystyczno-krajoznawczej (w tej kategorii M. Malicka jest autorką wielu konspektów realizowanych w periodykach o tematyce turystyczno-krajoznawczej).
    Karierę dziennikarską rozpoczęła od niezwykle udanego debiutu poetyckiego w "Kierunkach" i "Radarze" (jednocześnie), po którym zaproponowano jej udział w wielu wieczorach poetyckich i spotkaniach autorskich w całej Polsce. Wiersze Małgorzaty Malickiej były czytane w Radiu i Telewizji (m.in. przez aktorkę - Elżbietę Nowicką).
    Po kilkuletniej współpracy z "Kierunkami" i "Radarem" podjęła pracę jako korektor i redaktor w "Przeglądzie Katolickim" i "Świecie Młodych" oraz - jako dziennikarz - w "Tygodniku Popularnym - Związkowiec". Tak wyglądały początki.
    Potem pracowała w "Ekspressie Wieczornym" (dział kultury, w którym objęła funkcję pełniącego obowiązki kierownika działu "Kulisy" wydanie sobotnio-niedzielne), gdzie - m. in. - prowadziła autorską rubrykę "Ekokosmetyka" oraz pisała na kolumny: "Kobieta kochana" ("Kulisy"), "Śmietanka stolicy", "Nasi niezwykli sąsiedzi" (kolumny obyczajowe w wydaniu sobotnio-niedzielnym).
    Oddzielnym rozdziałem w jej życiu zawodowym (przejście z tematyki kulturalno-obyczajowej na ekonomiczną i "giełdową") był okres gwałtownych przemian gospodarczych w Polsce, kiedy pisała tzw. reportaże prywatyzacyjne na kolumnę (w "Ekspressie Wieczornym") sponsorowaną przez Ministerstwo Przekształceń Własnościowych. Reportaże publikowała także na łamach "Super Expressu". Odwiedziła wówczas największe prywatyzujące się przedsiębiorstwa i zakłady pracy na terenie kraju.
    W "Rzeczpospolitej" (dział kultury i nauki) publikowała recenzje z wystaw plastycznych (muzea i galerie), a w "Super Expressie" (dział kultury) - recenzje z książek i filmów. Tematyką filmową zajmowała się również w "Expressie Wieczornym" (akredytacja na Festiwal Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni) oraz w tygodnikach "Chwila Rozrywki" i "Rozrywka na Weekend" (których była sekretarzem redakcji), gdzie publikowała swoje filmowe quizy. Uwieńczeniem "tematyki filmowej" była praca rzecznika prasowego przy francusko-polskim filmie akcji "GunBlast Vodka" w reż. Jeana-Louisa Daniela.
    W "Super Expressie" przez kilka lat prowadziła swoją autorską kolumnę "Love story" (wydanie świąteczne), gdzie umieściła - wraz ze zdjęciami - dwieście "intymnych" wywiadów ze znanymi i ciekawymi ludźmi mieszkającymi w Polsce i za granicą.
    Na łamach "Expressu Wieczornego" - pod pseudonimem Adelajda Dobrochna - prowadziła autorską rubrykę "Erotyka", gdzie w lekki i dowcipny sposób podejmowała trudną tematykę z zakresu seksuologii i seksjatrii i na którą powoływali się dziennikarze innych pism.
    Wywiady z Krzysztofem Pendereckim ("Kulisy - Express Wieczorny") i Zygmuntem Broniarkiem ("Weekend - Super Express" - oba nagrodzone w redakcjach) zostały wykorzystane w programach telewizyjnych.
    W "Rzeczypospolitej" została nagrodzona m. in. za wywiad z Mają Komorowską.
    Za swoje wywiady w "Super Expressie" otrzymała trzydzieści nagród pieniężnych i premii.
    Tematykę medyczną podejmowała w prasie skierowanej do lekarzy i pielęgniarek, a także w ogólnodostępnej: w czasopiśmie o zdrowiu dzieci "Claudia wydanie specjalne - Rodzice" wydawanym przez Wydawnictwo Prasowe GRUNER + JAHR POLSKA oraz w miesięczniku o zdrowiu dorosłych "Plus" wydawanym przez Wydawnictwo Prasowe AXEL SPRINGER POLAND, w którym redagowała 3 kolumny w tygodniku "Pani Domu".
    Jako dziennikarz zajmujący się szeroko pojętą tematyką zdrowotną (w zakres której wchodzą m.in.: żywienie, patologia, farmakologia i kosmetologia) nawiązała kontakty z największymi autorytetami w dziedzinie medycyny, z którymi konsultuje swoje artykuły. Informacje czerpie z polskiej oraz zagranicznej prasy specjalistycznej i naukowej, dostępnej drogą prenumeraty jedynie w środowisku lekarzy i naukowców. KOMUNIKATY
Zapraszamy do odwiedzenia pozostałych serwisów w portalu linia.pl Twoja linia.pl
 
Serwisy linia

Kliknij tu,

aby przejść do innych serwisówPolecamy katalogi: Wibe, Profit, Prosty, Pogodny, Powietrzny, DobreMiejsce
Polecamy serwisy: Linia, Foto, Kobiety, MedycynaPowrót na górę   © 2001 Usługi Komputerowe s.c. & Małgorzata Dudzińska-Malicka
Prawa zastrzeżone | All rights reserved
Poland tel. (022) 828 40 37, fax: (022) 828 40 34