Link - www.linia.pl Link - Banner - ReklamaLogo serwisu Medycyna
Strona główna
Medycyna i żywienie
          Spis tematów
Choroby: diagnostyka i profilaktyka
          Spis tematów
Metody leczenia
          Spis tematów
Cuda natury
          Spis tematów
Zdrowie i uroda
          Spis tematów
Słowniczek
Przyjazne linki
Mapa serwisu
O nas
Napisz

Słownik

OREGANO - lebiodka pospolita (Origanum vulgare L.)

    Inne polskie nazwy: macierzyca, macierduszka, dziki majeranek, macierzanka wysoka.
    Miododajna bylina z rodziny wargowych, występująca w Europie, Azji Mniejszej i na Syberii, zawleczono ją także do Ameryki Północnej. W Polsce rośnie dziko w zaroślach, na skrajach lasów i suchych, słonecznych pagórkach. Jest pospolita na całym niżu i w strefie podgórskiej. Roślina wytwarza pełzające kłącza, często z rozłogami oraz liczne wzniesione czterokanciaste łodygi rozgałęzione w części górnej, zwykle czerwono nabiegłe i owłosione, osiągające wysokość od 20 do 80 cm. Liście - jajowate, tępe, całobrzegie lub odlegle ząbkowane, naprzeciwległe. Kwiaty - drobne, dwuwargowe, purpurowe lub jasnoczerwone, różowe lub białe, zebrane w szczytowych podbaldachach. Kielich - biało owłosiony. Kwitnie w lipcu i sierpniu. Owocem jest drobna niełupka. Cała roślina wyróżnia się swoistym, aromatycznym zapachem przypominającym macierzankę.
    Surowcem przyprawowym i leczniczym jest ziele. Jako przyprawa stosowana jest przede wszystkim w kuchni śródziemnomorskiej. Używa się jej szczególnie do potraw z pomidorów, oberżyny, cukinii oraz do pizzy, duszonego mięsa, zapiekanek i zup - szczególnie ziemniaczanej, oraz sałat. Stanowi cenny składnik przypraw ziołowych. Bywa używana w przemyśle przetwórczym przy produkcji konserw. Liście i ziele znajdują też zastosowanie przy wyrobie win i wódek gatunkowych oraz likierów.

Słowniczek Słowniczek Energetyczna teoria całości pokarmowych KOMUNIKATY
Zapraszamy do odwiedzenia pozostałych serwisów w portalu linia.pl Twoja linia.pl
 
Serwisy linia

Kliknij tu,

aby przejść do innych serwisówPolecamy katalogi: Wibe, Profit, Prosty, Pogodny, Powietrzny, DobreMiejsce
Polecamy serwisy: Linia, Foto, Kobiety, MedycynaPowrót na górę   © 2001 Usługi Komputerowe s.c. & Małgorzata Dudzińska-Malicka
Prawa zastrzeżone | All rights reserved
Poland tel. (022) 828 40 37, fax: (022) 828 40 34