Link - www.linia.pl Link - Banner - ReklamaLogo serwisu Medycyna
Strona główna
Medycyna i żywienie
          Spis tematów
Choroby: diagnostyka i profilaktyka
          Spis tematów
Metody leczenia
          Spis tematów
Cuda natury
          Spis tematów
Zdrowie i uroda
          Spis tematów
Słowniczek
Przyjazne linki
Mapa serwisu
O nas
Napisz

Słownik

INSEKTY - owady (Insecta)

    Gromada z typu stawonogów, najliczniejsza w gatunki jednostka systematyczna w obrębie królestwa zwierząt. Obejmuje ok. 800 tysięcy gatunków, stanowiących bardzo zwartą morfologicznie grupę. Mają segmentowane ciało podzielone na głowę, tułów i odwłok. Na głowie występują oczy złożone lub oczy złożone i oczy proste i jedna para czułków. Na tułowiu występują trzy pary odnóży lokomocyjnych, a po stronie grzbietowej, u większości form, para skrzydeł. Owady dzielą się na skrzydlate i bezskrzydłe.
    Odwłok najprymitywniejszych owadów bezskrzydłych jest zaopatrzony w zmodyfikowane odnóża spełniające wyspecjalizowane funkcje (np. widełki skoczne u skoczogonków).
    Owady oddychają tchawkami, doprowadzającymi tlen atmosferyczny bezpośrednio do wszystkich tkanek. Insekty opanowały wszystkie środowiska możliwe do życia z wyjątkiem mórz, w których występuje tylko kilka gatunków. Natomiast na lądzie i w wodach słodkich występują wszędzie, na obu biegunach kuli ziemskiej, na szczytach Himalajów i w gorących źródłach. Jedzą wszystko, co organiczne, od suchego drewna do krwi, od cygar do instalacji elektrycznych włącznie. Niektóre formy mogą żywić się tak ograniczonym w składniki pokarmem jak osad w beczkach po winie, który składa się prawie wyłącznie z kwaśnego winianu potasowego. Innym skrajnym przykładem są niektóre świerszcze żywiące się gumą.
    Wiele form jest pasożytami lub komensalami (pasożytami nieszkodliwymi, żyjącymi w pewnej formie symbiozy z organizmem gospodarza). Komensalami są np. owady żyjące w gniazdach mrówek i termitów, czy larwy owadów żyjące w jamie gastralnej gąbek.
    Insekty są przystosowane do biegania lub latania, mogą pływać, skakać na ogromne odległości i wiercić nawet w bardzo twardym podłożu. Niewielkie rozmiary tych zwierząt pozwalają im żyć w bardzo małych siedliskach, jak na przykład ziarna zbóż. Formy pasożytnicze atakują wszystkie grupy roślin i zwierząt.
    Jako szkodniki, pasożyty i przenosiciele chorób wywierają ogromny wpływ na gospodarkę człowieka i jego zdrowie.

Słowniczek Słowniczek Tradycyjna medycyna w nowoczesnej
technologii

Słowniczek Tajemnicza para uzdrowicieli: aloes
i vilcacora KOMUNIKATY
Zapraszamy do odwiedzenia pozostałych serwisów w portalu linia.pl Twoja linia.pl
 
Serwisy linia

Kliknij tu,

aby przejść do innych serwisówPolecamy katalogi: Wibe, Profit, Prosty, Pogodny, Powietrzny, DobreMiejsce
Polecamy serwisy: Linia, Foto, Kobiety, MedycynaPowrót na górę   © 2001 Usługi Komputerowe s.c. & Małgorzata Dudzińska-Malicka
Prawa zastrzeżone | All rights reserved
Poland tel. (022) 828 40 37, fax: (022) 828 40 34