Link - www.linia.pl Link - Banner - ReklamaLogo serwisu Medycyna
Strona główna
Medycyna i żywienie
          Spis tematów
Choroby: diagnostyka i profilaktyka
          Spis tematów
Metody leczenia
          Spis tematów
Cuda natury
          Spis tematów
Zdrowie i uroda
          Spis tematów
Słowniczek
Przyjazne linki
Mapa serwisu
O nas
Napisz

Słownik

PIROLIZA

    Termiczne krakowanie węglowodorów, prowadzone pod niskim ciśnieniem (do 0,5 MPa) w temperaturze 800-1500° C. (Krakowanie - zachodzący w wysokiej temperaturze proces rozkładu głównie ciężkich i małowartościowych destylatów ropy naftowej, drewna i węgla w celu otrzymania produktów lżejszych, o większej wartości użytkowej.)
    Czas reakcji (zwykle 1-1,5 s) i temperaturę dobiera się zależnie od rodzaju surowca i żądanego składu produktów. Piroliza ma na celu otrzymanie podstawowych półproduktów do syntez petrochemicznych: etylenu, propylenu, acetylenu, butadienu i węglowodorów aromatycznych. Pirolizie poddaje się surowce gazowe: etan, propan, butan, i metan w przypadku produkcji acetylenu, oraz surowce ciekłe: benzynę, ciężką naftę, olej napędowy. Pirolizę najlżejszych węglowodorów gazowych prowadzi się w piecach Wulffa, reaktorach elektrycznych łukowych oraz w palnikach plazmowych. Aparaty te umożliwiają uzyskanie temperatury powyżej 1000° C, niezbędnej na przykład w produkcji acetylenu z metanu lub etanu. Pirolizę surowców ciekłych prowadzi się w temperaturze 850-900° Celsjusza w piecach rurowych wyposażonych w rury żaroodporne.


Słowniczek Słowniczek Odżywianie a nowotwory KOMUNIKATY
Zapraszamy do odwiedzenia pozostałych serwisów w portalu linia.pl Twoja linia.pl
 
Serwisy linia

Kliknij tu,

aby przejść do innych serwisówPolecamy katalogi: Wibe, Profit, Prosty, Pogodny, Powietrzny, DobreMiejsce
Polecamy serwisy: Linia, Foto, Kobiety, MedycynaPowrót na górę   © 2001 Usługi Komputerowe s.c. & Małgorzata Dudzińska-Malicka
Prawa zastrzeżone | All rights reserved
Poland tel. (022) 828 40 37, fax: (022) 828 40 34